Archív národného múzea odhalí v piatok svoje bohatstvá

Verejnosti bežne nedostupné bohatstvo Archívu Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave sprístupnia v piatok 11. septembra 2009. Pri príležitosti medzinárodného Dňa európskeho kultúrneho dedičstva a Dňa otvorených dverí v archívoch sa od 10:00 do 16:30 otvoria aj brány sídla Archívu SNM na Žižkovej 16 v bratislavskom podhradí. Ako pre agentúru SITA povedala Elena Machajdíková z Archívu SNM, “vzhľadom na osobitné postavenie a mimoriadny význam Slovenského národného múzea je jeho archívne bohatstvo špecifické, rozmanité a pestré, obsahuje archívne dokumenty od konca 14. storočia do súčasnosti”.

Medzi najvzácnejšie dokumenty, ktoré sú v zbierkach a starostlivosti archívu národného múzea, patria napríklad z hľadiska slovenskej národnej histórie dva unikátne dokumenty – Memorandum národa slovenského z roku 1861 a rukopis rezolúcie zhromaždenia v Liptovskom Mikuláši z 1. mája 1918. Oba dokumenty boli pred vyše dvadsiatimi rokmi vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.


V rukopise Memoranda národa slovenského ide o konečnú verziu 12-stránkového textu programového dokumentu slovenských štátoprávnych, politických a kultúrnych požiadaviek k Uhorskému snemu. Rukopis rezolúcie zhromaždenia z 1. mája 1918 v Liptovskom Mikuláši obsahuje požiadavku uzavretia mieru, uznania práva na sebaurčenie národov Rakúsko-Uhorska, zavedenie všeobecného, rovného a tajného volebného práva, slobody slova a tlače a protest proti cenzúre slovenskej tlače. Rezolúcia odznela a bola prijatá 1. mája 1918 na zhromaždení sociálnodemokratickej strany v Liptovskom Mikuláši. Po prvý raz v histórii v mene slovenského národa v nej bola verejne vyjadrená požiadavka vybudovať československý štát, zdôraznila Machajdíková.


Archív SNM ochraňuje okrem toho ďalšie autentické a jedinečné pramene k dejinám múzejníctva, múzejných a kultúrno-umeleckých spolkov. Stará sa tiež o osobné fondy významných osobností z oblasti vedy, spoločenského a kultúrneho života, o zbierky vzácnych cechových dokumentov, no chráni aj kráľovské listiny, historické mapy, kalendáre, pohľadnice a ďalšie.


Archívy a archivári na Slovensku sa snažia otvorenými dňami v sídlach zvýšiť záujem verejnosti o ďalšie návštevy v archívoch.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.

Múzejníci a galeristi oslavujú dňami otvorených dverí

BRATISLAVA 14. mája 2004 (SITA) – Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktorý si pripomenieme v utorok, otvorí Slovenská národná galéria (SNG) v nedeľu od 10:00 do 22:00 svoje expozície bezplatne. Jej najmenší návštevníci sa môžu tešiť na tvorivú dielňu a animačné programy. Počas Dňa otvorených dverí v SNG si môžete pozrieť výstavu z tvorby Ladislava Mednyánszkeho, ktorú záujemcom o 11:00, 13:00, 16:00, 18:00 a 20:00 predstaví kurátorka Katarína Beňová. Zaujímavé rozprávanie čaká návštevníkov Esterházyho paláca aj v expozíciách venovaných barokovému umeniu a umeniu 19. storočia na Slovensku.

Mesto Senec otvorilo svoje prvé múzeum

V historickom Tureckom dome otvorili prvé Mestské múzeum v Senci. Náklady dvojročného projektu dosiahli 83-tisíc eur. Stála výstava sa skladá z troch častí – prírodovednej expozície, archeologickej a historickej expozície, ktorá mapuje históriu Senca a ľudstva na tomto území od doby kamennej až po novovek. Múzeum je otvorené od utorka do soboty. Otváracie hodiny múzea nájdu záujemcovia aj na internetovej stránke mesta www.senec.sk.