Na obnovu kaštieľa v Čachticiach pôjde 800-tisíc eur

Na obnovu Draškovičovského kaštieľa zo 17. storočia v Čachticiach v okrese Nové mesto nad Váhom vyčlenil rezort investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) 800-tisíc eur. Ako ministerstvo informovalo v tlačovej správe, finančné prostriedky pochádzajú z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a zo štátneho rozpočtu SR v rámci programu Kultúra.

Projekt Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach podľa rezortu zrealizuje Trenčiansky samosprávny kraj v spolupráci s Trenčianskym múzeom v Trenčíne. Po rekonštrukcii sa kaštieľ stane opäť múzeom, ale tiež miestom turistických služieb a kultúrnych a vzdelávacích podujatí. „Na záchrane a obnove kultúrneho dedičstva nám záleží. Je to bohatstvo, ktoré svojím významom presahuje obec, región či dokonca aj Slovensko,” povedala ministerka Veronika Remišová.

Renesančný kaštieľ dal v roku 1668 postaviť chorvátsky bán Mikuláš Draškovič, ktorý sa oženil s vnučkou Alžbety Bátoriovej. Neskôr kaštieľ vlastnili rodiny Forgáčovcov a Čenkayovcov, potom pripadol štátu. Dnes je pobočkou Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede