Umelecké vysoké školy chcú viac peňazí

Umelecké vysoké školy požadujú viac peňazí na umeleckú činnosť. Tri školy – Vysoká škola múzických umení (VŠMU) v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave a Akadémia umení v Banskej Bystrici chcú, aby im ministerstvo školstva dávalo ročne o 30 miliónov korún viac.Požiadavku dnes tlmočil rektor VŠMU Ondrej Šulaj na spoločnom stretnutí ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi.

“V súčasnosti ten stav je skoro kritický. V dotácii získavame zhruba len jednu desatinu prostriedkov na umeleckú činnosť. Ostatné veci si musíme veľmi prácne získavať sami,” povedal o situácii na VŠMU Šulaj.

Podľa neho financie navyše chcú získať z prostriedkov, ktoré sú určené na vedu a výskum, pretože umeleckú činnosť študentov považujú za výskumnú činnosť.

Zvýšenie nepožadujú cez vyššie normatívy. Minister školstva Ján Mikolaj prisľúbil Šulajovi, že prehodnotí práve normatívy.

Podľa neho by sa mohla zmeniť ekonomická náročnosť, na základe čoho by umelecké školy mohli dostávať vyššie normatívy. Šulaj tvrdí, že viac peňazí pomôže pri zlepšení konkurencieschopnosti

Šulaj sa sťažoval ministrovi na podmienky, za ktorých študenti tvoria umelecké práce. Okrem iného spomenul filmárov, ktorí kedysi mohli využívať filmové štúdiá na Kolibe či mali prístup do Slovenskej televízie.

“STV nás do svojich priestorov nepúšťa, jedine za komerčné ceny,” povedal Šulaj ministrovi. Upozornil, že škola spolupracuje s Českou televíziou a študenti chodia do filmového štúdia Barrandov, kam ich púšťajú za “študentské ceny”.

Šulaj nesúhlasí ani s tým, že nefunguje spolupráca s Redutou v Bratislave. “Z Reduty nás vyhodili,” sťažoval sa Šulaj.

VŠMU má v pláne výstavbu novej budovy pre Divadelnú fakultu, v ktorej bude experimentálne divadelné štúdio. Stavbu pripravuje už od roku 2003, pre komplikácie so stavebným povolením ešte len uzatvára výberové konanie na dodávateľa stavby.

Pre niekoľkoročné prípravy sa už musela zvýšiť obstarávacia cena o vyše 47 miliónov korún. V auguste so zvýšením súhlasila aj vláda. Náklady na novú budovu mali pôvodne dosiahnuť 99 miliónov. Rezort školstva dal na túto stavbu už takmer osem miliónov korún. Z peňazí sa financovali prípravné práce a projektová dokumentácia. Stavbu by mali postaviť za 18 mesiacov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Študenti piatich fakúlt UK a VŠVU proti poplatkom

Predstavitelia piatich fakúlt UK a VŠVU vyzývajú študentov a verejnosť, aby podporili zákonné nátlakové akcie proti zákonu o poplatkoch. 21. februára 2005 (SITA) – Univerzita Komenského v Bratislave zostáva v štrajkovej pohotovosti, ktorú jej študenti vyhlásili ešte pred rokom k zákonu o poplatkoch za vysokoškolské štúdium.

Vlaňajšie hospodárenie so schodkom viac ako 19 miliónov

Zlé hospodárenie SNM skúmajú odborníci, príčinou môžu byť neúnosné náklady na prevádzku nehnuteľností a zvýšené ceny energií: BRATISLAVA 15. apríla 2004 (SITA) – Slovenské národné múzeum (SNM) skončilo minuloročné hospodárenie so schodkom vyše 19 miliónov korún, informoval na dnešnej tlačovej besede v Bratislave generálny riaditeľ SNM Peter Maráky. “Napriek zvýšeniu vlastných tržieb a výnosov oproti roku 2002 o tri milióny korún financie nepostačovali,” povedal Maráky.

Málo peňazí pre kultúru ohrozuje jej existenciu

Počtom knižných pamiatok sa Slovensko radí k najbohatším štátom Európy, ich zlý stav toto bohatstvo neumožňuje využívať: BRATISLAVA 15. apríla 2004 (SITA) – Nedostatočné financovanie slovenskej kultúry môže priniesť nielen jej úpadok, tvrdia zástupcovia Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií (SOZKSO). Odborári a predstavitelia kultúrnej obce preto vyzývajú vládu, aby vyčlenila pre oblasť kultúry viac peňazí ako doteraz.