Starú tradíciu pripomenú Dni špaňodolinskej čipky

Podporiť tradíciu kedysi slávnej špaňodolinskej čipky, povzbudiť jej tvorkyne a podnietiť ich možné pokračovateľky je zámerom Dní špaňodolinskej čipky, ktoré budú v dňoch 1. a 2. augusta 2009 v centre obce Špania Dolina pri Banskej Bystrici.

Organizuje ich banskobystrický Klub špaňodolinskej čipky, Klub paličkovanej čipky Nová Dubnica v okrese Ilava a obec Špania Dolina pri príležitosti 100. výročia narodenia známej špaňodolinskej čipkárky Julky Helcovej. Tejto čipkárke bude venovaný hlavný program, a to krst knihy Vzory Julky Helcovej v sobotu o 15:00.


Návštevníci podujatia budú môcť v sobotu aj nedeľu od 9:00 do 1:00 obdivovať rôzne čipky, medzi nimi aj 80- až 100-ročné, na výstave v sále Baníckej krčmy a v prípade dobrého počasia budú svoje umenie predvádzať na námestí čipkárky z rôznych kútov Slovenska. „Účasť prisľúbili okrem čipkárok z Banskej Bystrice a Novej Dubnice aj Košičanky a Bratislavčanky, podujatie príde podporiť aj primátor Novej Dubnice,“ povedala pre agentúru SITA jedna z organizátoriek podujatia Margita Gaľová z Klubu špaňodolinskej čipky. Pripomenula, že v Španej Doline sa robí paličkovaná čipka od 16. storočia a je jedinou z 18 slovenských regiónov, kde sa kedysi čipka robila, ktorá si doteraz zachovala svoj ráz. Vo väčšine ostatných regiónov už tradícia paličkovania čipiek zanikla.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

SNM-MT: Stretnutie čipiek

Výstava neprofesionálnej paličkovanej čipky, ktorá prezentuje súčasný stav a využívanie tejto textilnej techniky v bytovom textile, odeve a odevných doplnkoch, doplnkoch interiéru a zvykoslovných ozdobách (vianočné a veľkonočné ozdoby).