Kaštieľ vo Voderadoch obnovia za viac ako 563-tisíc eur

Na záchrane kultúrneho dedičstva nám záleží. Dávnu slávu sídla šľachtického rodu Zichyovcov vo Voderadoch (okr. Trnava) pomôžu oživiť Granty Európskeho hospodárskeho priestoru. Viac ako 563 000 eur z grantov, ktorých správcom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, umožní obnovu vybraných interiérov kaštieľa aj revitalizáciu historického parku.

„Jednou z priorít regionálneho rozvoja sú investície do podpory cestovného ruchu. S tým úzko súvisí záchrana a obnova nášho národného kultúrneho dedičstva. Slovensko má v tejto oblasti výrazný investičný dlh z minulosti, podporu potrebujú stovky pamiatok. Veľkou pomocou v našej snahe sú práve Granty EHP a Nórska,“ vyhlásila ministerka Remišová, ktorej rezort tieto granty prerozdeľuje.

Majiteľ kaštieľa vo Voderadoch – spoločnosť Bohdal – spolupracuje na projekte s nórskou Vysokou školou pre zelený rozvoj (H?gskulen for Gr?n Utvikling), s obcou Voderady a asociáciou Historické Hotely Slovenska. S pomocou grantu chcú opätovne postaviť pavilón oranžérie, zreštaurovať kaplnku a ďalšie interiéry. V historickom parku kaštieľa vznikne chodník prístupný aj pre telesne hendikepovaných. Súčasťou projektu „Obnova kaštieľa rodiny Zichy vo Voderadoch – ZICHY“ je tiež príprava rôznych podujatí, od odborných a vzdelávacích až po kultúrne akcie.

„Aby ľudia chceli dovolenkovať na Slovensku, musia mať tiež čo objavovať a spoznávať. Naším cieľom nie je len obnoviť chátrajúce budovy. Pamiatkam chceme tiež vrátiť život, aby znova slúžili verejnosti. Iba vtedy sa naplno využije ich potenciál. Obnovené a otvorené pamiatky sú lákadlom pre turistov a prispievajú tak k rozvoju miestnej ekonomiky,“ povedala ministerka regionálneho rozvoja, ktorá toto leto trávi výlučne na Slovensku.

„Najmä v súčasnej dobe považujem dovolenku na Slovensku za najlepšie a najbezpečnejšie riešenie. Naša krajina je bohatá na prírodné krásy aj historické pamiatky a zážitky. Tým, že si ľudia zvolia dovolenku na Slovensku, pomôžu regiónom aj miestnym podnikateľom a zamestnancom v cestovnom ruchu, ktorých v uplynulých mesiacoch tvrdo zasiahla kríza spôsobená pandémiou,“ zdôraznila Remišová.

Voderadský kaštieľ je najstaršou budovou obce a pochádza pravdepodobne už z 2. polovice 17. storočia. O zveľadenie voderadského panstva a kaštieľa sa najviac zaslúžil jeden z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov – Zichyovci. V ich vlastníctve bolo panstvo od roku 1674 až do roku 1945.

Pôvodne neskorobarokový kaštieľ Zichyovci prestavali v novoempírovom štýle a preslávili zbierkami umelecko-historických predmetov z celého sveta a množstvom vzácnych kníh. V apríli 1945 bola však časť zbierok z kaštieľa ukradnutá a zničená. V roku 1946 sa kaštieľ stal majetkom štátu a začiatkom 50. rokov v ňom zriadili Pôdohospodársku učňovskú školu. V nasledujúcich desaťročiach cenná pamiatka postupne chátrala a od roku 2007 sa kaštieľ nepoužíval. Situácia sa začala meniť v roku 2016, kedy získal nového majiteľa a súčasného hlavného organizátora jeho obnovy.

Projekt „Obnova kaštieľa rodiny Zichy vo Voderadoch – ZICHY“ je jedným z 19-tich, ktoré získali podporu z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP na roky 2014 – 2021. Na záchranu a obnovu pamiatok na Slovensku smerujú každoročne z Grantov EHP milióny eur. Naše významné kultúrne pamiatky sa vďaka týmto prostriedkom uchovajú pre budúce generácie a často získajú aj nové a moderné využitie.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede