Radim Labuda (1976)

1995 – 2000 Fakulta architektúry STU, Bratislava
2003 – Akadémia umení, Praha, Ateliér nových médií, prof. M. Bielický

Na výstave finalistov Ceny Oskára Čepana sa prezentuje videoinštaláciou, jedným samostatným videom a zbierkou krátkych videi.
“V mojej práci som sa od konceptuálnej tvorby prepracoval k médiu videa, na ktoré sa zameriavam posledné tri roky takmer výlučne. Spôsob mojej práce by som charakterizoval ako voyeristické skúmanie obrazu zachyteného mojou videokamerou, často výjavov z bežného života.Často v procese svojej práce zisťujem, ako som ovplyvnený klasicou maľbou, moje obrazy akoby gravitačne skĺzavali k ikonickým a archetypálnym obrazom, známym z dejín umenia. Okrem referencií na klasický videoart a film (osobitnú zmienku si zasluhuje práca Isaaca Juliena, Lorny Simpsonovej a Martina Arnolda), sa hlásim aj k citlivosti mojej generácie ovplyvnenej hudobnými videoklipmi a VJ-ingom odlišnej v chápaní média pohyblivého obrazu.

Všetky prezentované práce vznikli počas môjho študijného pobytu v San Franciscu. Zatiaľ čo inštalácia “Folsom St. Fair” je typickým príkladom môjho spôsobu práce, “Colby” a “16 kameňov” sú skôr výnimočnými prípadmi. Videoinštalácia Colby (rekonštrukcia podľa Garyho Hilla) je ako to napovedá podtitul, rekonštrukciou materiálu, ktorý Gary Hill natočil s protagonistom môjho videa. Video doteraz nebolo nikde vystavené, materiál vznikol iba pred rokom. Podmienky boli čo najvernejšie reprodukované – model, jeho oblečenie, červený vankúš, čierne pozadie, osvetlenie a scéna bola natáčaná z dvoch uhlov pohľadu.

16 kameňov je krátke video založené na citáte z filozofickej práce Anti-Oidipus francúzskej dvojice autorov Gillesa Deleuza a Felixa Guattariho. Video je jednoduchým pretlmočením citátu do vizuálnej podoby, ktorá vo svojej doslovnosti podvracia jeho pôvodný význam v pôvodnom kontexte .
Zbierka videí nazvaná “Video concrete” obsahuje päť prác predstavujúcich moju tvorbu videa ako zvukovej skladby. Kolekcia bude obsahovať videá “Chika”, “Chlapec s akordeónom”, “Good Mojo”, “Folsom St. Fair” a “Baker Beach”.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Radovan Čerevka (1980)

1999 – Fakulta umení, Tu, Košice, Ateliér slobodnej kreativity, prof. J. Bartusz

Radovan Čerevka bude na výstave finalistov Ceny Oskára Čepana 2005 prezentovať 2 nové práce, ktoré plynulo nadvazujú na tie staršie. Sú nimi videoinštalácia “Hmatateľný dôkaz” a pilotný objekt z cyklu”Reutersdrama”. Okrem toho premietne niekoľko videí /cc.4ks/, ktoré priamo každý svojím spôsobom odkazujú k Čečensko-ruskému konfliktu, prezentuje digitálnu tlač “POPSHAMIL” (variant bilbordu v rámci projektu Billboart Gallery Europe v roku 2005), „Hromadný útok na molotov kokteil 2001-2005 a ukážky pohľadníc z cyklu KAUKAZSKE NARODENINY (séria pohľadníc doplnená videom s rovnomerným názvom, ktorá vznikla v rámci workshopu Istroart, Bratislava 2004).

Viktor Frešo v Žiline.

Mladý výtvarník Viktor Frešo (1974) je jeden z dvojice umeleckej skupiny Egoart, vzniknutej v roku 1999. Hlavným cieľom výtvarného združenia, ale súčasne aj jej členov nezávisle na sebe, je snaha o čo najväčšiu sebapopularizáciu.

Peter Mika – výstava skla

Považská galéria umenia a Emócia gallery Vás pozývajú na výstavu tvorby mladého výtvarníka Petra Mika, ktorej vernisáž v kurátorskej koncepcii Miry Putišovej sa uskutoční vo štvrtok 20. novembra 2003 o 17.00 h. v malej výstavnej sieni PGU. Peter Miko je absolventom VŠVU v Bratislave, ateliéru skla doc. J. Gavulu.

SNG: Autopoesis

Prostredníctvom rôznych vizuálnych médií (kresba, maľba, fotografia, video, komorné formy výtvarného prejavu, 3D objekt a i.) výstava predstaví špecifické formy výtvarných kreácií, ktoré odzrkadľujú často skryté významy života, správania sa jedinca, ktorý „prepadol“ vášni pravidelného či menej pravidelného zaznamenávania svojich vízií, spomienok, predstáv, útržkov snov, čarbaníc, konceptov a pod.

Digital Media – Digitálne technológie v umení

Výstava DIGITAL MEDIA prezentuje práce študentov ateliéru Intermédiá, ktorý vedie doc. Miroslav Nicz, akad. mal., a ateliéru Digitálne médiá, ktorý vedie MgA. Michal Murin, ArtD. Pedagógovia sú aj spolukurátori výstavy spolu s PhDr. Katarínou Rusnákovou, Ph.D., vedúcou katedry Teória a dejiny výtvarného umenia na Fakulte výtvarných umení (FVU) Akadémie umení v Banskej Bystrici. Výstava poskytuje priestor aj študentom katedry Výtvarné umenie a intermédiá Fakulty umení (FU) Technickej univerzity v Košiciach, ktorí boli prizvaní ako hostia. Vo výbere MgA. Michala Murina, ArtD. sa predstavujú projekciou krátkych videí a interaktívnymi videoinštaláciami, ktoré boli vytvorené v ateliéri Nové médiá pod vedením hosť. prof. Anny Tretterovej.