Vianoce, Vianoce prichádzajú …

O niekoľko dní sú tu Vianoce. Stalo sa už tradíciou , že Horehronské múzeum obohacuje svojimi výstavami predvianočnú atmosféru v meste. Spolu s Miestnym odborom Živeny v Brezne pripravilo aj tohoto roku výstavu Čaro a krása Vianoc. Opäť máte možnosť vidieť, ale aj kúpiť si rôzne ručné práce – odevné a bytové doplnky, vianočné pečivo i ozdoby a iné drobné darčekové predmety.K tradičným výstavám cukrárenských výrobkov s vianočnou tematikou patria aj Gastrovianoce Hotelovej akadémie v Brezne. Návštevníci majú možnosť získať inšpiráciu a nápady na prípravu vianočného pečiva a múčnikov, tiež vianočného stolovania.

Obidve výstavy sú sprístupnené od utoroka 7.decembra v Horehronskom múzeu v Brezne na Námestí gen. M.R.Štefánika 13 (Meštiansky dom) a potrvajú do 20. decembra.

Otvorené bude v pondelok až piatok od 8.00 do 17.00 hodiny, v sobotu 11. decembra a 18. decembra od 8.00 do 12.00 hodiny.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Spišské múzeum predstaví betlehemy zo spišských kostolov

Spišské múzeum v Levoči pripravilo v predvianočnom období IV. ročník Spišských Vianoc. Na výstave v historickej radnici na Námestí Majstra Pavla v Levoči uvidia návštevníci dvadsiatku betlehemov zapožičaných z kostolov stredného a dolného Spiša. Výstava potrvá od 9. do 19. decembra, keďže „betlehemy sa musia na Vianoce vrátiť do kostolov,“ uviedla Dáša Uharčeková Pavúková z múzea. Väčšina betlehemov pochádza z 20. storočia, nájdu sa však medzi nimi aj staršie kúsky.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

Vianoce od Lucie do Troch kráľov v múzeu

Od Lucie do Troch kráľov pripravilo Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou v okrese Vranov pre svojich návštevníkov programy s témou Vianoc a zimného zvykoslovia. Pásmo podujatí pomenovali Śčeśľive śvjatočki v nárečí Šariša. V múzeu si hostia môžu nakúpiť drobné vianočné pečivo, ozdoby do bytu aj na vianočný stromček. Zabaviť ich príde folklórny súbor Oblík a Vederko.

Horehronske muzeum v Brezne

Horehronske muzeum v Brezne vzniklo v roku 1960. Sidli v budove mestskej radnice a v obnovenom mestianskom dome na namesti gen. M.R. Stefanika. Mestska radnica, povodne renesancna budova, ziskala dnesnu podobu neskorobarakovymi upravami v rokoch 1779 – 1780. Renovovany mestiansky dom ma najstarsie stavebne casti z konca 16.storocia.