Ministerstvo kultúry sľubuje rozhýbať rekonštrukcie SNG a Reduty

14. júna 2008 – Predbežné oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania na rekonštrukciu SNG chce MK SR vyhlásiť v krátkom čase, sľubuje tiež, že v septembri dá do vlády materiál k rekonštrukcii Reduty.Dlhodobo plánovaná rekonštrukcia sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave by sa mala rozhýbať. Predbežné oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania na dodávateľa rekonštrukčných prác pre: Vodné kasárne, premostenie, depozity galérie, jej administratívnu budovu a aj knižnicu a amfiteáter chce Ministerstvo kultúry (MK) SR vyhlásiť v krátkom čase. Pôvodne tak chcelo spraviť ešte v marci. Ako agentúru SITA informoval hovorca MK SR Jozef Bednár, nestalo sa tak, pretože SNG v minulosti pozastavila práce na projektovej dokumentácii. Na pokyn ministerstva kultúry ich národná galéria obnovila minulý rok s termínom ukončenia pre účely verejného obstarávania – koniec mája.

Rekonštrukcia SNG sa pôvodne mala začať vlani, neskôr sa termín posunul na marec tohto roka. Realizácia stavby sa pôvodne plánovala na štyri etapy – rekonštrukcia a obnova premostenia, rekonštrukcia a prestavba Vodných kasární, výstavba nového objektu depozitára a rekonštrukcia administratívnej budovy, prestavba a nadstavba knižnice, prestavba priestoru dnešného amfiteátra. Spomínané etapy boli aj v návrhu projektu Rekonštrukcie, modernizácie a dostavby areálu SNG v Bratislave, ktorý vláda schválila v marci 2007. V júli 2007 sekcia ekonomiky MK SR rozhodla o tom, že rekonštrukciu budú tvoriť dve stavby, 1. stavba – I. a II. etapa: Premostenie, Vodné Kasárne a 2. stavba – III. a IV. etapa: Depozitár, Administratívna budova. SNG požiadalo MK SR o prípravu tendrovej dokumentácie na 1. stavbu, ktorú ateliér Architekti B.K.P.Š dokončili a odovzdali do stanoveného termínu, do konca septembra 2007. Podľa SNG však v decembri 2007 sekcia ekonomiky MK SR rozhodla o spojení oboch stavieb do jednej. Preto museli dopracovať tendrovú dokumentáciu aj na 2. stavbu, aby sa rekonštrukcia a prestavba SNG, teda všetky štyri etapy, uskutočnili ako jedna stavba cez jedno verejné obstarávanie. SNG tvrdí, že práce na dokončení projektovej dokumentácie nikdy nezastavila.

Ministerstvo kultúry tvrdí, že koná aj v zrušenej verenej súťaži na rekonštrukciu sídla Slovenskej filharmónie, bratislavskej Reduty. Užšia súťaž na celkovú rekonštrukciu Reduty bola zrušená koncom februára pre zvýšenie nákladov na stavbu. Dôvodom podľa vyhlasovateľa súťaže, ministerstva kultúry, bolo, že sa “podstatne zmenili okolnosti, na základe ktorých bolo verejné obstarávanie vyhlásené”. Vláda totiž ešte v roku 2002 schválila náklady na rekonštrukciu vo výške 712 miliónov korún s DPH. V roku 2005 sa maximálne náklady na rekonštrukciu upravili na 785,414 mil. Sk, pričom sa vychádzalo z cien roku 2004, čo potvrdila aj štátna expertíza. Protokol štátnej expertízy sa nedá zmeniť a preto MK SR nemohlo sumu upraviť. Pred vyhlásením ďalšieho verejného obstarávania na rekonštrukciu je preto potrebná nová štátna expertíza na maximálnu cenu celej stavby. Ministerstvo tiež musí vypracovať materiál na rokovanie vlády, zosúladiť aktuálne potreby filharmónie a prehodnotiť projekt a časový harmonogram stavby. Aktuálne už na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja prebehli rokovania. Ich záverom podľa informácií hovorcu MK SR je, že je potrebné spracovať precenenie rozpočtu projektantom a ten následne posúdi stavebný znalec. Až na základe toho chce MK SR pripraviť materiál na rokovanie vlády, ktorý chce kabinetu predložiť v polovici septembra 2008, dodal pre agentúru SITA Jozef Bednár.

MK SR vypísalo súťaž na rekonštrukciu Reduty v apríli minulého roka a víťaznú ponuku chcelo vybrať do konca júna, neskôr termín posunulo na koniec októbra 2007. Aj tento termín sa však nedodržal. MK SR ešte začiatkom februára informovalo, že rekonštrukcia sídla SF by sa vzhľadom na jeho havarijný stav mala začať čo najskôr. Jej začiatok však odďaľujú komplikované postupy pri výbere stavebnej firmy, pričom sa ponukové ceny uchádzačov diametrálne odlišovali a ani jedna nezodpovedala znaleckým odhadom súčasnej cenovej úrovne stavebných prác. MK SR súťaž zrušilo koncom februára. Zrušená užšia súťaž na firmu, ktorá mala do roku 2010 zrekonštruovať sídlo SF, bola už tretia v poradí. Aj predchádzajúce dve verejné obstarávania boli zrušené. Pritom prvé zámery rekonštrukcie Reduty boli pripravené ešte v roku 1996.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rekonštrukcia a riešenie havarijného stavu SNG sa odkladá

Kríza zasiahla aj do plánovanej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG). Riešenie havarijného stavu Premostenia Vodných kasární – sídla SNG na bratislavskom dunajskom nábreží sa posúva o ďalší rok. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo kultúry (MK) SR aj SNG. “Rekonštrukcia SNG bola pozastavená, Ministerstvo financií SR viazalo rezortu kultúry rozpočet na rok 2009 v marci tohto roka v rámci protikrízových opatrení. Pozastavuje sa do konca tohto roka,” uvádza sa v stanovisku MK SR. Ako informovala Petra Fejdi z tlačového referátu MK SR, k rekonštrukcii galérie sa na september pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania. “Rekonštrukcia sa začne ihneď po ukončení verejného obstarávania, predpokladáme, že začiatkom roka 2010,” dodala. Slovenská národná galéria čaká na rekonštrukciu niekoľko rokov. Má k nej vypracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu.