Odhalili pamätnú tabuľu slovenským vojakom padlým na Piave

10. júla 2008 (SITA) – Matica slovenská odhalí v sobotu pamätnú tabuľu slovenským vojakom, ktorí padli v prvej svetovej vojne v oblasti rieky Piava v Taliansku v roku 1918. Podľa odhadov v tejto oblasti zahynulo do 70 000 slovenských vojakov, ktorí slúžili v rakúsko-uhorskej armáde i v česko-slovenských légiách v bojoch v prvej svetovej vojne. Na podujatí sa prihovorí predseda Matice slovenskej Jozef Markuš, podpredseda vlády Dušan Čaplovič, primátor mesta Ponte di Piave Roberto Zanchetta. Je to prvá pamätná tabuľa padlým Slovákom v Taliansku. Odhalia ju na radnici mesta Ponte di Piave pri príležitosti 90. výročia významných bojov v prvej svetovej vojne. Pamätnú tabuľu darovalo Kamenárstvo Bartoš zo srbského Báčskeho Petrovca.

Na tabuli je text:

In memoria ed eterno onore dei soldati slovacchi caduti nella prima guerra mondiale sul Piave, 1918-2008. Matica slovenska /Istituto di storia slovacca/, Il Governo della Repubblica Slovacca
Na pamiatku a trvalú úctu vojakom-Slovákom, ktorí zahynuli v prvej svetovej vojne na Piave,1918-2008, Matica slovenská, Vláda Slovenskej republiky.

Zúčastnení položia veniec aj k pamätníku na jednom z pamätných cintorínov vojakov padlých v prvej svetovej vojne v Taliansku v meste Ponte di Piave. Informoval hovorca Matice slovenskej Stanislav Bajaník.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Druhá pamätná tabuľa padlým slovenským vojakom na Piave

Pamätnú tabuľu darovali v nedeľu 18. apríla 2010 na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci. V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.

Odhalili pamätnú tabuľu udelenia erbu Košiciam

Pamätnú tabuľu, pripomínajúcu udelenie prvej erbovej listiny mestu Košice v roku 1369, odhalili predstavitelia samospráv miest Miškovec a Košice dňa 11. mája 2010 v priestoroch hradu Diósgyőr. Ako informovala Katarína Jantošovičová z košického magistrátu, pamätná tabuľa bude pripomínať verejnosti významnú historickú udalosť, ktorá sa odohrala na hrade Diósgyőr pred viac ako 640 rokmi.