V Ríme odhalili pamätník Alexandrovi Dubčekovi

Pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi v hlavnom meste Talianska slávnostne odhalili vo štvrtok 20. januára 2011 podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a rímsky primátor Giovanni Alemanno. Priestranstvo v blízkosti talianskeho ministerstva zahraničných vecí a slovenského veľvyslanectva, kde stojí travertínový pilier s bustou tohto slovenského politika, nesie od 20. januára 2011 označenie Largo Bratislava – Capitale della Repubblica slovacca, teda Bratislavské námestie. Na odhalení sa zúčastnil aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, minister zahraničných vecí Franco Frattini, viacerí poslanci a senátori a ďalší vysokí predstavitelia politických a ekonomických kruhov.

Slovenskú delegáciu viedol podpredseda NR SR Pavol Hrušovský a tvorili ju štátna tajomníčka ministerstva kultúry Natália Cehláriková a predseda Spoločnosti Alexandra Dubčeka, jeho syn Pavol Dubček. Prítomná bola aj delegácia bratislavskej radnice a jedným z jej členov bol i ďalší z Dubčekových synov, mestský poslanec Peter Dubček.


Na vyhotovenie a umiestnenie pamätnej busty od akademického sochára Igora Mosného prispelo Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo kultúry SR, spoločnosti Slovenské elektrárne – Enel, honorárni konzuli SR v Terste a v Miláne, Bratislavský samosprávny kraj a viacerí jednotlivci, ktorých mená budú uvedené na tabuli darcov inštalovanej v najbližšej budúcnosti v blízkosti pamätníka. Výrazným finančným príspevkom sa na konečnej podobe Bratislavského námestia v Ríme podieľala i rímska radnica.


Dubček je v zahraničí známy predovšetkým ako tvár Pražskej jari, keď presadzoval ideu tzv. socializmu s ľudskou tvárou. Po vpáde sovietskych vojsk v roku 1968 pôsobil istý čas ako veľvyslanec v Turecku. Do politiky sa vrátil po nežnej revolúcii, do tragickej smrti v roku 1992 predsedal Federálnemu zhromaždeniu ČSFR a Sociálnodemokratickej strane Slovenska. V roku 1989 mu Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu.


Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Národnom múzeu v Prahe odhalia tabuľu Dubčekovi

Pamätnú tabuľu odhalia Alexandrovi Dubčekovi pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie na budove bývalého Federálneho zhromaždenia, dnešného Národného múzea ČR v Prahe. Titulnú postavu Pražskej jari 1968 si v českej metropole uctia 16. novembra o 15:00 v prítomnosti predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miloslava Vlčka, ministra kultúry SR Mareka Maďariča a ministra kultúry ČR Václava Riedlbaucha.

O reformátorovi socializmu vychádza prvý román

O Alexandrovi Dubčekovi vyšlo na Slovensku i v zahraničí viacero publikácií, ale po prvý raz prichádza na knižný trh román o jednom z najznámejších Slovákov. Jeho autorom je Jozef Banáš, držiteľ prestížneho ocenenie Kniha roka 2008, ktoré získal za román Zóna nadšenia. Rok predtým uviedol Banáš na trh ďalší bestseller s názvom Idioti v politike. Dokumentárny román o Dubčekovi vychádza pri príležitosti 20. výročia novembrových udalostí 1989.

Po povodniach otvoria slovensko-české múzeum v Iowe

Začiatkom budúceho roku by mohli otvoriť povodňami zničené Národné české a slovenské múzeum a knižnicu v Cedar Rapids v americkej Iowe. Len nedávno prezentovali na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone, ako pokračuje rekonštrukcia. Múzeum totiž v roku 2008 zasiahli rozsiahle povodne a prakticky celú budovu a časť expozícií zničili. Napriek škodám za viac ako 11 miliónov dolárov sa múzeu podarilo prostredníctvom grantov a finančných zbierok od jednotlivcov a inštitúcií zrekonštruovať časť pôvodnej budovy a postaviť aj nové časti, ktoré sprístupnia začiatkom roku 2011. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Trnava a Ján Koniarek

Spomienkové stretnutie Trnavčanov pri hrobe sochára Jána Koniarka organizuje v piatok 4. mája o 16:00 na cintoríne na Ulici Terézie Vansovej občianske združenie Trnavské fórum.

Najkrajšie knihy Slovenska sú v Ríme

Po Bologni sa výstava slovenskej detskej knihy a ilustrácie Najkrajšie knihy Slovenska presunula do ďalšieho talianskeho mesta. Tentoraz ju hostí Múzeum pre deti Explora v Ríme. Podľa informácií ministerstva zahraničných vecí prehliadku Domu umenia pre deti a mládež v Bratislave Bibiana navštívi v talianskej metropole denne asi 400 ľudí.