This is my place

Projekt „This is my place“ reflektuje aktuálne podoby výtvarného umenia najmladšej generácie slovenských autorov. Kurátor Pavel Urban zo Štátnej galérie v Banskej Bystrici ponúkol výstavné miesto (This is my place) jedenástim umelcom (Marko Blažo, Martin Derner, Jana Farmanová Š., Dorota Kenderová, Marek Kianička, Marianna Mlynárčiková, Rastislav Podoba, Maroš Rovňák, Nóra Ružičková, Dorota Sadovská, Veronika Šramatyová).Zameral sa pri tom na ich privátnu, personálnu angažovanosť v zmysle politickej, spoločenskej a duchovnej reflexie, tlmočenej prostredníctvom tradičných i nových médií ako sú maľba, alternatívna grafika, objekt a inštalácia, video či animácia.

V prezentovaných dielach sa kladie dôraz na vizualizáciu pozitívnych, tradičných hodnôt v prirodzenom zmysle lásky, intimity, tolerancie, súcitu, obety a vzájomného rešpektu – v opozícii voči prejavom agresivity, obscénnosti, animozity a bezohľadnosti. Projekt vizuálne upozorňuje na otupenosť a degradáciu ľudskej senzibility v dobe informačného šumu. Apeluje na hodnotu vlastného autonómneho názoru v čase postupujúceho technokratického myslenia, anestézie zmyslového prežívania a masovej uniformity. Výstava reflektuje aktuálny stav vecí markantne včlenených do životných väzieb, výtvarné umenie nevynímajúc.

Táto generačná výpoveď nastupujúcej vlny slovenských umelcov mala premiéru ako výstava in-situ v priestoroch Štátnej galérie v Banskej Bystrici a v modifikovanej podobe sa prezentuje svojou reprízou aj v špecifických interiéroch Synagógy – Centra súčasného umenia, ktorá je druhým výstavným priestorom Galérie Jána Koniarka v Trnave.

– Miesto konania:
Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Trnava
– Vernisáž výstavy:
vo štvrtok 15. 4. 2004 o 17:00 hod. v Galérii Jána Koniarka – Synagóga
Centrum súčasného umenia, Trnava
– Trvanie výstavy:
16. 4. 2004 – 23. 5. 2004
– Kurátor:
Pavel Urban
– Vystavujúci autori:
Marko Blažo, Martin Derner, Jana Farmanová Š., Dorota Kenderová,
Marek Kianička, Marianna Mlynárčiková, Rastislav Podoba, Maroš Rovňák, Nóra Ružičková, Dorota Sadovská, Veronika Šramatyová
– Organizátori:
Galéria Jána Koniarka v Trnave a Štátna galéria v Banskej Bystrici

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Trip na tri II.

Výstava je súčasťou výskumného projektu, reflektujúceho aktuálne podoby výtvarného umenia najmladšej generácie slovenských autorov. Hlavným zámerom je uviesť študentov finálnych ročníkov VŠVU do kontextu súčasnej výtvarnej scény, s prihliadnutím na ich tvorivý a originálny program.

Case History / Vývoj prípadu

Vývoj prípadu (Case History ) je postprodukčná prezentácia vybraných živých akcií a intervencií do verejného priestoru, ktoré sa odohrali na Slovensku od r. 2000 až do vstupu Slovenska do EU v roku 2004.

Prerušený obraz

Zámerom výstavy Prerušený obraz je sústrediť umelecké diela inšpirované televíznou obrazovkou, prípadne televíznym obrazom – jeho sliepňaním, zrnením, „aurou“, jeho všadeprítomnosťou, náhražkovosťou, jeho schopnosťou kontaktu so svetom či jeho nivelizačnou mocou…
Výstava predstavuje staršie i súčasné „televízne“ diela od pätnástich autoriek a autorov, inštalované neraz v neočakávaných, „ahistorických“ súvislostiach.

Reflexia kresťanstva v súčasnom umení

Výstava OČAMI (NE)VIDITEĽNÉ/ Reflexia kresťanstva v súčasnom umení vznikla ako jedno z hlavných podujatí Roka kresťanskej kultúry 2010 pod záštitou Inštitútu kresťanskej kultúry Filozofickej fakulty TU v Trnave. Predstavuje diela takmer 60 autorov a autoriek rôznych generácií a výtvarných názorov, ktoré vznikli od 70. rokov 20. storočia po súčasnosť. Na prítomnej výstave ich spája reflexia kresťanstva – témy, ktorej sa viacerí autori systematicky a dlhodobo venujú (napr. Julián Filo, Ján Mathé, Peter Bartoš, Rudolf Sikora, Ladislav Čarný, Veronika Ronaiová, Klára Bočkayová, Darina Gladišová, Jozef Sedlák, Lubo Stacho, Bohuš Kubínsky, Dorota Sadovská, Matúš Lányi, Michal Zdravecký a iní). U ďalších autorov je táto téma skôr skryto prítomná (Dezider Tóth, Otis Laubert, Robert Bielik, Palo Macho, Stano Masár, Martin Sedlák), alebo k nej prispeli solitérnymi dielami (napr. Miloš Urbásek, Michal Kern, Daniel Fischer, Vladimír Kordoš, Igor Kalný, Jozef Jankovič).

LovuZdar!

Výstava o ručiacich jeleňoch a iných tvoroch, ktorí na vás číhajú v závetrí galérie. Výstava situovaná do obdobia jelenej ruje ponúka divácky atraktívny pohľad na…