V utorok oslávime Medzinárodný deň múzeí

BRATISLAVA 17. mája 2004 (SITA) – Slovenské múzeá napriek neutešenej situácii – znižovaniu dotácií štátu a prepúšťaniu zamestnancov, oslávia v utorok Medzinárodný deň múzeí. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA Gabriela Podušelová z Muzeologického kabinetu Slovenského národného múzea (SNM), viaceré múzeá a galérie otvoria v utorok, ale aj v priebehu celého tohto týždňa svoje brány bezplatne. Predstavia počas roka pre verejnosť nedostupné zbierky a ponúknu rad ďalších atrakcií, akými sú ukážky reštaurovania, ale aj bezplatné ohodnotenie starožitností, určovanie nerastov, či minerálov. Snahou múzeí a galérií je prilákať čo najviac ľudí a ukázať im svoju prácu. Medzinárodný deň múzeí tak chce ukázať, že múzeum nie je len miestom vzdelávania a poznávania, ale aj miestom oddychu a zábavy pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek. Pri príležitosti tohtotýždňového sviatku bude v utorok deň otvorených dverí napríklad v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici a v košickom Východoslovenskom múzeu. Obyvateľmi a návštevníkmi vyhľadávaná Galéria mesta Bratislavy ponúkne bezplatné prehliadky svojich expozícií v sobotu.
Medzinárodný deň múzeí sa oslavuje každoročne 18. mája od roku 1977, keď ho vyhlásili na generálnej konferencii Medzinárodnej rady múzeí ICOM (ICOM – Medzinárodný komitét múzeí) v Moskve a v Peterburgu. Na Slovensku je už štvrtý rok spojený aj s Medzinárodným dňom pamiatok a historických sídiel (18. apríl) do Mesiaca kultúrneho dedičstva (18. apríl – 18. máj). Aktivity múzejníkov sa tak nesústreďujú len na 18. máj. Už od polovice apríla sa konajú v múzeách akcie pripravované k Mesiacu kultúrneho dedičstva – vernisáže, besedy, koncerty, či prednášky. Tradične sa k tomuto dátumu viaže aj otvorenie novej letnej turistickej sezóny, najmä na hradoch, zámkoch, v múzeách v prírode. Múzeá aj touto cestou dokazujú, že sú výhodným a žiadaným artiklom v rámci rozvoja kultúrneho turizmu, dodala Podušelová.

(SITA, tm;zd), 0284

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Múzejníci a galeristi oslavujú dňami otvorených dverí

BRATISLAVA 14. mája 2004 (SITA) – Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktorý si pripomenieme v utorok, otvorí Slovenská národná galéria (SNG) v nedeľu od 10:00 do 22:00 svoje expozície bezplatne. Jej najmenší návštevníci sa môžu tešiť na tvorivú dielňu a animačné programy. Počas Dňa otvorených dverí v SNG si môžete pozrieť výstavu z tvorby Ladislava Mednyánszkeho, ktorú záujemcom o 11:00, 13:00, 16:00, 18:00 a 20:00 predstaví kurátorka Katarína Beňová. Zaujímavé rozprávanie čaká návštevníkov Esterházyho paláca aj v expozíciách venovaných barokovému umeniu a umeniu 19. storočia na Slovensku.