Insitní maliari z Kovačice vystavujú v Banskej Štiavnici

4. novembra o 14.00 hod. bude v banskoštiavnickej galérii na Trojičnom námestí sprístupnená výstavu Kovačičskej insity, v autorskej koncepcii Jána Hrka z Kovačice. Výstava, posledná tohto roku a teda predvianočná, predstavuje do 40 obrazov a 8 grafických listov najznámejších maliarov, zo zakladateľskej generácie sa predstavuje Martin Jonáš a Zuzana Chalupová, z druhej generácie Pavel Hajko, Alžbeta Čižíková, Ján Husárik, Ján Strakúšek, Michal Povolný, Anna Kňazovicová a ďalší. Maliari z Kovačice a Padiny už vyše polstoročie priťahujú pozornosť svetovej verejnosti. Ich obrazy čerpajú námety zo života a práce roľníkov, ich zvykov, spodobujú krajinu v každom ročnom období. To, čo na obrazoch obdivujeme je sila imaginácie, svieža farebnosť, žánrové bohatstvo, úprimnosť a čistotu prevedenia. Pôvodom sú to slovenskí sedliaci, ktorí sa pred 200 rokmi vysťahovali do Kovačice, ležiacej 50 km od Belehradu. Vytvorili maľovanú kroniku dediny, so všetkými radosťami a starosťami, čo k tomu patrí. Ich obrazy sú zberateľskými unikátmi a majú mnohých obdivovateľov.
Výstava v Banskej Štiavnici je jednou zo zastávok „slovenského putovania“ a potrvá do polovice decembra, potom bude reinštalovaná v Martine.

Mária Čelková

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kovačická insita

Prvú tohtoročnú výstavu otvorili dnes v Mestskej galérii v Trenčíne. Venovaná je insitnému umeniu. Expozícia s názvom Kovačická insita s Martinom Jonášom z Kovačice sa do galérie dostala vďaka Pavlovi Čapovi, ktorý je jej kurátorom a zároveň osobným majiteľom zbierky.

SNM-EM: Srdce vo výške očí

( Martin, SNM ) – Srdce vo výške očí – insitné umenie zo zbierky Ivana Melicherčíka je názov výstavy, ktorú v piatok 24. septembra sprístupnia v Slovenskom národnom múzeu v Martine. Expozícia predstavuje výber z najväčšej súkromnej zbierky naivného umenia na Slovensku. Sú v nej zastúpení maliari a sochári desiatich štátov, medzi ktorými nechýba ani rad svetoznámych umelcov ako napríklad Francúz Camille Bombois, Chorváti Ivan Rabuzin a Ivan Lackovič, Slovinec Jože Tisnikar, predstavitelia zakladateľskej generácie tzv. Kovačickej školy, Slováci Ondrej Šteberl či Ján Lauko st. atď.

Vďaka dotácii vznikne v Kovačici Jonášovo múzeum

Slovensko kúpi dom Martina Jonáša v srbskej Kovačici, v ktorom jeden z najvýznamnejších insitných maliarov žil a pracoval, a zriadi v ňom múzeum. Vláda d12. mája 2010 schválila investíciu vo výške 223 707 eur. Budovu odkúpia za 50-tisíc eur, ďalších stotisíc pôjde na odkúpenie obrazov a všetkých vecí v interiéri a zvyšok na rekonštrukciu a prispôsobenie budovy. Financovanie projektu bude kryté z rezervy vlády a nebude mať dopad na zvýšenie deficitu štátneho rozpočtu.