Múzejníci z celého sveta sa stretnú v Banskej Štiavnici

Autor: Marián Číž, Štiavnický život 10/2005
V dňoch 17. až 23. septembra organizuje Múzeum vo Sv. Antone a Slovenský komitét Medzinárodnej rady múzeí – ICOM výročnú konferenciu Kultúrnovýchovnej komisie ICOM – CECA u nás v Banskej Štiavnici. Záštitu nad podujatím má prvá dáma Slovenska pani Gašparovičová. Konferencia má nosnú tému Partnerstvo vo výchove a vzdelávaní prostredníctvom múzeí a je veľkou príležitosťou ukázať celému odbornému svetu prácu Múzea vo Sv. Antone a Slovenského banského múzea. Konferencia bude veľké celovetové fórum odborníkov, ktorí realizujú jedno z hlavných poslaní múzeí.

Zíde sa na nej cca 100 účastníkov zo všetkých kontinentov aby si vymenili svoje poznatky. Múzeá na celom svete by len ťažko vykonávali svoju činnosť bez partnerov z rôznych oblastí a celý program konferencie je pripravovaný tak, že i v rámci banskoštiavnického regiónu predstavíme činnosť veľkého množstva partnerov našich múzeí. Na príprave i realizácii nám pomáha veľké množstvo ustanovizní a prakticky všetky obce, ktorým patrí naše poďakovanie Máme byť právom na čo hrdí a radi naše tradície i súčasné aktivity predstavíme svetu. Verím, že mesto Banská Štiavnica i celý náš región vytvorí dôstojný rámec tomuto významnému celosvetovému podujatiu. O jeho priebehu budeme čitateľov prirodzene informovať.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V utorok oslávime Medzinárodný deň múzeí

BRATISLAVA 17. mája 2004 (SITA) – Slovenské múzeá napriek neutešenej situácii – znižovaniu dotácií štátu a prepúšťaniu zamestnancov, oslávia v utorok Medzinárodný deň múzeí. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA Gabriela Podušelová z Muzeologického kabinetu Slovenského národného múzea (SNM), viaceré múzeá a galérie otvoria v utorok, ale aj v priebehu celého tohto týždňa svoje brány bezplatne. Predstavia počas roka pre verejnosť nedostupné zbierky a ponúknu rad ďalších atrakcií, akými sú ukážky reštaurovania, ale aj bezplatné ohodnotenie starožitností, určovanie nerastov, či minerálov. Snahou múzeí a galérií je prilákať čo najviac ľudí a ukázať im svoju prácu. Medzinárodný deň múzeí tak chce ukázať, že múzeum nie je len miestom vzdelávania a poznávania, ale aj miestom oddychu a zábavy pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek.