Vianoce od Lucie do Troch kráľov v múzeu

Od Lucie do Troch kráľov pripravilo Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou v okrese Vranov pre svojich návštevníkov programy s témou Vianoc a zimného zvykoslovia. Pásmo podujatí pomenovali Śčeśľive śvjatočki v nárečí Šariša. V múzeu si hostia môžu nakúpiť drobné vianočné pečivo, ozdoby do bytu aj na vianočný stromček. Zabaviť ich príde folklórny súbor Oblík a Vederko.

Ako informovala agentúru SITA pracovníčka múzea Elena Dercová, v nedeľu 13. decembra 2009 sa od 15:00 začne v priestoroch múzea Malý predvianočný jarmok. V ponuke budú perníky, vianočné oblátky, produkty z medu aj vianočná výzdoba, ktoré pripraví 13 drobných remeselníkov a ľudových umelcov. Kto bude mať chuť posedieť si pri sviečke, môže sa zúčastniť pásma Tichá radosť, kde sa bude hovoriť o duchovnej podstate Vianoc. Domáci súbor Oblík pripomenie zabudnutú atmosféru na priadkach, kde v tomto predvianočnom čase nemohli chýbať koledy. Folklórna skupina Vederko z Čierneho pozve hostí na štedrú večeru, ktorú pripravovali podľa zvykov svojich babičiek.


V piatok 18. decembra 2009 rozozvučí múzeum vianočný koncert, program naštudovali deti zo Základnej umeleckej školy v Hanušovciach. Začiatok predstavenia stanovili na 17:00.


Na Tri krále o krok ďalej je názov podujatia, ktorým organizátori pozývajú do múzea návštevníkov hneď zo začiatku budúceho roka 10. januára 2010. Program je ladený fašiangovo. Bezprostrednú až bujarú náladu sa podujal vytvoriť opäť súbor Oblík, ktorého členovia si tentokrát pripravili spevy a tance z regiónu a staré zimné zvyky typické v tomto kraji v období zábav.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Spišské múzeum predstaví betlehemy zo spišských kostolov

Spišské múzeum v Levoči pripravilo v predvianočnom období IV. ročník Spišských Vianoc. Na výstave v historickej radnici na Námestí Majstra Pavla v Levoči uvidia návštevníci dvadsiatku betlehemov zapožičaných z kostolov stredného a dolného Spiša. Výstava potrvá od 9. do 19. decembra, keďže „betlehemy sa musia na Vianoce vrátiť do kostolov,“ uviedla Dáša Uharčeková Pavúková z múzea. Väčšina betlehemov pochádza z 20. storočia, nájdu sa však medzi nimi aj staršie kúsky.

Prvé Banskoštiavnické vianočné trhy

Autor: Rastislav Marko
Slovenské banské múzeum pripravuje pre všetkých Štiavničanov, ale aj návštevníkov mesta na záver roka milé prekvapenie. V priestoroch najväčšieho stavebného komplexu v meste – Kammerhofu – sa uskutočnia prvé Banskoštiavnické vianočné trhy.

Vianoce, Vianoce prichádzajú …

O niekoľko dní sú tu Vianoce. Stalo sa už tradíciou , že Horehronské múzeum obohacuje svojimi výstavami predvianočnú atmosféru v meste. Spolu s Miestnym odborom Živeny v Brezne pripravilo aj tohoto roku výstavu Čaro a krása Vianoc. Opäť máte možnosť vidieť, ale aj kúpiť si rôzne ručné práce – odevné a bytové doplnky, vianočné pečivo i ozdoby a iné drobné darčekové predmety.