Na oficiálnu časť osláv 66. výročia SNP prišlo okolo 2 500 ľudí

Okolo 2 500 ľudí, väčšinou skôr narodených, sa podľa organizátorov zúčastnilo na oficiálnej časti osláv 66. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Konali sa v nedeľu 29. augusta 2010 v areáli banskobystrického pamätníka SNP. Na slávnostnom zhromaždení po pietnom akte sa im s prejavmi prihovorili prezident Ivan Gašparovič, podpredsedovia Národnej rady SR Milan Hort a Robert Fico, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavel Sečkár a podpredseda českého Zväzu bojovníkov za slobodu Vasil Chymčák. Všetci vyzdvihli význam SNP v boji proti totalite a za slobodu.

Na zhromaždení sa zúčastnili aj podpredseda vlády Jozef Mihál, poslanci Národnej rady SR, ministri, zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev a predstavitelia mesta Banská Bystrica a Banskobystrického samosprávneho kraja. Premiérka Iveta Radičová sa zúčastnila len na pietnom akte pred slávnostným zhromaždením a krátko po položení venca v Pamätníku SNP odišla do Kremnice. Ako uviedla pre médiá, ako hlavný odkaz SNP pre dnešok vníma to, že nesmieme mlčať a stáť v kúte, ale musíme sa dokázať vzoprieť totalite. “Že sú hodnoty, pre ktoré sa musíme nielen ozvať, ale často aj obetovať svoj život,” uviedla premiérka. Dodala, že na slávnostnom zhromaždení sa nezúčastní, keďže si pamiatku SNP uctila a s prejavom vystúpila v piatok, keď na Úrade vlády SR prijala veteránov SNP a odovzdala im medaily Milana Rastislava Štefánika.


Prezident Ivan Gašparovič vo svojom prejave vyzdvihol, že v SNP sa dokázali, hoci len na chvíľu, spojiť slovenská pravica a ľavica. “Ak hľadáme trvalé hodnoty, o ktoré sa môže naša politika oprieť, nesmieme obísť SNP. Oprávnene patrí medzi morálne a duchovné hodnoty Slovenska,” povedal prezident a vyjadril vďaku všetkým, ktorí sa do SNP zapojili alebo ho nejakým spôsobom podporovali. Podpredseda parlamentu Milan Hort sa na povstanie pozrel ako na viaceré výzvy. Výzvu nemať strach postaviť sa proti prejavom potierania slobody, výzvu k zodpovednosti za dar slobody a demokraciu, výzvu bojovať proti ľahostajnosti, ktorej plodom je totalita aj vojna a výzvu vrátiť Povstaniu historickú pravdu, pretože patrí celému Slovensku a nemá rozdeľovať, ale spájať.


Podpredseda parlamentu Robert Fico sa vo svojom príhovore zameral na Banskú Bystricu a osobnosti kultúry, ktoré z nej pochádzali alebo v nej pôsobili. Vyzval k aktívnejšiemu si pripomínaniu týchto osobností. Podľa pôvodného programu Fico na zhromaždení nemal rečniť, organizátori mu to umožnili na jeho žiadosť.


Oslavy pokračovali neoficiálnou časťou – ukážkami činnosti armády a kultúrnym programom, v ktorom vystúpil spevácky súbor Nádej, kapela Bratislava Hot Serenaders, speváčka Kristína a folklórny súbor Lúčnica.


Múzeum SNP zároveň v čase od 13:00 do 20:00 ponúklo návštevníkom bezplatné prehliadky svojej expozície v Pamätníku SNP. “Na oslavách počas celého dňa sa celkovo zúčastní okolo päť až šesťtisíc ľudí,” vyjadrenie riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva v deň osláv.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články