Historickú kúriu Zuzana v areáli kaštieľa obnovia za milión eur

V areáli kaštieľa v Markušovciach pri Spišskej Novej Vsi obnovia historickú kúriu Zuzana. Na projekt pôjde jeden milión eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru, ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, a tiež zo štátneho rozpočtu. Informovalo o tom dnes ministerstvo prostredníctvom tlačovej správy. Ide o jeden z devätnástich projektov, ktoré získali podporu z výzvy na podporu obnovy a revitalizácie kultúrneho dedičstva.

Renesančný kaštieľ v Markušovciach patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v regióne. Milión eur má pokryť komplexnú rekonštrukciu kúrie a jej premenu na miesto s pestrou kultúrnou ponukou a službami. Súčasťou kúrie budú viaceré nové expozície o živote niekdajších majiteľov kaštieľa, rodine Máriássyovcov, o histórii spracovania dreva a nábytkárskeho priemyslu či o tradičnej spišskej kultúre. Súčasťou projektu bude tiež príprava rôznych akcií, workshopov a tvorivých dielní.

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi na premene kúrie spolupracuje s islandským partnerom Gagarín ehf, Strednou odbornou školou drevárskou v Spišskej Novej Vsi a s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Slovenský Raj & Spiš.

Kaštieľ v obci Markušovce je vysunutou expozíciou Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. Jeho história je spojená s významným šľachtickým rodom regiónu – Máriássy. V polovici 17. storočia ho dal vybudovať František Mariássy v renesančnom slohu a pôvodne mal charakter pevnosti. Svoju podobu zmenil v druhej polovici 18. storočia, keď ho prestavali na reprezentatívne rokokové šľachtické sídlo. Obkolesuje ho francúzsky park s tromi stupňovitými terasami a na najvyššej z nich stojí letohrádok Dardanely.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Z bývalého skleníka v kaštieli má byť viacúčelová hala

Nevyužívaný niekdajší skleník svätoantonského kaštieľa chce tamojšie Múzeum vo Svätom Antone, ktoré kaštieľ spravuje, zrekonštruovať a využívať ako multifunkčné zariadenie na výstavy, kultúrno-vzdelávacie aktivity pre deti i konferenčnú halu. Ako uviedol riaditeľ múzea Marian Číž, projekt rekonštrukcie za zhruba 500-tisíc eur získal podporu z Regionálneho operačného programu a v súčasnosti sa pripravuje súťaž na dodávateľa. “Takýto priestor na výstavy či semináre v kaštieli nemáme. Projekt počíta s tým, že pôvodné nosné stĺpy budú priznané a budú pripomínať pôvodný účel skleníka,” povedal Číž. Rekonštrukčné práce by sa podľa neho mohli začať na jeseň a trvať majú dva roky.

Odpovede