Mýtny most zo 16. storočia rozdeľoval kraje

Obrázok k článku

Vzácna architektonická pamiatka stojí v obci Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra. Zachovaný trojklenbový kamenný most zo 16. storočia kedysi rozdeľoval Tekovskú a Nitriansku župu a vyberalo sa na ňom mýto. Pochádza z obdobia tureckých nájazdov a miestny ho poznajú ako Turecký most. „Postavili ho, aby Turci mohli prechádzať cez rieku,“ povedala starostka Novej Vsi nad Žitavou Marta Danková. Most bol funkčný do konca 20. storočia, dnes spája obce Nová Ves nad Žitavou a Veľké Chyndice nový most. Ten starý nad potokom Drevenica je dnes pokrytý jemnou vrstvou zelene, čo mu dodáva romantický vzhľad.
Obec by chcela tento symbol dávnych čias zrekonštruovať, momentálne však na to nemá peniaze. Posledná oprava mýtneho mosta s cieľom spevnenia sa robila už pred niekoľkými desiatkami rokov. „Momentálne máme vypracovaný statický posudok. Mal by sa dať urobiť projekt a potom most zrekonštruovať a zakonzervovať, aby sa zachoval. Ak bude vypísaná vhodná výzva v rámci eurofondov, určite by sme išli do jeho generálnej rekonštrukcie,“ povedala Danková. Napriek tomu, že most je národnou kultúrnou pamiatkou, nie je veľmi známy, vedia o ňom prevažne len miestni. Obec preto pripravuje informačnú tabuľu, ktorú pri moste osadí.
Turecký most sa nachádza sa v pútnickom areáli Studnička, ktorý patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam na Slovensku. V roku 1860 sa tu údajne miestnemu pastierovi zjavila Panna Mária. Z miesta zjavenia vyviera prameň, ktorému ľudia pripisujú liečivé účinky. Každý rok v auguste sa tu koná púť, na ktorú prichádza okolo 7000 ľudí. O pútnický areál sa stará Mariánsky spolok.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zachránia vzácny habánsky mlyn

SOBOTIŠTE – Až 17 kultúrnymi pamiatkami sa môže pochváliť obec Sobotište v okrese Senica. Jednou z najvýznamnejších je habánsky mlyn, ktorému ešte nedávno hrozilo rozpadnutie. Nebezpečenstvo likvidácie pamiatky je momentálne zažehnané. Ako povedala starostka obce Dana Černeková, v týchto dňoch sa im vďaka financiám z fondu PHARE vo výške takmer 1,9 mil. Sk a 600-tisícovému príspevku obce, habánsky mlyn z 18. storočia podarilo staticky zabezpečiť.

Projekt rekonštrukcie Kolonádového mosta neráta s obchodmi

Kolonádový most v Piešťanoch potrebuje rekonštrukciu. Piliere sú podomleté vodou, navyše z vrchnej časti do spodnej zateká. Mesto má projekt už pripravený, zatiaľ však nebola vypísaná vhodná výzva. Podať ho chcú na jeseň. „Výzva bola odsunutá, preto sme to využili a časť projektovej dokumentácie ešte dopracúvame. Doteraz sme sa zaoberali predovšetkým statikou, piliermi, ale aj vrchom, kde treba vymeniť asfalty a dlažby. Teraz sa tu vytvoril priestor, aby sme zrekonštruovali aj obchodné priestory, ktoré sú v dezolátnom stave. Predajcom sa pomaly končia nájomné zmluvy,“ uviedla vedúca odboru správy Mestského úradu v Piešťanoch Eva Pobjecká. Ak chcú prevádzky zrekonštruovať z eurofondov, musia mať špeciálny účel využitia. Butiky a iné obchody preto zmiznú a umiestnia sem informačné centrum, pitný pavilón či galerijný priestor. Predbežný rozpočet projektu je podľa Pobjeckej 1,6 milióna eur.

Románsku rotundu v Dechticiach chcú zrekonštruovať

Obec Dechtice v okrese Trnava chce zrekonštruovať svoju dominantu románsku rotundu Kostol Všetkých svätých z roku 1172. “Je to taká vzácnosť na Slovensku, že kostolík nepatrí cirkvi, ale obci. Vyplýva nám povinnosť starať sa oň, a tak by sme ho chceli zrekonštruovať v spolupráci s pamiatkovým úradom,” uviedol starosta obce Karol Zachar.

Odpovede

  1. Ďalšia ukážka “tureckej

    Ďalšia ukážka “tureckej architektúry”? :D Človek má pocit, že Turci postavili snáď všetky kamenné mosty na juhu Slovenska. Zjavne boli velmi pohodlní v cestovaní a doprave, keď sa ich stavebná činnosť sa sústredila najmä na tie mosty :).

Comments are closed.