Mýtny most zo 16. storočia rozdeľoval kraje

Obrázok k článku

Vzácna architektonická pamiatka stojí v obci Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra. Zachovaný trojklenbový kamenný most zo 16. storočia kedysi rozdeľoval Tekovskú a Nitriansku župu a vyberalo sa na ňom mýto. Pochádza z obdobia tureckých nájazdov a miestny ho poznajú ako Turecký most. „Postavili ho, aby Turci mohli prechádzať cez rieku,“ povedala starostka Novej Vsi nad Žitavou Marta Danková. Most bol funkčný do konca 20. storočia, dnes spája obce Nová Ves nad Žitavou a Veľké Chyndice nový most. Ten starý nad potokom Drevenica je dnes pokrytý jemnou vrstvou zelene, čo mu dodáva romantický vzhľad.
Obec by chcela tento symbol dávnych čias zrekonštruovať, momentálne však na to nemá peniaze. Posledná oprava mýtneho mosta s cieľom spevnenia sa robila už pred niekoľkými desiatkami rokov. „Momentálne máme vypracovaný statický posudok. Mal by sa dať urobiť projekt a potom most zrekonštruovať a zakonzervovať, aby sa zachoval. Ak bude vypísaná vhodná výzva v rámci eurofondov, určite by sme išli do jeho generálnej rekonštrukcie,“ povedala Danková. Napriek tomu, že most je národnou kultúrnou pamiatkou, nie je veľmi známy, vedia o ňom prevažne len miestni. Obec preto pripravuje informačnú tabuľu, ktorú pri moste osadí.
Turecký most sa nachádza sa v pútnickom areáli Studnička, ktorý patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam na Slovensku. V roku 1860 sa tu údajne miestnemu pastierovi zjavila Panna Mária. Z miesta zjavenia vyviera prameň, ktorému ľudia pripisujú liečivé účinky. Každý rok v auguste sa tu koná púť, na ktorú prichádza okolo 7000 ľudí. O pútnický areál sa stará Mariánsky spolok.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zachránia vzácny habánsky mlyn

SOBOTIŠTE – Až 17 kultúrnymi pamiatkami sa môže pochváliť obec Sobotište v okrese Senica. Jednou z najvýznamnejších je habánsky mlyn, ktorému ešte nedávno hrozilo rozpadnutie. Nebezpečenstvo likvidácie pamiatky je momentálne zažehnané. Ako povedala starostka obce Dana Černeková, v týchto dňoch sa im vďaka financiám z fondu PHARE vo výške takmer 1,9 mil. Sk a 600-tisícovému príspevku obce, habánsky mlyn z 18. storočia podarilo staticky zabezpečiť.

Zo 63 kaštieľov v kraji je tretina nevyužívaná

Zo 63 kaštieľov v Nitrianskom kraji je až tretina nevyužívaná. Mnoho z nich je v zlom stave a chátra. V budúcnosti by sa to mohlo zmeniť. „Kaštiele sa postupne dostávajú do pozornosti tých majetnejších vlastníkov. Percento nevyužívaných kaštieľov sa postupne zníži, pretože o mnohých vieme, že sa pripravuje ich obnova,“ povedala riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre Anna Valeková. V zúfalom stave sú napríklad renesančné kaštiele v Nových Sadoch, Rišňovciach či barokové kaštiele v Malých Vozokanoch a v Lúčnici nad Žitavou. Ich obnova sa už pripravuje.

Odpovede

  1. Ďalšia ukážka “tureckej

    Ďalšia ukážka “tureckej architektúry”? :D Človek má pocit, že Turci postavili snáď všetky kamenné mosty na juhu Slovenska. Zjavne boli velmi pohodlní v cestovaní a doprave, keď sa ich stavebná činnosť sa sústredila najmä na tie mosty :).

Comments are closed.