NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2021 v Slovenskom banskom múzeu

Slovenské banské múzeum (ďalej SBM) v Banskej Štiavnici sa s potešením a chuťou zapája do siete európskych (pochopiteľne aj slovenských) múzeí a galérií a pripravuje pre svojich návštevníkov atraktívny program. Už XVII. ročník obľúbeného podujatia je realizovaný pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovej.

V SBM bude dňa 15. 5. 2021 špeciálny program uvedený v dvoch expozíciách – Galérii Jozefa Kollára a v Banskom múzeum v prírode/skanzene.

Dramaturgia programu je pestrá, zameraná na rozmanité cieľové skupiny. V skanzene pobeží rodinná zážitková hra, odborná prezentácia o fenoménoch banských ťažných veží, večer vyrcholí nočným prekvapením na šachte Ondrej. V Galérii Jozefa Kollára bude tematicky dominovať aktuálny autorský projekt Martina Piačeka a jeho hostí.

 

PROGRAM V BANSKOM SKANZENE V PRÍRODE, J.K.Hella 12, 969 01 Banská Štiavnica
– 17.00 – 20.30 / PRÍBEH STRIEBORNEJ LICENCIE
Rodinná hra na motívy Maximiliánovho banského poriadku. Zážitkové putovanie areálom banského skanzenu v prírode. Počas 5 zastavení budete zasvätení do pravidiel banského podnikania. Využite možnosť získať STRIEBORNÚ LICENCIU priamo od kommorského grófa a stanete sa aspoň na chvíľu banským ťažiarom.

– 20.45 / FENOMÉNY ŤAŽNÝCH VEŽÍ
Ikonické objekty historických ťažných veží na Slovensku v prezentácii predstaví Lubo Lužina.

– 21.00 / PREKVAPENIE NOCI V SKANZENE: Buď svetlo!
Dominanta areálu ťažná veža šachty Ondrej získa štvrtý rozmer…

 

PROGRAM V GALÉRII JOZEFA KOLLÁRA, Námestie Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica
– 15:00 – 17:00 / Individuálne prehliadky výstav a expozícií

– 17:00 – 19:00 / Individuálna komentovaná prehliadka výstavy Martin Piaček: SAD. STRUČNÝ ARCHÍV DARU za účasti autora

– 19:00 Diskusia na podstienku s názvom !ZÁHRADY UMENIA, UMENIE ZÁHRAD?                                                                                                                                                                                              Neformálny rozhovor o pôde, pestovaní rastlín, starostlivosti a vzájomnej závislosti. Pozvanie Martina Piačeka, umelca a sadára, do tejto debaty prijal jeho kolega z Ateliéru vvv na Katedre intermédií VŠVU Dávid Koronczi, ktorý sa vo svojej autorskej praxi venuje prieniku umenia a politík jedla, umelecký kritik a pestovateľ Damas Gruska a študenti Ateliéru vvv (Pracovná skupina Záhrada/ Príroda/ Medzidruhové stretnutia): Paula Malinowská, Eva Takácsová a Dodo Kršek. Budú spolu hovoriť o tom, ako sa práca s pôdou – táto základná civilizačná aktivita ovplyvňujúca kultúru po tisícročia odráža aj v súčasnom umení. Môže mať uvedomelé záhradníctvo okrem praktického, romantického, či terapeutického účinku, aj potenciál aktívne prispievať k zmene sveta?

– 22:00 – 23:00 / Individuálna komentovaná prehliadka výstavy Martin Piaček: SAD. STRUČNÝ ARCHÍV DARU

Vstupné: 1,- euro, deti do výšky ½ Štiavnickej siahy zdarma. Vstupenky v Galérii budú platné aj v Skanzene a naopak.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

SBM – My sa nevieme sťažovať nahlas

(od 8.4. do 15.5.)
Slovenské banské múzeum – Galéria Jozefa Kollára v spolupráci s Pohronským osvetovým strediskom Žiar nad Hronom, pracovisko Banská Štiavnica pripravili pre návštevníkov V. ročník výstavného podujatia My sa nevieme sťažovať nahlas.

Odpovede