Sľuby nič nezachránia

Nezáujem ministerstva kultúry o ohrozené pamiatky

26. júna 2000
Ani niekoľkonásobné alarmujúce signály zatiaľ nepriniesli prostriedky na obnovu dvoch významných spišských pamiatok – levočského chrámu a Spišského hradu.
Hoci sa v tomto roku na Chráme sv. Jakuba v Levoči, ktorý je od roku 1998 v havarijnom stave, malo preinvestovať 3,2 milióna Sk, Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) zatiaľ dostal len 400-tisíc od miestneho farského úradu. „V rámci svojich možností v prácach pokračujeme,“ uviedol riaditeľ ORA Levoča Ivan Tkáč. „Podarilo sa skončiť jednu etapu na severnom nároží.“ S ďalšou by mali začať v júli. Vyžaduje si výmenu techniky. Nevedno, či budú nejaké peniaze od mesta, nehovoriac už o ministerstve kultúry, ktoré zatiaľ len sľubovalo.

Levočský chrám ako trojnásobná národná kultúrna pamiatka sa nevmestil medzi objekty financované z Pro Slovakie a až po urgenciách sa dostal na rezervný zoznam. Našťastie reštaurátorov zatiaľ úveruje materiálom Mramor Krupina, a tak sa zatiaľ pracuje. Reštaurátori sú odhodlaní v prácach pokračovať. „Keby sa prerušili, mohlo by sa zopakovať obdobie rokov 1992 až 1998, keď sa na chráme neurobilo nič,“ tvrdí Tkáč. Pritom ešte stále nemajú zaplatených 1,2 milióna korún z roku 1998. Pri obnovení rekonštrukčných prác pred dvoma rokmi sa hovorilo o termíne skončenia v roku 2003. To by však v tomto roku museli preinvestovať 9,5 milióna korún. „Ten termín je naozaj prehnaným optimizmom,“ trpko konštatoval šéf reštaurátorského tímu Radim Čech.

Levočskí reštaurátori zatiaľ ako jediní zasiahli aj na neďalekom Spišskom hrade po havárii románskej juhozápadnej časti. „Nevedno, či stenu naozaj poškodil blesk. Skôr existuje možnosť, že sa posunulo hradné bralo, ktoré bolo injektážou ošetrené len spolovice,“ dodal Tkáč. Čo bude ďalej nevedno a takisto ako pri „Jakubovi“ aj tu zohrávajú svoju úlohu peniaze. Správca hradu, Spišské múzeum v Levoči, nedostal ani potrebných 7,5 milióna na pokračovanie v rekonštrukčných prácach a havária celý rozpočet navýšila o ďalších 700-tisíc.

Svjatoslav Dohovič

Zdroj: Pravda č. 147/00, 26. 06. 2000

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Levočskí reštaurátori sú hrdí na obnovené stredoveké maľby v Martinčeku

Levoča 17. decembra 2002 (TASR) – Ukončiť obnovu fasády Provinčného domu v Spišskej Novej Vsi a stredovekých malieb v kostole sv. Martina v Martinčeku pri Ružomberku sa podarilo v tomto roku pracovníkom Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Jeho riaditeľ Ivan Tkáč na dnešnej tlačovej besede zdôraznil, že na záchrane pamiatok v rôznych častiach Slovenska zrealizovali od začiatku roka práce za 12,5 milióna korún. Dodal, že objem mohol byť vyšší, ale v auguste museli pristúpiť na priame platby dodávateľom.

Dvadsaťpäť rokov reštaurátorského ateliéru v Levoči

12. júna 2008 – Doteraz finančne, materiálovo a časovo najnáročnejším dielom, ktoré stále nie je ukončené, je obnova exteriéru chrámu sv. Jakuba v Levoči. Intenzívne sa tejto národnej kultúrnej pamiatke venujú reštaurátori od roku 1996.
Za 12 rokov reštaurátorských prác sa na tejto akcii preinvestovalo približne 60 mil. Sk. Ďalšie prostriedky stálo reštaurovanie mobiliáru samotného kostola. Tkáč sa ani nepokúša odhadnúť termín ukončenia prác na exteriéri kostola. „Všetko bude závisieť od finančných prostriedkov,“ uviedol vedúci ORA. Koncom 90-tych rokov odhadovali reštaurátori rozsah prác na exteriéri kostola sv. Jakuba na 200 mil. Sk.

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Reštaurátori pôsobia v Levoči už 20 rokov

LEVOČA 12. júna 2003 (SITA) – Kostol sv. Jakuba v Levoči, kláštorný kostol v Červenom Kláštore a mauzóleum Andrassyovcov v Trebišove sú prioritami, na ktorých v súčasnosti pracuje Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči. Tohto roku by malo byť ukončené južné nárožie s priľahlou balustrádou na kostole sv. Jakuba v hodnote 17 mil. Sk.