Minister kultúry Rudolf Chmel chce odstúpiť z funkcie

Obnova.sk Fotografia

Minister kultúry Rudolf Chmel chce v prvej polovici mája abdikovať zo svojej funkcie. Novinárom to dnes oznámil Pavol Rusko, predseda ANO, ktorá Chmela na ministra nominovala.Chmela by mal v kresle vystriedať terajší štátny tajomník Ministerstva školstva SR František Tóth. Aliancia sa rozhodla, že po sporoch Tótha s ministrom školstva Martinom Froncom stiahne svojho nominanta z postu štátneho tajomníka a túto funkciu už neobsadí.

Obnova.sk Fotografia

CHMEL: Pri rozdeľovaní štátnych peňazí sú politické tlaky

Minister Rusko navrhuje zrušiť Pamiatkový úrad | :)

Zdroj: Bleskovky.sk, 11. 4. 2005

Chmela vo vláde vymení Tóth

Ministra kultúry Rudolfa Chmela vo vláde nahradí doterajší štátny tajomník rezortu školstva František Tóth. K výmene by malo dôjsť v polovici mája, kedy sa Chmel sám vzdá ministerského kresla. ANO, ktorá si Chmela vybrala za ministra po voľbách v roku 2002 sa na tom dohodla na včerajšom predsedníctve. Týmto krokom chce vyriešiť problémy, ktoré momentálne má v obidvoch rezortoch.

K výmene Chmela ANO pristupuje po tom, čo ho kritizovala za riešenie novostavby SND. Tóth sa zasa dostal do sporu s ministrom školstva za KDH Martinom Froncom, ktorý ho vyzval na odstúpenie, keď štátny tajomník vyjadril výhrady proti návrhu školského zákona. ANO sa preto rozhodla stiahnuť ho z ministerstva školstva a vymeniť za Chmela.

“Nie sme schopní ani ochotní niesť politickú zodpovednosť za kroky ministerstva školstva. Nevidíme spôsob, ako by sme mohli ovplyvňovať súčasný smer, pre nás neakceptovateľný, preto pána Tótha stiahneme,” vysvetlil predseda ANO Pavol Rusko. Tóth by mal odísť už v najbližšom čase, podľa Ruska sa bude pripravovať na novú funkciu.

“Jeho manažérske schopnosti budú posilou pre rezort kultúry,” vysvetľoval návrh Rusko.
“Podiel jeho práce je naplnený,” odôvodnil Chmelovu výmenu Rusko. Súčasný minister kultúry Chmel považuje Tótha za dobrého náhradníka. “Ja odchádzam dobrovoľne, sám som to navrhol. V januári sme sa dohodli, že keď vyriešim kauzu SND, tak sa rozhodnem,” povedal o svojom odchode.

ANO výmenou Chmela za Tótha otvorí koaličnú zmluvu. Na ministerstve kultúry totiž chce zriadiť druhý post štátneho tajomníka. Na ministerstvo školstva už namiesto Tótha nemieni nikoho navrhnúť. “Je priestor na to, aby sme miesto štátneho tajomníka na školstve dokázali zrušiť, najmä ak ho sám minister považuje za zbytočné. Myslím, že si pán minister Fronc odfúkne. Dvaja štátni tajomníci v rezorte kultúry budú užitočnejší, máme tam ešte veľa práce,” povedal Rusko.

Koaliční partneri na Ruskove návrhy reagovali opatrne. “Nevidím osobne dôvod, aby bol na ministerstve kultúry ďalší štátny tajomník, na rokovanie sme však otvorení,” povedal Gyula Bárdos (SMK). Rokovať o tom chce aj SDKÚ. “Osobne som za zoštíhľovanie rezortov, je to však vecou kompromisu, ktorý koalícia dokáže uniesť,” uviedol Peter Miššík (SDKÚ).

KDH včera uviedlo, že víta rozhodnutie ANO stiahnuť Tótha z postu štátneho tajomníka. Bližšie sa k celej veci odmietlo vyjadriť, podľa hovorkyne tak urobia až po rokovaní Koaličnej rady.

Chmel sa podľa Ruska vráti do parlamentu a zostane v poslaneckom klube ANO. Chmel však tvrdí niečo iné. “Uvidím ešte. Je aj taký variant. Ďalší je, že sa vrátim k svojim pôvodným profesiám, ktorých mám viacero,” povedal Chmel. V súvislosti s jeho osobou sa však pred časom hovorilo aj o jeho prípadnom prestupe do Slobodného fóra.

Autor: (pt, gk), 12. 4. 2005

Zdroj: http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Btitulnastranaa&c=titulnastranaa_1_1&iddiskuse=skd66050 (skrátené)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články