O alchýmii reštaurátorského umenia

Jena Opoldusová
Nápad usporiadať výstavu o reštaurovaní knihy Objavenie Ameriky sa zrodil v roku 1996, keď akademický maliar Boris Kvasnica objavil v Čaplovičovej knižnici v Dolnom Kubíne vzácny cestopis, ktorý vydal rytec a tlačiar Theodor de Bry v rokoch 1590-1595 vo Frankfurte nad Mohanom. Výsledok aj priebeh reštaurátorovej práce ponúkla návštevníkom nekaždodenná expozícia v Galérii mesta Bratislavy… „Kniha sa nachádzala v dosť žalostnom stave,“ spomenul Boris Kvasnica (vľavo), ktorý sa už roky špecializuje na reštaurovanie papiera. Výstava Objavenie Ameriky ponúkla nielen stretnutie so štyristoročným nádherným cestopisným dielom, plným zaujímavých zážitkov a originálnych kolorovaných rytín, ale aj pohľad do ateliéru reštaurátora, zmazávajúceho neľútostné stopy času. Keďže hovorí o živote Indiánov, nechýbali v expozícii ani repliky indiánskych zbraní, ktoré vyhotovil Martin Kutný (vpravo).


Publikované na: www.narodnaobroda.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria DIVYD sa predstavuje…

Na konci roku 2003 Galéria DIVYD sa pokúsila v jednom priestore vystaviť diela maliara Rudolfa Filu a sklárskeho umelca Pala Macha. Každý z nich tu prezentoval svoje vlastné diela a okrem toho vytvorili jednu sériu spoločných artefaktov.

Rudolf Fila

Narodil sa 19. júla 1932 v Příbrami na Morave. V roku 1952 maturoval na škole umeleckého priemyslu v Brne (prof. Bohdan Lacina), roku 1958 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (prof. Ján Mudroch).

Levočskí reštaurátori predstavujú svoju tvorbu

LEVOČA 24. mája (SITA) – V objekte historickej Radnice v Levoči sprístupnili dnes výstavu Reštaurátorská tvorba 1995-2000 Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Je to už tretia výstava, ktorou levočskí reštaurátori prezentuje svoju tvorbu. Počas tohto obdobia realizovali takmer sto akcií od reštaurovania obrazov po kompletnú obnovu pôvodných nástenných malieb a rekonštrukčné práce na drevených oltároch a kostoloch. Na výstave je inštalovaná predovšetkým fotografická dokumentácia a textové informácie k jednotlivým akciám reštaurátorov. Dotvárajú ju trojrozmerné exponáty, originály, ktoré reštaurovali pracovníci ORA v Levoči.

K PRIPRAVOVANEJ VYSTAVE KATEDRY RESTAUROVANIA V GMB

Onedlho, 4. maja tohto roku /asi1995?/ otvoria v Galerii mesta Bratislavy vPalffyho palaci reprezentativnu vystavu restauratorskej tvorby naSlovensku pod nazvom Katedra restaurovania Vysokej skolyvytvarnych umeni v Bratislave. Pedagogovia a posluchaci1949-1995. Vystava je prispevkom do volneho cyklurestauratorskych vystav, ktore uz maju v GMB svoju tradiciu. Narozdiel od predchadzajucich monografickych prezentacii (DorotaFilova, Gabriela Englischova) pojde o uceleny pohlad na tvorbukatedry restaurovania VSVU od jej pociatkov az po sucasnost,ktory pripravuje dvojica komisarov PhDr. Zelmira Grajciarova(GMB) a Doc. Ivan Rusina (VSVU)…