V Ríme odhalili pamätník Alexandrovi Dubčekovi

Pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi v hlavnom meste Talianska slávnostne odhalili vo štvrtok 20. januára 2011 podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a rímsky primátor Giovanni Alemanno. Priestranstvo v blízkosti talianskeho ministerstva zahraničných vecí a slovenského veľvyslanectva, kde stojí travertínový pilier s bustou tohto slovenského politika, nesie od 20. januára 2011 označenie Largo Bratislava – Capitale della Repubblica slovacca, teda Bratislavské námestie. Na odhalení sa zúčastnil aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, minister zahraničných vecí Franco Frattini, viacerí poslanci a senátori a ďalší vysokí predstavitelia politických a ekonomických kruhov.

Slovenskú delegáciu viedol podpredseda NR SR Pavol Hrušovský a tvorili ju štátna tajomníčka ministerstva kultúry Natália Cehláriková a predseda Spoločnosti Alexandra Dubčeka, jeho syn Pavol Dubček. Prítomná bola aj delegácia bratislavskej radnice a jedným z jej členov bol i ďalší z Dubčekových synov, mestský poslanec Peter Dubček.


Na vyhotovenie a umiestnenie pamätnej busty od akademického sochára Igora Mosného prispelo Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo kultúry SR, spoločnosti Slovenské elektrárne – Enel, honorárni konzuli SR v Terste a v Miláne, Bratislavský samosprávny kraj a viacerí jednotlivci, ktorých mená budú uvedené na tabuli darcov inštalovanej v najbližšej budúcnosti v blízkosti pamätníka. Výrazným finančným príspevkom sa na konečnej podobe Bratislavského námestia v Ríme podieľala i rímska radnica.


Dubček je v zahraničí známy predovšetkým ako tvár Pražskej jari, keď presadzoval ideu tzv. socializmu s ľudskou tvárou. Po vpáde sovietskych vojsk v roku 1968 pôsobil istý čas ako veľvyslanec v Turecku. Do politiky sa vrátil po nežnej revolúcii, do tragickej smrti v roku 1992 predsedal Federálnemu zhromaždeniu ČSFR a Sociálnodemokratickej strane Slovenska. V roku 1989 mu Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu.


Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O reformátorovi socializmu vychádza prvý román

O Alexandrovi Dubčekovi vyšlo na Slovensku i v zahraničí viacero publikácií, ale po prvý raz prichádza na knižný trh román o jednom z najznámejších Slovákov. Jeho autorom je Jozef Banáš, držiteľ prestížneho ocenenie Kniha roka 2008, ktoré získal za román Zóna nadšenia. Rok predtým uviedol Banáš na trh ďalší bestseller s názvom Idioti v politike. Dokumentárny román o Dubčekovi vychádza pri príležitosti 20. výročia novembrových udalostí 1989.

Na Národnom múzeu v Prahe odhalia tabuľu Dubčekovi

Pamätnú tabuľu odhalia Alexandrovi Dubčekovi pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie na budove bývalého Federálneho zhromaždenia, dnešného Národného múzea ČR v Prahe. Titulnú postavu Pražskej jari 1968 si v českej metropole uctia 16. novembra o 15:00 v prítomnosti predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miloslava Vlčka, ministra kultúry SR Mareka Maďariča a ministra kultúry ČR Václava Riedlbaucha.

Taiwanský inštitút chce sídliť na hrade alebo zámku

Taiwanský inštitút na Slovensku bude možno sídliť na niektorom zo slovenských hradov, zámkov či kaštieľov. Rozprávali sa dnes o tom štátna tajomníčka Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky Natália Cehláriková s vedúcim kancelárie zastúpenia Taiwanu v Slovenskej republike Robertom Chenom. Chen tvrdí, že zároveň Taiwančania zvažujú aj investične prispieť na obnovu, úpravu či rekonštrukciu objektu, v ktorom by inštitút sídlil. Cehláriková Chenovi sľúbila, že ministerstvo vyberie niekoľko vhodných objektov a po ich prehliadke sa môžu začať rokovania o vybranom objekte. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Eva Chudinová.