Na rekonštrukciu Župného domu v Nitre získal kraj eurofondy

Západné krídlo Župného domu, pohľad z nádvoria

Rekonštrukcia kultúrnej pamiatky Župného domu v Nitre bude tento rok pokračovať aj z prostriedkov z eurofondov. Peniaze použije Nitriansky samosprávny kraj na opravu bloku D. Z celkových oprávnených nákladov vo výške 930-tisíc eur 95 percent pôjde z fondov a päť percent zaplatí kraj. „Okrem toho je na tento rok zabezpečené z rozpočtu kraja dofinancovanie bloku A vo výške 533-tisíc eur vrátane mobiliáru,“ povedal pre agentúru SITA hovorca nitrianskeho župana Stanislav Katrinec.

V súčasnosti sú už hotové bloky A a B okrem zadných dvorov, ktoré dokončia v tomto roku. Zostáva zrekonštruovať bloky C, D a galerijnú záhradu. “Nutná je aj komplexná rekonštrukcia elektrických rozvodov v rámci celého župného domu, rekonštrukcia kotolne a možno aj strechy,” informoval Katrinec.

Župný dom by mal po rekonštrukcii vyzerať ako na začiatku minulého storočia. Architekt v projekte vychádzal zo zachovaných historických nábytkov a ostatné prvky doplnil v rovnakom slohu. Prevládajúcim materiálom bude tmavé drevo. Na prízemí budú dve rokovacie sály, na poschodí kultúrno-spoločenská sála a banketová miestnosť s výstupom na terasu, vo foyer šatne a sociálne zariadenia.

Pôvodne neskorobaroková palácová stavba vznikla v roku 1777 ako sídlo Nitrianskej župy. Dnešnú secesnú podobu dostala počas rozsiahlej prestavby v rokoch 1903-1908. V súčasnosti tu sídli župan a Nitrianska galéria.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

 1. Župný dom je už takmer

  Župný dom je už takmer zrekonštruovaný, chýba ešte mobiliár

  NITRA 7. júna (SITA) – Rozsiahla rekonštrukcia Župného domu v Nitre sa pomaly chýli ku koncu. Kultúrnu pamiatku otvoria pre verejnosť na jeseň. Sály sú už hotové, chýba ešte doplniť mobiliár a dokončiť niektoré úpravy. Do Župného domu investuje jeho vlastník – Nitriansky samosprávny kraj. Interiér bude po rekonštrukcii vyzerať ako na začiatku 20. storočia. Na práce dohliada pamiatkový úrad.

  Architekt v projekte vychádzal zo zachovaných historických nábytkov, lustrov a výzdoby stien v secesnom štýle, ostatné prvky doplnil v rovnakom slohu. Prevládajúcim materiálom je tmavé drevo. Nachádza sa tu napríklad rokovacia sála, koncertná sála s výbornou akustikou či banketová miestnosť s výstupom na terasu. „Sú to veľmi krásne priestory, ktoré budú k dispozícii zastupiteľstvu aj verejnosti,“ povedal župan Milan Belica. Podľa neho by krajskí poslanci mohli v rokovacej sále Župného domu prvý raz zasadať na jeseň. V súčasnosti si kraj na zastupiteľstvá prenajíma sálu v Spojenej škole na Slančíkovej ulici.

  Župný dom nekontinuálne rekonštruujú už takmer dve desaťročia. „Napríklad strecha bola opravená v dobe, kedy ešte ani neexistoval Nitriansky samosprávny kraj,“ poukázal Belica. Ďalšie nemalé prostriedky do Župného domu investovala župa. „Ale neľutujem to, pretože je to veľmi dôstojný kultúrny a spoločenský stánok mesta Nitry a samosprávneho kraja,“ podčiarkol Belica. Na tento rok župa vyčlenila na rekonštrukciu a mobiliár 533-tisíc eur, ďalších zhruba 883-tisíc eur získala z eurofondov.

   

 2. V obnovenom Župnom dome

  V obnovenom Župnom dome poslanci zasadnú 14. novembra

  NITRA 3. novembra (SITA) – V zrekonštruovanom Župnom dome v Nitre prvý raz zasadnú poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja 14. novembra. Bude tu slávnostné zastupiteľstvo pri príležitosti 10. výročia vzniku samosprávnych krajov. V súčasnosti si kraj na zastupiteľstvá prenajíma sálu v Spojenej škole na Slančíkovej ulici. Teraz bude mať prvý raz od svojho vzniku k dispozícii vlastnú sálu. „O 9:00 bude prehliadka Župného domu pre pozvaných hostí, o 10:00 zastupiteľstvo. Uvidíme, ako sa Župný dom osvedčí pre zastupiteľstvá, ktoré by sa tu mali potom konávať,“ povedal pre agentúru SITA krajský poslanec Ján Vančo (KDH). Doteraz Župný dom spravovala Nitrianska galéria, ktorá sídli v jeho priestoroch. Teraz bude kraj budovu spravovať prostredníctvom vlastnej organizácie.

  Župný dom nekontinuálne rekonštruujú už takmer dve desaťročia. Napríklad strechu opravili ešte v čase, keď vyšší územný celok neexistoval. Ďalšie nemalé prostriedky do pamiatky investoval kraj prevažne z vlastných peňazí a sčasti z eurofondov. „Ale neľutujem to, pretože je to veľmi dôstojný kultúrny a spoločenský stánok mesta Nitry a samosprávneho kraja,“ povedal nedávno predseda kraja Milan Belica. Na práce dohliadal pamiatkový úrad. Interiér bude po rekonštrukcii vyzerať ako na začiatku 20. storočia. Architekt v projekte vychádzal zo zachovaných historických nábytkov, lustrov a výzdoby stien v secesnom štýle, ostatné prvky doplnil v rovnakom slohu. Nachádza sa tu napríklad rokovacia sála, koncertná sála s výbornou akustikou či banketová miestnosť s výstupom na terasu.

  Pôvodne neskorobaroková palácová stavba Župný dom vznikla v roku 1777 ako sídlo Nitrianskej župy, túto funkciu plnila s menšími prestávkami do roku 1945. Dnešnú secesnú podobu dostala počas rozsiahlej prestavby v rokoch 1903-1908. V súčasnosti tu sídli predseda kraja a Nitrianska galéria.

 3. Skončila sa rekonštrukcia

  Skončila sa rekonštrukcia zadného krídla Župného domu

  NITRA 14. novembra (SITA) – Po dvoch dekádach rekonštrukcie dnes otvorili zadné krídlo Župné domu v Nitre s jedinečnou koncertnou a zasadacou sálou. Nitriansky samosprávny kraj si tu dnes slávnostným zasadnutím pripomenul 10. výročie svojej existencie. Rekonštrukcia kultúrnej pamiatky Župného domu stála päť miliónov eur, z toho väčšinu investoval kraj a ministerstvo financií. Interiér po rekonštrukcii pod dohľadom pamiatkarov vyzerá ako na začiatku 20. storočia. Architekt sem umiestnil zachovaný historický nábytok, lustre, steny sú vyzdobené v secesnom štýle, ostatné prvky doplnil v rovnakom slohu. Akustika koncertnej sály je výnimočná, zhodli sa na tom viacerí odborníci. „Táto sála má najlepšie akustické priestory určite v Nitre a po Redute, myslím, že aj na Slovensku,“ vyzdvihol Nitriansky župan Milan Belica.

  Kraj získal rekonštrukciou Župného domu prvý raz od svojho vzniku vlastnú rokovaciu sálu pre zastupiteľstvá. Doteraz si prenajímal priestory v Spojenej škole na Slančíkovej ulici. Ako informoval médiá predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ondrej Ščurka, v rámci koalície je dohoda, že túto sálu budú poslanci využívať len do výstavby nového sídla úradu kraja. Potom budú zasadať tam a Župný dom poslúži na reprezentatívne účely a slávnostné zasadnutia. Novú budovu pre úradníkov ide župa stavať za 10 miliónov eur pri Univerzite Konštantína Filozofa.

  Župný dom sa nachádza v centre mesta a viacerí poslanci sa obávajú problémov s parkovaním. Belica im odkázal, že parkovať môžu pri Zimnom štadióne, odkiaľ je to pešo k župnému domu len kúsok a môžu tak mať „rannú rozcvičku.“

  Pôvodne neskorobaroková palácová stavba Župný dom vznikla v roku 1777 ako sídlo Nitrianskej župy, túto funkciu plnila s menšími prestávkami do roku 1945. V súčasnosti tu sídli župan a Nitrianska galéria. Objekt je podľa Belicu jedinečný už tým, že je jedinou takouto historickou stavbou na Slovensku, kde aj dnes sídli predstaviteľ kraja. 

  Na opravu čaká ešte len posledný blok Župného domu zo strany Jesenského ulice. Kraju sa na tento účel podarilo získať peniaze z eurofondov a v súčasnosti sa končí verejné obstarávanie na dodávateľa stavby. „Ja osobne som veľmi rád, že Nitriansky samosprávny kraj dokázal z vlastných finančných prostriedkov zrekonštruovať túto historickú budovu a verím, že krídlo z Jesenského ulice sa nám podarí zrekonštruovať do konca tohto volebného obdobia,“ povedal krajský poslanec Ján Vančo (KDH). Rekonštrukcia by mala zhruba trvať rok alebo rok a pol.  

Comments are closed.