Odhalili pamätnú tabuľu udelenia erbu Košiciam

Pamätnú tabuľu, pripomínajúcu udelenie prvej erbovej listiny mestu Košice v roku 1369, odhalili predstavitelia samospráv miest Miškovec a Košice dňa 11. mája 2010 v priestoroch hradu Diósgyőr. Ako informovala Katarína Jantošovičová z košického magistrátu, pamätná tabuľa bude pripomínať verejnosti významnú historickú udalosť, ktorá sa odohrala na hrade Diósgyőr pred viac ako 640 rokmi.

“Pre Košice má mimoriadny význam to, čo sa udialo na tomto hrade 7. mája 1369. Z množstva historických udalostí viažucich sa k dejinám mesta práve tento deň bol potvrdený ako Pamätný Deň mesta Košice. Slávime a pripomíname si ho už šestnásty rok. Kráľ Ľudovít Veľký práve na tomto mieste prekročil obvyklé pravidlá a ako prvý nechal pre mesto vystaviť listinu o erbe, ktorú pečatným prsteňom aj spečatil. Výnimočnosť tohto činu je v tom, že podľa doterajšieho bádania a poznania heraldiky v celej Európe boli to mešťania Košíc, ktorí ako prví dosiahli to, aby panovník na pergamene vydal listinu právnickej osobe – Mestu,” povedal primátor Košíc František Knapík.


“Rád by som vyjadril moju úprimnú vďaku za to, že nám bola poskytnutá možnosť obohatiť mesto Miškovec historickým, na verejnosti umiestneným dokumentom – viacjazyčnou bronzovou pamätnou tabuľou vyrobenou sochárom Arpádom Račkom, ktorá pripomína našu spoločnú historickú udalosť,” uviedol v tejto súvislosti primátor Miškovca Sándor Káli.


Pamätná tabuľa má nápis “KRÁĽ ĽUDOVÍT VEĽKÝ AKO PRVÉMU MESTU V EURÓPE UDEĽUJE ERB MESTU KOŠICE V DIÓSGYŐRI 7.5.1369”. Tento nápis je na tabuli uvedený v štyroch jazykoch – po slovensky, po maďarsky, po anglicky a po francúzsky. 


Samosprávy oboch miest sa na osadení pamätnej tabule dohodli v máji 2009.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Primátor dostal historické obrazy mešťanostov

KOŠICE 10. apríla 2002 (SITA) – Historické obrazy košických mešťanostov odovzdal dnes primátorovi Košíc Zdenkovi Trebuľovi starosta mestskej časti (MČ) Staré mesto Ján Süli. Obrazy objavil poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Jozef Kirst, ktorý je súčasne riaditeľom Archívu mesta Košice. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková, ide o podobizne dvoch mešťanostov Ödöna Edena a Tivadara Münstera, ktorí sa výrazne zaslúžili o zveľadenie Košíc.

Druhá pamätná tabuľa padlým slovenským vojakom na Piave

Pamätnú tabuľu darovali v nedeľu 18. apríla 2010 na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci. V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.