Na záchranu kaštieľa založili občianske združenie

Kaštieľ v Galante, zdroj: wiki

Postupná kompletná obnova neogotického kaštieľa, ktorý je symbolom mesta Galanta, je cieľom občianskeho združenia Neogotický kaštieľ v Galante. Založila ho skupinka poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí sa už ďalej nechcú len pozerať na dlhodobo chátrajúci historický skvost.

,,Za dvadsať rokov sa mestu nepodarilo s kaštieľom nič urobiť, tak sme sa nahnevali a skúsime to zmeniť,“ povedal člen občianskeho združenia Jozef Keppert. Dodal, že sa pokúsia získavať peniaze a kaštieľ po častiach obnovovať. Momentálne je zakonzervovaný, zrekonštruované je len jeho severné krídlo. Pôvodne samospráva ponúkala kultúrnu pamiatku na predaj, rokovala s mnohými záujemcami, no kaštieľ napokon vždy zostal v majetku mesta.

,,O kaštieľ bolo 47 záujemcov, na jedného z nich bol už dokonca aj prepísaný. Predaj však vždy zlyhal na peniazoch,“ dodal Keppert. Medzi záujemcami bol štátny úradník, developeri i podvodníci. Naposledy nehnuteľnosť chcela vzdelávacia inštitúcia, ktorá však mala také požiadavky na prestavbu, s ktorými by u pamiatkarov neuspela. Občianske združenie chce peniaze získavať od sponzorov, z dvoch percent daní, spolupracovať chce naďalej so samosprávou a pamiatkarmi.

Neogotický kaštieľ’ dali postaviť v roku 1633 bratia Daniel a Pavol Esterházyovci v období prvého mohutného rozmachu moci a hospodárskej prosperity rodu. Ďalší člen rodu Imrich, nitriansky biskup, dal v roku 1736 objekt prestavať v barokovom slohu. Súčasná podoba kaštieľa je výsledkom radikálnej prestavby v roku 1861 v duchu romantickej anglickej gotiky. Kaštieľ je monumentálna stavba, postavená v pôdoryse U.

Na kaštieli začali v roku 1988 rekonštrukčné práce, ktoré po nežnej revolúcii pre nedostatok peňazí skončili. V rámci týchto prác vznikli nové priestory v podkroví, spevnené boli staticky narušené klenby a stavba bola zaizolovaná proti zemnej vlhkosti. Od roku 1920 bol vlastníkom kaštieľa štát, v roku 1992 prešiel do majetku mesta. Galanta nedávno obnovila severné krídlo kaštieľa, inak sa podieľa len na udržiavaní jeho terajšieho stavu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Historický park a severné krídlo kaštieľa sa dočkajú obnovy

Historický park pri Neogotickom kaštieli v Galante sa dočká revitalizácie. Podľa hovorcu mesta Petra Koleka boli v týchto dňoch úspešní s projektom, ktorý rieši osvetlenie, ohradenie parku, detské ihrisko, pódium či drobnú architektúru. Cieľom je, aby obyvatelia mohli aj naďalej park využívať ako oddychovú zónu. Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia severného krídla kaštieľa, v ktorom mesto plánuje zriadiť galériu. Celkovo mesto získalo z eurofondov viac ako dva milióny eur. Park z druhej polovice 19. storočia pozostáva z množstva stromov a kríkov veľkej historickej, mikroklimatickej, biologickej a architektonickej hodnoty, nechýbajú ani exotické dreviny. Všetku zeleň v rámci projektu zrekultivujú a prísun vody zabezpečí automatický závlahový systém.