Dnešok až do noci možno prežiť v múzeách a galériách

Ilustračný obrázok k článku

Dvere do múzeí a galérií otvára dnes až neskorej noci 9. ročník Noci múzeí a galérií. Do podujatia, ktoré aj tento rok organizuje Zväz múzeí na Slovensku, sa zapojilo viac ako 120 múzeí a galérií vo vyše 50 mestách na celom Slovensku. V hradoch, zámkoch, kaštieľoch, kúriách a iných múzejných a galerijných objektoch na návštevníkov čakajú výstavy, sprievodné podujatia, divadelné predstavenia, koncerty, moderované prehliadky či návštevy netradičných miest, archívov a depozitárov.
Deviaty ročník slovenskej Noci múzeí a galérií je opäť súčasťou celoeurópskeho podujatia Nuit européene des musées, ktoré vyhlasuje francúzske ministerstvo kultúry. Tú noc svoje brány otvorí približne
3 000 múzeí v 40 krajinách Európy. “Spoločné podujatie Noc múzeí a galérií je pre múzejníkov a galeristov veľmi dôležité. Prestíž podujatia, povedomie, medializácia je v našich podmienkach, keď naozaj múzeá a kultúra sú na okraji spoločnosti, veľmi dôležitá,” povedala pre agentúru SITA k Noci múzeí a galérií členka predstavenstva Zväzu múzeí na Slovensku Eva Ševčíková. Podujatie pomáha verejnosti lepšie chápať význam múzeí a galérií pre našu spoločnosť a zároveň ponúka zaujímavú formu trávenia voľného času. Múzeá a galérie sa doň podľa Ševčíkovej zapoja s veľmi príťažlivými podujatiami. “Každá inštitúcia sa snaží pripraviť niečo mimoriadne, niečo nad rámec svojej činnosti, ukázať svoje zákulisie,” zdôraznila ďalej pre SITA Ševčíková. Noc múzeí a galérií je pre múzeá a galérie podľa nej dôležitá aj preto, lebo môžu ukázať aj svoje činnosti, ktoré sú bežne verejnosti nedostupné a návštevníkom umožnia pochopiť úlohu múzeí a galérií pri ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva.
Výška vstupného v jednotlivých inštitúciách je rôzna, napríklad v Bratislave stačí zaplatiť vstupné v prvom navštívenom múzeu či galérii. S touto vstupenkou má už návštevník po celý deň bezplatné vstupné do všetkých ostatných múzeí a galérií. Bratislavská mestská doprava každého majiteľa dnešnej vstupenky z galérie či múzea povozí v od 19:00 do polnoci bezplatne. Historické vláčiky označené logom Noci múzeí a galérií zas od 11:00 do 22:00 premávajú bezplatne každú celú hodinu po trase: Slovenské národné múzeum (SNM) Vajanského nábrežie – Slovenská národná galéria (SNG) Rázusovo nábrežie – SNM Žižkova ulica – SNM Bratislavský hrad.
Medzi zaujímavosti programu Noci múzeí a galérií v hlavnom meste patrí aj ryžovanie zlata, odlievanie skamenelín, alebo pozorovanie hviezd v sídle SNM na Vajanského nábreží, v Prírodovednom múzeu. Návštevníci tu tiež môžu navštíviť depozitár s múmiami, či spoznať živočíchy, ktoré sa živia cudzou krvou. V sídle národnej galérie otvoria kníhkupectvo Ex Libris a Letný pavilón. Generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá počas Noci múzeí a galérií osobne predstaví trojmetrový model k blížiacej sa rekonštrukcii národnej galérie. V programe Kurátorské jednohubky kurátori odhalia zbierky SNG a vyberú z nich svoju obľúbené diela. A až do polnoci na návštevníkov galérie čaká party v Berlinke.
Múzeá a galérie si pripravili množstvo výstav a zaujímavých sprievodných podujatí. Medzi iným v SNM v Bojniciach čakajú na všetkých duchovia, strašidlá a nočné prehliadky zámku. Na hrade Modrý Kameň bude niekoľko divadelných predstavení a na Spišskom hrade návštevníci stretnú legendárnych obyvateľov hradu – rytierov, hradné dámy i kuchárky. Uvidia, ako sa kúpala hradná pani a ako sa vymáhalo priznanie v hradnej mučiarni. Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici pripravilo v Tihányiovskom kaštieli rozprávanie o najznámejšom bystrickom krokodílovi a pre najmenších aj zábavné tvorivé dielne.
V Košiciach je Noc múzeí a galérií jedným z nosných podujatí programu Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Za spoločnú 1-eurovú vstupenku sa od 17:00 do 24:00 uskutoční na 15 miestach. Napríklad v košickom Slovenskom technickom múzeu predvedú autá – veterány a noc oživí aj ohňová šou. Zapojené galérie a múzeá sa predstavia v archeologickom komplexe Dolná brána. Návštevníci v rámci potuliek po košických múzeách a galériách môžu svoje nočné kroky nasmerovať aj na Hrnčiarsku ulicu, kde im svoje prevádzky otvoria remeselníci.
Otváracie hodiny sú vo väčšine múzeí a galérií v tento deň od 11:00 do 22:00. Múzeá a galérie si však môžu otváracie hodiny upraviť, začať s podujatím skôr alebo mať otvorené až do polnoci. Otváracie hodiny, vstupné, adresy a podrobný program zapojených inštitúcií je zverejnený na oficiálnej webstránke k podujatiu http://www.nocmuzei.sk.
Noc múzeí a galérií sa uskutoční na Slovensku a v ďalších krajinách Európy pri príležitosti 18. mája – Medzinárodného dňa múzeí. Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí (ICOM, International Council of Museums) v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Prvá tzv. Dlhá noc múzeí sa konala v roku 1997 v Berlíne. Podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí si v roku 2005 dala za cieľ francúzska iniciatíva a s týmto cieľom založila Nuit européenne des musées (Európsku noc múzeí), ktorá sa koná pod patronátom Rady Európy. Téma tohtoročného dňa znie – “Museums (Memory + Creativity) = Social Change” / “Múzeá (pamäť + kreativita) = sociálna zmena”. Cieľom Medzinárodného dňa múzeí je predstaviť kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany. Viac možno nájsť na http://icom.museum/activities/international-museum-day/.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Noc múzeí a galérií

Najvýznamnejšie bratislavské múzeá a galérie Slovenské národné múzeum, Mestské múzeum v Bratislave, Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy, Slovenská národná galéria a Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s Miestnym úradom mestskej časti Bratislava – Staré Mesto – pod záštitou starostu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Ing. Petra Čiernika spolu s partnerom podujatia Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy pripravili pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí jedinečné podujatie…
Obnova.sk Fotografia

Odpovede

 1. kto nevie co s uprsanou

  kto nevie co s uprsanou sobotou tak maly tip:

  http://www.muzeum.sk/nocmuzeiagalerii/nmg2014/?obj=index1

   

  napr.:

  9.00 – 17.00 h, denné prehliadky
  SNM-Múzeum Bojnice pripravilo pre svojich návštevníkov v expozícii počas dňa ukážky reštaurovania zbierkových predmetov s možnosťou nahliadnuť do procesu obnovy jednotlivých kusov. Reštaurovanie počas celého roka zostáva pred bežným návštevníkom ukryté. Okrem toho ponúka svojim návštevníkom poradenskú službu aby mohli zistiť, aké starožitnosti doma majú. Stačí priniesť predmet, prípadne kvalitnú fotografiu.

  1. zabudli ste dodať,

   zabudli ste dodať, citujem:

   “Denné prehliadky: Dospelý – 7 € / Dieťa od 6 do 15 rokov: 3,50 € / Dieťa od 3 do 6 rokov – 1 €
   Nočné prehliadky: Dospelý – 10 € / Dieťa do 15 rokov: 6 €”

   čo vysmieva tému a pointu dňa “Museums (Memory + Creativity) = Social Change” / “Múzeá (pamäť + kreativita) = sociálna zmena”, pekná sociálna zmena, nabaliť sa ešte viac, česť výnimkám.

   Zopár múzeí má ešte VSTUP ZADARMO.

   Pokračujte takto a NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ bude na Slovensku minulosťou pre bežného človeka, ostanú Vám tam iba “duchovia a strašidlá”.

   BAVTE SA A NECH VÁM POČASIE DOPRAJE,

   PEKNÝ VEČER.

    

Comments are closed.