Mária Valéria má múzeum

27. 10. 2000
Napriek tomu, že Most Márie Valérie spájajúci kedysi Štúrovo s Ostrihomom má už svoje múzeum, dôležitá medzinárodná dopravná tepna medzi SR a MR sa nechystá odísť do histórie. Práve naopak.
Ako múzeum zo strany našich maďarských susedov slúži obnovený mýtny dom. Dobové fotografie, textové dokumenty a nonstop audiovizuálny záznam o kľúčových míľnikoch histórie mosta zatiaľ nie sú uzavretou muzeálnou expozíciou. Pribudnú doň ďalšie artefakty z prác na obnove, ktoré by mali byť hotové do konca septembra 2001.

Najstaršia písomná pamiatka o prekročení Dunaja medzi Štúrovom a Ostrihomom sa viaže k roku 170 nášho letopočtu, keď sa práve na tomto mieste brodili rímske légie cisára Marca Aurélia. Pontónový most v roku 1585 spojil oba brehy Dunaja na celých sto rokov, až do zničenia ustupujúcimi Turkami. Už pred takmer 240 rokmi sa objavila na rieke kompa s pravidelnou premávkou. Nad Dunajom sa v histórii vodného spojenia medzi Štúrovom a Ostrihomom najviac klenuli pontónové monštrá, až kým sa v roku 1892 nerozhodlo o postavení železného mosta zo štátneho rozpočtu. Pre túto obriu zákazku vybrali spomedzi štyroch záujemcov firmu Cartry Szaléz (mimochodom, aj o súčasnú rekonštrukciu sa uchádzali štyri konzorciá, vyhrala „najlacnejšia“ slovensko-maďarská spoločnosť Ganz IS). Prípravné práce trvali tri mesiace, celková realizácia dva roky. Štyristo robotníkov použilo pri výstavbe 2500 ton železa a 17 700 kubických metrov kameňa.

Pri prestrihnutej reťazi na bráne 56 rokov uzatvárajúcej monštrum bez troch vnútorných pilierov, podpísali rezortní ministri oboch krajín Jozef Macejko a László Nógrádi memorandum potvrdzujúce vlaňajšiu medzivládnu dohodu SR a MR o jeho obnove. Most dlhý takmer 500 metrov sa bude obnovovať podľa pôvodných projektov s úsekom pre chodcov, vozíčkárov i cyklistov. Zatiaľ okolo muzeálneho mýtneho domu denne chodí stovka robotníkov zo Štúrova i okolia, ktorí pracujú v ostrihomskej fabrike Suzuki. Podľa primátora Jána Oravca však scelenie Márie Valérie bude šancou na zakotvenie subdodávateľov japonského výrobcu aj na slovenskej strane.

Oľga Prekopová

Zdroj: Pravda č. 249/00, 27. 10. 2000 (upravené)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Podpíšu slovensko-maďarskú dohodu o pamiatkovej starostlivosti

BRATISLAVA 13. novembra 2001 (SITA) – Medzirezortnú dohodu o spolupráci v oblasti pamiatkovej starostlivosti na rok 2001 podpíše vo štvrtok v Budapešti minister kultúry Milan Kňažko a minister kultúrneho dedičstva Maďarskej republiky (MKD MR) Zoltán Rockenbauer. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla riaditeľka odboru pamiatkovej starostlivosti MK SR Viera Mocková, cieľom dohody je záchrana konkrétnych kultúrnych pamiatok na území Slovenska, ktoré vyjadrujú spoločnú kultúrnu identitu SR a MR. Jej obsahom je finančná podpora 10 projektov rekonštrukcie kultúrnych pamiatok. Slovenská strana na tento účel v tomto roku vyčlenila takmer 4,6 milióna korún a maďarská strana 18,8 milióna forintov, čo je v prepočte 3,14 milióna korún.