Najstaršie konzervatórium na Slovensku oslavuje 90 rokov

Konzervatórium na Tolstého ulici v Bratislave oslavuje 90 rokov od svojho založenia. Je to najstaršie konzervatórium na Slovensku. Pri tejto príležitosti sa v stredu 21. októbra 2009 konal slávnostný koncert v historickej budove Slovenského národného divadla v hlavnom meste, kde sa predstavili študenti a pedagógovia školy. Medzi pozvanými boli aj niektorí známi absolventi konzervatória, napríklad Ladislav Chudík či Peter Dvorský. Darčekom k tomuto okrúhlemu výročiu pre konzervatórium bola aj komplexná rekonštrukcia budovy, ktorú financoval zriaďovateľ – Bratislavský samosprávny kraj. Náklady dosiahli viac ako štyri milióny eur.

Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ konzervatória Peter Čerman, stredajší program koncertu bol postavený najmä na dielach absolventov a pedagógov konzervatória. Koncert pre husle a orchester e mol Felixa Mendelssohna-Bartholdyho zahral víťaz prestížnej medzinárodnej súťaže vo Weimare 16-ročný Karol Daniš. Zaznela aj premiéra skladby zástupcu riaditeľa konzervatória Stanislava Hochela a diela jedného z prvých absolventov tejto školy Eugena Suchoňa. Koncert vyvrcholil posolstvom „Chcem spravodlivo viesť ďalej našu ríšu v duchu závetu lásky a svornosti drahých našich učiteľov“. „Oslavy sme však koncipovali tak, aby trvali celý rok. Máme úlohu pripútať bývalých absolventov školy, robíme to cez rôzne workshopy či posedenia. Ďalší koncert, muzikál v zložení výlučne z našich študentov a pedagógov odznie aj 4. mája 2010 na Novej scéne,“ doplnil riaditeľ.

Na študentské časy zaspomínal aj absolvent Ladislav Chudík, ktorý študoval na konzervatóriu v rokoch 1943 až 1947. „Nastúpil som po maturite v roku 1943. Boli to posledné roky veľkej, krutej vojny, ťažké časy. Driapali sme sa, aby sme boli užitoční, keď sa konečne vrátil mier,“ povedal pre agentúru SITA. Už v čase, keď končil školu, pôsobil na Novej scéne. Ako tiež uviedol, toto jubileum si musíme vážiť, pretože počas celého toho obdobia ponúka nám a celému svetu veľmi dobrých a pripravených umelcov, tanečníkov či hudobníkov. Približne pred 44 rokmi sa o svojej budúcnosti rozhodoval aj Peter Dvorský, ktorý už vtedy túžil spievať. Zvolil si preto konzervatórium a dnešným študentom odkazuje, aby sa snažili a boli vytrvalí, pretože oni budú takto ďalej rozdávať lásku. Ďalšou významnou absolventkou je napríklad Edita Gruberová.

Konzervatórium je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja už osem rokov. Samospráva budovu školy komplexne zrekonštruovala a v novom šate ju odovzdala už v predstihu. Od septembra má teda nielen vyše sto prvákov, ale aj viac ako štyri stovky ďalších študentov k dispozícii moderné učebne v historických priestoroch. Podľa predsedu kraja Vladimíra Bajana to bola dobrá investícia, pretože škola odchovala mnohé významné a zvučné mená. Verí pritom, že aj súčasná generácia vychová rovnako známych a výnimočných umelcov. „Nemôžem hodnotiť celé obdobie ale len tých osem rokov, kedy sme zriaďovateľom. Na škole študovalo mnoho významných umelcov, ktorí sú súčasťou svetovej kultúry. Našou povinnosťou je rozvíjať túto školu a rozvíjať podmienky pre nových študentov,“ povedal pre agentúru SITA Bajan. Ako zároveň doplnil, zvučné mená absolventov a pedagógov ich presviedčajú o tom, že je to dobrá práca.
Konzervatórium bolo otvorené 6. novembra 1919, bola to prvá škola svojho druhu vychovávajúca profesionálnych umelcov na Slovensku. Podľa vtedajšieho riaditeľa a zakladateľa školy Miloša Ruppeldta bolo jej cieľom „vychovať Slovensku umelcov a učiteľov hudby, a pomáhať tvoriť Slovensku samostatnú hudbu.“ Spočiatku škola mala iba sláčikové, klavírne, dychové a spevácke oddelenie. V roku 1922 kuratórium spravujúce školu zvolilo za jej riaditeľa erudovaného hudobníka, skladateľa a klaviristu Frica Kafendu. 26.januára 1928 bolo škole udelené právo verejnosti a prijala meno „Hudobná a dramatická akadémia“. Od 7. mája 1941 prešla škola na základe uznesenia Slovenského snemu pod správu štátu a dostala názov „Štátne konzervatórium v Bratislave“. Od roku 1990 je riaditeľom školy Peter Čerman. Po úpravách štátnej správy v roku 2002 prešla škola pod samosprávu Bratislavského kraja, a nesie meno „Konzervatórium v Bratislave“.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rok 2010 bude Rokom Trnavskej univerzity

Mesto Trnava vyhlásilo rok 2010 za Rok Trnavskej univerzity, ktorá si pripomína 375 rokov od založenia pôvodnej univerzity. Primátor Štefan Bošnák skonštatoval, že jedna z prvých univerzít vo vtedajšom Uhorsku výrazne ovplyvnila dianie v meste. “Historická skutočnosť, že tu 142 rokov bola univerzita zvýraznila význam Trnavy v celej Európe,” uviedol Bošnák. Aj preto je podľa neho mesto pripravené participovať na pripravovaných oslavách výročia.

Unikátny anglický park v Malinove chcú zrevitalizovať

Anglický krajinný park, ktorý obklopuje kaštieľ v Malinove v okrese Senec, chcú Bratislavský samosprávny kraj a obec zrevitalizovať za peniaze z Európskej únie. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Operačný program Bratislavský kraj vyhlási budúci rok výzvu na revitalizáciu verejných priestranstiev. „Práve oprava a obnova tohto parku je našou prioritou, lebo je to jeden z mála prípadov, kde sa dajú čerpať eurofondy. V tomto zmysle sme pripravení, aby župa bola prvá aktívna tak, aby sme v Malinove obnovili jeden prekrásny park, ktorý je raritou nielen v rámci župy, ale aj celého Slovenska,“ priblížil župan Pavol Frešo.

V Pezinku dnes otvoria výstavu keramiky

BRATISLAVA 13. februára (SITA) – Výstavu Z ateliéru keramiky VŠVU dnes otvoria v priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Komorná výstava je výberom prác študentov a absolventov ateliéru keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý vedie od roku 1997 Ivica Vidrová.