Rezort kultúry rokuje o podpore pre nezamestnaných v rámci obnovy kultúrneho dedičstva

BRATISLAVA 22. januára (SITA) – Ministerstvo kultúry SR (MK SR) naďalej rokuje o zabezpečení podpory nezamestnaných v rámci obnovy kultúrneho dedičstva. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) požiadala podpredsedníčku vlády a ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniku Remišová (Za ľudí) o finančnú podporu pre zabezpečenie pokračovania projektu zapojenia nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva. V tlačovej správe o tom informoval Michal Hajtol z Oddelenia protokolu a komunikácie MK SR.

Ako ďalej priblížil, o ruiny hradov sa posledných desať rokov pomáhali starať aj nezamestnaní prostredníctvom národného projektu „Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR). Na jeho realizáciu bolo minulý rok vyčlenených viac ako 3,7 milióna eur. V spojení s dotačným podprogramom MK SR Obnova a konzervácia torzálnej architektúry a historických parkov ho široká verejnosť podľa rezortu kultúry vnímala pozitívne. MPSVR SR však v tomto roku takýto národný projekt nemá.

MK SR zároveň predlžuje výzvu dotačného programu Obnovme si svoj dom z pôvodného 29. januára do 15. februára 2021 vo všetkých jeho podprogramoch. Ide o podprogram Obnova kultúrnych pamiatok, Obnova kultúrnych pamiatok v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva, Aktivity kultúrnej politiky a edičnej činnosti v oblasti ochrany pamiatkového fondu a Obnova historických parkov a architektonických areálov v kritickom stavebno-technickom stave. Rezort sa rozhodol predĺžiť termín predkladania žiadosti z dôvodu pandemickej situácie, ktorý znemožnila viacerým žiadateľom vybaviť všetky náležitosti potrebné na prihlásenie sa do otvorených výziev.

Dotačný program MK SR Obnovme si svoj dom je zameraný najmä na podporu projektov systematického prístupu k ochrane národných kultúrnych pamiatok, ale podporuje aj projekty zamerané na obnovu či reštaurovanie kultúrnych pamiatok vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva.

(SITA, mma;zk),202101220184

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede