Historickú budovu divadla by chceli zrekonštruovať z eurofondov

14. septembra 2008 – Vedenie Divadla Jána Palárika (DJP) v Trnave plánuje komplexnú rekonštrukciu jeho historickej budovy. Kvôli veľkému rozsahu ju chce financovať z prostriedkov eurofondov.

Podľa riaditeľa divadla Emila Nedielku treba zreštaurovať najmä vonkajšiu fasádu budovy, ktorá je poškodená neustálym vlhnutím a obnoviť umeleckú výzdobu zo strany Trojičného námestia. Potrebná je aj rekonštrukcia interiérov divadla za javiskom, kde sú šatne pre hercov, výmena javiskovej podlahy a zateplenie časti divadla. V podkroví chcú vybudovať tri až päť bytov pre začínajúcich alebo hosťujúcich hercov. Zrkadlová sieň by mala dostať novú podobu a počíta sa s tým, že ju bude využívať aj zriaďovateľ DJP Trnavský samosprávny kraj. Súčasťou rekonštrukcie bude archeologický výskum. Rekonštrukcia divadla podľa Nedielku presiahne čiastku 50 miliónov korún (1 659 696 €). Do konca roka vyberú formou verejného obstarávania najvhodnejší projekt. Práce si podľa riaditeľa nevyžiadajú odstávku divadla, keďže ich hlavná časť by sa mala robiť počas divadelných prázdnin. Ako informoval, najskôr prichádza do úvahy rok 2010.


Budovu trnavského divadla považujú za najstaršiu stavbu svojho druhu na Slovensku. Vznikla v roku 1831 prestavbou hostinca U čierneho orla. Názov Divadlo Jána Palárika jej dal zriaďovateľ Trnavský kraj v roku 2002. Tento rok DJP čiastočne rekonštruovali, vďaka čomu vznikol nový hrací priestor, tzv. štúdio. Vytvorili aj šatne pre divákov v starých klenbových pivniciach pod divadlom.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Štátnu operu začnú rekonštruovať ešte tento rok

BANSKÁ BYSTRICA 1. júna 2004 (SITA) – Vyše dva roky plánovaná rekonštrukcia budovy banskobystrickej Štátnej opery (ŠO) by sa mala začať ešte v tomto roku. Po návšteve ŠO, Múzea SNP a Štátnej vedeckej knižnice to dnes v Banskej Bystrici vyhlásil minister kultúry Rudolf Chmel. Uviedol, že v rozpočte ministerstva sa pokúsi nájsť dva-tri milióny na začatie rekonštrukcie a pri rokovaniach o budúcoročnom rozpočte bude presadzovať zvýšenie kapitálových prostriedkov pre ŠO. Chmel konštatoval, že je smutný z dezolátneho stavu, v akom budova ŠO je. Verí, že do troch rokov sa ju podarí komplexne zrekonštruovať.