Konzervujú nápisy: Provereno, min net

Obrázok k článku

Pri príležitosti blížiaceho sa výročia Slovenského národného povstania opraví mesto Banská Bystrica nápisy na budovách s textom v ruštine „Provereno min net“ (v preklade Preverené – bez mín), ktoré zostali od roku 1945 zachované na štyroch budovách v centre mesta. Nápisy sú súčasťou zoznamu pamätihodností mesta, ktorý banskobystrická samospráva vedie od roku 2011 a sú v ňom pre mesto významné pamiatky, ktoré nepatria medzi národné kultúrne pamiatky, ale aj udalosti či osobnosti.
Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová, všetky štyri zachované nápisy – na Národnej ulici, Hronskom predmestí, Robotníckej ulici a Námestí Štefana Moysesa – opravia a zakryjú novým priehľadným krytom v priebehu najbližších dní, ešte do osláv výročia SNP. Ich renovácia bude mesto stáť osemsto eur.
Nápisy sú jednou z pamiatok na oslobodenie Banskej Bystrice od nemeckej okupácie na konci 2. svetovej vojny. Oslobodili ju 25. marca 1945 jednotky 40. sovietskej armády generálporučíka Žmačenka a 4. rumunskej armády generálporučíka Dascalescu. Po príchode oslobodzujúcich vojsk na územie mesta začali ženijné jednotky zaisťovať aj bezpečnosť Banskobystričanov. Okrem opravy mostov a ciest identifikovali aj zamínované objekty a zabezpečovali ich následné odmínovanie. Na nápisoch „Provereno, min net“ je aj dátum kontroly a mená vojakov, ktorí kontrolu vykonali.
Ako uviedol banskobystrický primátor Peter Gogola, pri príležitosti budúcoročného 68. výročia oslobodenia Banskej Bystrice chce mestská samospráva inštalovať novú pamätnú tabuľu pripomínajúcu tento dôležitý dátum. „Zároveň pripravujeme v spolupráci s Múzeom SNP interaktívny projekt pre žiakov banskobystrických základných škôl. Cieľom tejto iniciatívy je, aby sa pútavou a netradičnou formou naučili vnímať význam odkazu osloboditeľov nášho mesta“, dodal Gogola.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cintorín sovietskych vojakov obnovili za vyše 20 tisíc eur

Cintorín sovietskych vojakov na Bôriku v Žiline zrekonštruovali za vyše 20 tisíc eur, ktoré zaplatila ruská ambasáda. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Barčík, centrálny pamätník spolu s podstavcom a piliermi vyčistili a zakonzervovali. Na schody okolo pamätníka položili novú dlažbu a múr dostal novú omietku. Pre úpravu cintorína Červenej armády sa rozhodli pri príležitosti budúcoročného 65. výročia skončenia druhej svetovej vojny.