Maliari z Kovačice v Banskej Štiavnici

Obnova.sk Fotografia

Autor: Rastislav Marko
Vo štvrtok 4.11. sa o 14.00 v Galérii Jozefa Kollára uskutočnila vernisáž výstavy Maliari z Kovačice. Insitných umelcov charakterizuje citlivosť a nežnosť srdca, naivita, sila fantázie. Obnova.sk Fotografia

Samotné insitné umenie sa začala rozvíjať v druhej polovici 19. storočia, pričom špecifickým fenoménom sa stali umelci z bývalej Juhoslávie z miest Kovačica a Padina. Práve 36 obrazov a 8 grafických listov týchto umelcov predstaví výstava, ktorá sa bude až do konca roka konať v Galérii Jozefa Kollára na Námestí sv. Trojice. Netreba si preto nechať ujsť príležitosť vychutnať si špičkové európske maliarske umenie priamo s srdci Banskej Štiavnice. Galéria Jozefa Kollára je otvorená pondelok – piatok od 8.00 do 16.00.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.

Spišskí maliari 19. a prvej polovice 20. storočia

Margaréta Horváthová
Spiš je najbohatším regiónom na umelecké pamiatky minulosti na Slovensku. Na pomerne malom geografickom území sa nachádza neobvykle veľké množstvo pamiatok stredovekého, gotického a neskorogotického pôvodu. Príčiny tohto javu pútali už dávno pozornosť historikov kultúry a umenia.