Múzeum školstva a pedagogiky oslavuje 40. výročie založenia

Štyridsiate výročie od svojho založenia si v týchto dňoch pripomína Múzeum školstva a pedagogiky v Bratislave. Pri tejto príležitosti predstavilo dve nové publikácie o školských nástenných tabuliach a školských medailách. Pracovníci múzea vo forme katalógu predstavujú časť zbierkového fondu. Eva Zacharová spracovala niekoľko desiatok nástenných tabúľ pre rozličné vyučovacie predmety a Vladimír Michalička sa zameral na medaily stredných a vysokých škôl ako jednu z menej známych oblastí dejín školstva.

K okrúhlemu výročiu pripravilo múzeum školstva aj prvú putovnú výstavu vo svojej histórii. Pilotnú expozíciu dejín školstva a pedagogiky pod názvom Cesta dejinami školstva si už mohli prezrieť návštevníci Východoslovenského múzea v Košiciach, Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici a Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. V súčasnosti je expozícia vystavená v Trenčianskom múzeu v Trenčíne. V roku 2011 sa dostane ešte do Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene (od 17. januára do 6. mája) a Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote (od 11. mája do 28. septembra).


Myšlienku založenia Slovenského pedagogického múzea propagoval v roku 1925 neskorší minister školstva Slovenskej republiky Jozef Sivák (1886 – 1959) a učiteľ Peter Straka (1904 – 1980) sa zaslúžil o vznik prvého takéhoto zariadenia – Pedagogického a vlastivedného múzea v Malackách v roku 1928. Inštitúcia dokumentuje vývoj školstva a pedagogiky na našom území. V rámci tohto poslania sústredilo múzeum vo svojich fondoch takmer 40 000 zbierkových predmetov zo 16. až 20. storočia. Ide prevažne o zariadenie škôl (inventár tried, kabinetov), učebné pomôcky, učebnice, knihy so školskou a pedagogickou tematikou, listinný materiál (vysvedčenia, indexy, triedne knihy, školské zošity) či fotografie, filmový a iný obrazový materiál.


Prvá časť expozície zachytáva vývoj školstva na území Slovenska od Veľkej Moravy do roku 1989. Druhá časť sa začína autentickou triedou ľudovej školy z obdobia rokov 1918 – 1938, zariadenou originálnym nábytkom zo slovenských škôl. Na triedu nadväzujú rekonštrukcie ďalších charakteristických školských priestorov. Je tu pionierska klubovňa zo 60. – 70. rokov 20. storočia, školský kabinet s prírodopisnými, chemickými, fyzikálnymi a zemepisnými pomôckami a nakoniec rekonštrukcia pracovne vysokoškolského profesora, ktorú tvorí originálne zariadenie i predmety každodennej potreby z pozostalosti profesora Jozefa Schuberta, dlhoročného dekana Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave, významného historika dejín pedagogiky a organizátora vysokoškolského života na Slovensku. V celej expozícii sú využité výlučne zbierkové predmety z fondu Múzea školstva a pedagogiky, získané v posledných dvoch desaťročiach. Textová časť výstavy je preložená do braillovho písma a výstavné priestory múzea sú prístupné aj pre telesne postihnutých návštevníkov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výročné ceny časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2005

Po pätnásty raz udelila redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky prestížne ceny za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti ochrany nášho kultúrneho dedičstva za predchádzajúci rok. Ceny budú laureátom odovzdané osobne pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2006 v Slovenskej republike 13. septembra v Skalici.

Umelecké vysoké školy chcú viac peňazí

Umelecké vysoké školy požadujú viac peňazí na umeleckú činnosť. Tri školy – Vysoká škola múzických umení (VŠMU) v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave a Akadémia umení v Banskej Bystrici chcú, aby im ministerstvo školstva dávalo ročne o 30 miliónov korún viac.

Vvýstava šlabikárov

V roku 100. výročia svojho založenie Šarišského múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov množstvo kultúrnych akcií a výstav. Jednou z nich je výstava šlabikárov od 20. storočia po súčasnosť zo súkromnej zbierky Bardejovčana Štefana Peteju, ktorá bude otvorená 26.8.2003 v priestoroch Prírodovednej expozície (prednášková miestnosť) na Rhodyho ulici v Bardejove.