Rekonštrukciu SNG chce Kusá najprv prebrať s Marekom Maďaričom

Obrázok k článku

Rekonštrukciu bratislavského sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) bude generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá v prvom rade konzultovať s novým ministrom kultúry Marekom Maďaričom, ktorý bude prezidentom menovaný v stredu. Na stretnutí s novým ministrom kultúry sa chce informovať “o jeho postoji k investičnej úlohe, keďže ide o veľmi rozsiahlu investíciu”, pre agentúru SITA to uviedla Kusá v reakcii na vyjadrenia končiaceho šéfa rezortu kultúry Daniela Krajcera.
Krajcer v pondelok 2. apríla informoval, že dlhodobo plánovaná rekonštrukcia sídla SNG v Bratislave sa môže začať. V piatok 30. marca vydal Krajcer pokyn, aby SNG do 10. apríla predložila Ministerstvu kultúry (MK) SR presný harmonogram začatia rekonštrukčných prác a všetkých súvisiacich opatrení. Vláda o rekonštrukcii bratislavskej SNG po prvý raz rozhodla pred desaťročím.
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Kusá, “ak by bolo stanovisko nového vedenia voči rekonštrukcii kladné, požiadame ministerstvo o začatie procesu verejného obstarávania”. Následne bude národná galéria musieť podľa jej šéfky preveriť parametre projektu rekonštrukcie. Od jeho odovzdania totiž prešli mnohé technológie významnou inováciou a aj potreby galérie sa v niektorých prevádzkach musia prispôsobiť novým trendom. “Paralelne budeme riešiť sťahovanie prevádzok a model fungovania galérie. V ideálnom prípade by sme mohli na konci roka fyzicky začať s prestavbou premostenia,” konkretizovala prvé kroky po prípadnom spustení procesu rekonštrukcie SNG Kusá.

Obrázok k článku

Okrem rekonštrukcie jednotlivých objektov Slovenskej národnej galérie – premostenia, Vodných kasární, administratívnej budovy či amfiteátra je v projekte rekonštrukcie SNG zahrnuté aj funkčné riešenie celého areálu galérie – jeho logistika a urbanizmus a zároveň sa na dnešnom parkovisku postaví nová budova depozitára umenia, dodala pre SITA Kusá. Vizualizácie projektov rekonštrukcie SNG sú dostupné na – http://www.sng.sk/sk/uvod/o-sng/rekonstrukcia.
Na kompletnú rekonštrukciu a modernizáciu priestorov SNG v Bratislave je na tri roky vyčlenených 30 miliónov eur. Podľa Krajcera “k dispozícii sú finančné prostriedky, ktoré má ministerstvo kultúry nielen na tento rok, ale aj na ďalšie dva roky v rámci rozpočtu verejnej správy”. Spolu je to 30 miliónov eur na roky 2012 – 2014, z ktorých je na tento rok určená približne tretina. Zvyšné dve tretiny podľa ministra bude musieť nový minister kultúry v rozpočte MK SR obhájiť. Spomínaných 30 miliónov je podľa Krajcera suma, ktorá má pokryť celú rekonštrukciu, potrebné stavebné úpravy a ďalšie výdavky. Myslí si, že definitívne náklady môžu byť aj nižšie, ak bude proces úsporný, možno aj o 20 %. Začatiu rekonštrukcie doteraz bránil nedostatok zdrojov v rozpočte MK SR. Daniel Krajcer pri rozhodnutí o odsúhlasení zdrojov na rekonštrukciu sídla Slovenskej národnej galérie v Bratislave čakal na definitívne ukončenie sporu okolo webstránky SNG. Oficiálnu časť znaleckého posudku k webstránke už má. Potvrdila, že web SNG bol predražený. Namiesto pôvodných 25-tisíc eur mal stáť len niečo vyše sedemtisíc. Zvyšných vyše 17-tisíc eur musí SNG vrátiť. SNG zároveň už vyvodila osobnú zodpovednosť.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rekonštrukcia a riešenie havarijného stavu SNG sa odkladá

Kríza zasiahla aj do plánovanej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG). Riešenie havarijného stavu Premostenia Vodných kasární – sídla SNG na bratislavskom dunajskom nábreží sa posúva o ďalší rok. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo kultúry (MK) SR aj SNG. “Rekonštrukcia SNG bola pozastavená, Ministerstvo financií SR viazalo rezortu kultúry rozpočet na rok 2009 v marci tohto roka v rámci protikrízových opatrení. Pozastavuje sa do konca tohto roka,” uvádza sa v stanovisku MK SR. Ako informovala Petra Fejdi z tlačového referátu MK SR, k rekonštrukcii galérie sa na september pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania. “Rekonštrukcia sa začne ihneď po ukončení verejného obstarávania, predpokladáme, že začiatkom roka 2010,” dodala. Slovenská národná galéria čaká na rekonštrukciu niekoľko rokov. Má k nej vypracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu.