Prvé Banskoštiavnické vianočné trhy

Autor: Rastislav Marko
Slovenské banské múzeum pripravuje pre všetkých Štiavničanov, ale aj návštevníkov mesta na záver roka milé prekvapenie. V priestoroch najväčšieho stavebného komplexu v meste – Kammerhofu – sa uskutočnia prvé Banskoštiavnické vianočné trhy. Celé podujatie je plánované na 17.- 18.12. 2004 a jeho charakter bude klasický, spätý s tradíciami a remeslami. Kúpiť si bude možné slamené ozdoby, košíky, drevené hračky, maľby na skle, pečivo, koberce, brezové metly, svietniky, dôtené ozdoby, sviečky, medovníky, hačkované ozdoby, vianočné stromčeky a ďalšie zaujímavé veci (snáď aj vianočné kapre). Pre všetkých, ktorí tvoria, alebo ponúkajú niečo zaujímavé, čo nenaruší charakter podujatie majú organizátori otvorené dvere a možnosť prihlásiť sa ako predajcom na podujatie (tel. 045 694 94 35, 045 694 94 51).

Samozrejme, na akcii nebude chýbať ani občerstvenie – hriatô, grog, punč, varené víno, či tradičná kapustnica. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete môcť stretnúť hneď s niekoľkými receptami z knihy 7 x 7 o Banskej Štiavnici.
Na spestrenie dňa pripravujú organizátori zaujímavý kultúrny program, spojený s čarom blížiacich sa Vianoc. V týchto dňoch prebiehajú záverečné rokovania o kompletnom programe, chýbať by však nemali spevácky zbor Štiavničan, špeciálny hosť – spevácky súbor Šumiačan, folklórny súbor Sitňan a štiavnickí divadelníci. Samozrejeme, aj v ich vystúpeniach pôjde o navodenie atmosféry Vianoc. Pre všetkých sa pripravuje aj výrazná zľava do expozície SBM Baníctvo na Slovensku.
Veríme, že si aj v tomto čase nájdete čas a zaradíte návštevu prvých Banskoštiavnických vianočných trhov do svojho programu. Už teraz sa tešíme na Vašu návštevu!

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vianoce, Vianoce prichádzajú …

O niekoľko dní sú tu Vianoce. Stalo sa už tradíciou , že Horehronské múzeum obohacuje svojimi výstavami predvianočnú atmosféru v meste. Spolu s Miestnym odborom Živeny v Brezne pripravilo aj tohoto roku výstavu Čaro a krása Vianoc. Opäť máte možnosť vidieť, ale aj kúpiť si rôzne ručné práce – odevné a bytové doplnky, vianočné pečivo i ozdoby a iné drobné darčekové predmety.

Aké podujatia chystá Slovenské banské múzeum?

Odpoveď na otázku z titulku nie je krátka. Okrem tradične širokej ponuky kvalitných výstav pripravuje SBM v spolupráci s partnermi aj ďalšie zaujímavé podujatia. Všetko začne Festival kumštu, remesla a zábavy, ktorý sa bude v tomto roku konať netradične 7. – 8. mája a bude spojený s festivalom Envirofilm, ktorý sa počas uvedeného týždňa bude konať aj v Banskej Štiavnici.

SBM – Noc na starom zámku

(9.7., 17.7., 24.7., 7.8., 14.8., 11.9.)
Po úspechu v minulom roku sa aj v tomto roku rozhodlo Slovenské banské múzeum pripraviť pre návštevníkov mesta, ale aj Štiavničanov zaujímavé nočné divadelné prehliadky s názvom Noc na Starom zámku. Aj v tomto roku sa predstaví celá plejáda štiavnických ochotníkov.. Chýbať nebudú ani členovia skupiny historického šermu Bojník z Bojníc.

Vianoce od Lucie do Troch kráľov v múzeu

Od Lucie do Troch kráľov pripravilo Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou v okrese Vranov pre svojich návštevníkov programy s témou Vianoc a zimného zvykoslovia. Pásmo podujatí pomenovali Śčeśľive śvjatočki v nárečí Šariša. V múzeu si hostia môžu nakúpiť drobné vianočné pečivo, ozdoby do bytu aj na vianočný stromček. Zabaviť ich príde folklórny súbor Oblík a Vederko.