V Galante organizujú konferenciu o prínose pamiatok pre cestovný ruch

Obrázok k článku

Poukázať na prínos úspešne obnovených kultúrnych pamiatok pre cestovný ruch si dali za cieľ organizátori medzinárodnej konferencie, ktorá sa uskutoční v stredu 25. novembra v Galante.

 

“Stretávame sa s názormi, ktoré potvrdzujú, že prínos obnovy kultúrnych pamiatok nie je celkom zrozumiteľný, dokonca pre mnohých sa javí ako nepodstatná a zbytočná investícia, ktorá prinesie mestám len ďalšie náklady a starosti,“ vysvetľujú hlavný motív konania konferencie jej organizátori v pozvánke. Konferenciu organizujú občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante a mesto Galanta.

 

Galanta je pritom už niekoľko mesiacov dávaná za príklad, ako sa pri obnove pamiatok postupovať nemá. Primátor Peter Paška a ďalší traja ľudia spojení s radnicou čelia obvineniu z machinácií vo verejnom obstarávaní, ktoré súvisí práve s obnovou miestneho historického skvostu, ktorým je Neogotický kaštieľ. V polovici decembra bude v tejto záležitosti na Okresnom súde v Galante prvé pojednávanie. Okrem toho Galanta pre zdĺhavé verejné obstarávanie prišla v tomto roku o približne 2,4 milióna eur z eurofondov, ktoré boli určené na obnovu kaštieľa.

 

S príspevkom o obnove kaštieľov na konferencii vystúpi Katarína Kosová z Pamiatkového úradu SR, okrem nej budú o svojich skúsenostiach s obnovou pamiatok hovoriť účastníci z Maďarska, Rakúska a Českej republiky. Príbeh záchrany Neogotického kaštieľa v Galante priblíži jeden z iniciátorov tohto procesu Jozef Keppert.

Galanta získala Neogotický kaštieľ do svojho majetku od štátu v roku 1993. Dlhé roky ho ponúkala na predaj. Až pred dvoma rokmi na podnet občianskeho združenia Neogotický kaštieľ v Galante mestské zastupiteľstvo vypustilo národnú kultúrnu pamiatku zo zoznamu prebytočného majetku. Odvtedy združenie organizuje v kaštieli brigády a ďalšie aktivity, ktoré smerujú k jeho postupnej obnove.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vlastivedné múzeum v Galante oslavuje štyridsiatku

Vlastivedné múzeum v Galante v tomto roku oslavuje 40. výročie svojho vzniku. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ múzea Jozef Keppert, za celú dobu existencie sa im podarilo zhromaždiť viac ako 20-tisíc zbierkových predmetov, ktoré dokumentujú históriu a ľudovú kultúru okresu Galanta. Prevažná časť je súčasťou etnologickej zbierky, obsahuje napríklad ľudový odev či náradie, najmä z galantského regiónu. Ďalšie predmety sú zaradené do historickej, umeleckej a archeologickej zbierky. Mnohé zbierkové rarity však ešte len čakajú na reštaurovanie. Súčasťou osláv 40. výročia bude aj výstava, ktorú otvoria 10. novembra. Návštevníkom ponúkne výber toho najlepšieho zo zbierok múzea. “Verejnosť doteraz nemala možnosť vidieť napríklad predmety nájdené pri archeologickom výskume v Gáni,” uviedol Keppert.

Historický park a severné krídlo kaštieľa sa dočkajú obnovy

Historický park pri Neogotickom kaštieli v Galante sa dočká revitalizácie. Podľa hovorcu mesta Petra Koleka boli v týchto dňoch úspešní s projektom, ktorý rieši osvetlenie, ohradenie parku, detské ihrisko, pódium či drobnú architektúru. Cieľom je, aby obyvatelia mohli aj naďalej park využívať ako oddychovú zónu. Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia severného krídla kaštieľa, v ktorom mesto plánuje zriadiť galériu. Celkovo mesto získalo z eurofondov viac ako dva milióny eur. Park z druhej polovice 19. storočia pozostáva z množstva stromov a kríkov veľkej historickej, mikroklimatickej, biologickej a architektonickej hodnoty, nechýbajú ani exotické dreviny. Všetku zeleň v rámci projektu zrekultivujú a prísun vody zabezpečí automatický závlahový systém.