Na oficiálnu časť osláv 66. výročia SNP prišlo okolo 2 500 ľudí

Okolo 2 500 ľudí, väčšinou skôr narodených, sa podľa organizátorov zúčastnilo na oficiálnej časti osláv 66. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Konali sa v nedeľu 29. augusta 2010 v areáli banskobystrického pamätníka SNP. Na slávnostnom zhromaždení po pietnom akte sa im s prejavmi prihovorili prezident Ivan Gašparovič, podpredsedovia Národnej rady SR Milan Hort a Robert Fico, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavel Sečkár a podpredseda českého Zväzu bojovníkov za slobodu Vasil Chymčák. Všetci vyzdvihli význam SNP v boji proti totalite a za slobodu.

Na zhromaždení sa zúčastnili aj podpredseda vlády Jozef Mihál, poslanci Národnej rady SR, ministri, zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev a predstavitelia mesta Banská Bystrica a Banskobystrického samosprávneho kraja. Premiérka Iveta Radičová sa zúčastnila len na pietnom akte pred slávnostným zhromaždením a krátko po položení venca v Pamätníku SNP odišla do Kremnice. Ako uviedla pre médiá, ako hlavný odkaz SNP pre dnešok vníma to, že nesmieme mlčať a stáť v kúte, ale musíme sa dokázať vzoprieť totalite. “Že sú hodnoty, pre ktoré sa musíme nielen ozvať, ale často aj obetovať svoj život,” uviedla premiérka. Dodala, že na slávnostnom zhromaždení sa nezúčastní, keďže si pamiatku SNP uctila a s prejavom vystúpila v piatok, keď na Úrade vlády SR prijala veteránov SNP a odovzdala im medaily Milana Rastislava Štefánika.


Prezident Ivan Gašparovič vo svojom prejave vyzdvihol, že v SNP sa dokázali, hoci len na chvíľu, spojiť slovenská pravica a ľavica. “Ak hľadáme trvalé hodnoty, o ktoré sa môže naša politika oprieť, nesmieme obísť SNP. Oprávnene patrí medzi morálne a duchovné hodnoty Slovenska,” povedal prezident a vyjadril vďaku všetkým, ktorí sa do SNP zapojili alebo ho nejakým spôsobom podporovali. Podpredseda parlamentu Milan Hort sa na povstanie pozrel ako na viaceré výzvy. Výzvu nemať strach postaviť sa proti prejavom potierania slobody, výzvu k zodpovednosti za dar slobody a demokraciu, výzvu bojovať proti ľahostajnosti, ktorej plodom je totalita aj vojna a výzvu vrátiť Povstaniu historickú pravdu, pretože patrí celému Slovensku a nemá rozdeľovať, ale spájať.


Podpredseda parlamentu Robert Fico sa vo svojom príhovore zameral na Banskú Bystricu a osobnosti kultúry, ktoré z nej pochádzali alebo v nej pôsobili. Vyzval k aktívnejšiemu si pripomínaniu týchto osobností. Podľa pôvodného programu Fico na zhromaždení nemal rečniť, organizátori mu to umožnili na jeho žiadosť.


Oslavy pokračovali neoficiálnou časťou – ukážkami činnosti armády a kultúrnym programom, v ktorom vystúpil spevácky súbor Nádej, kapela Bratislava Hot Serenaders, speváčka Kristína a folklórny súbor Lúčnica.


Múzeum SNP zároveň v čase od 13:00 do 20:00 ponúklo návštevníkom bezplatné prehliadky svojej expozície v Pamätníku SNP. “Na oslavách počas celého dňa sa celkovo zúčastní okolo päť až šesťtisíc ľudí,” vyjadrenie riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva v deň osláv.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Verejnosti už je známich sedem divov Banskobystrického kraja

Zrúcanina Pustý hrad vo Zvolene, niekdajší kláštor v Hronskom Beňadiku, mesto Banská Štiavnica, technická pamiatka Čiernohronská lesná železnička, obec Špania Dolina, Kremnická mincovňa a drevený evanjelický kostol v Hronseku tvoria sedem divov Banskobystrického kraja, ktoré si vo vyše pol roka trvajúcej ankete vybrali jeho obyvatelia. Ako informoval hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Hajnala, do dvojkolovej ankety sa zapojilo takmer 2 700 hlasujúcich. Spomedzi 62 tipov na rôzne zaujímavé, historicky, kultúrne či prírodne výnimočné lokality, ktoré v prvom kole poslalo od mája do augusta takmer 300 ľudí, vybrala redakčná rada mesačníka Náš kraj do druhého kola 45 návrhov. Hlasovanie v druhom kole prebiehalo od septembra do konca roka, a to buď poštou prostredníctvom kupónov zverejnených v mesačníku Náš kraj, alebo internetom na oficiálnej stránke samosprávneho kraja.

V Ríme odhalili pamätník Alexandrovi Dubčekovi

Pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi v hlavnom meste Talianska slávnostne odhalili vo štvrtok 20. januára 2011 podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a rímsky primátor Giovanni Alemanno. Priestranstvo v blízkosti talianskeho ministerstva zahraničných vecí a slovenského veľvyslanectva, kde stojí travertínový pilier s bustou tohto slovenského politika, nesie od 20. januára 2011 označenie Largo Bratislava – Capitale della Repubblica slovacca, teda Bratislavské námestie. Na odhalení sa zúčastnil aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, minister zahraničných vecí Franco Frattini, viacerí poslanci a senátori a ďalší vysokí predstavitelia politických a ekonomických kruhov.

Druhá pamätná tabuľa padlým slovenským vojakom na Piave

Pamätnú tabuľu darovali v nedeľu 18. apríla 2010 na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci. V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.