Trojičné námestie rezervujú v sobotu pre umenie

Obrázok k článku

Námestie svätej Trojice v historickom centre Banskej Štiavnice bude v sobotu od predpoludnia do neskorého večera žiť tretím ročníkom happeningového podujatia Umenie na Trojici, ktoré je úvodným podujatím štiavnického kultúrneho leta. Organizátori z tamojšej radnice a oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Štiavnica návštevníkom sľubujú pestrú mozaiku kultúrnych zážitkov s hudbou, výtvarným umením, literatúrou, divadlom a filmom.  

 

Ako uviedol vedúci oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie banskoštiavnickej radnice Rastislav Marko, pre umenie bude vyhradená nielen plocha námestia, ale aj priestory niektorých budov. „Hlavné pódium, na ktorom budú diskusie i koncerty bude umiestnené v čarovnom prostredí nádvoria Joergesovho domu, dnes využívaného pre kaviareň Gavalier. Tu bude možné stretnúť sa so štiavnickým spisovateľom Jurajom Červenákom, vydavateľom Kolomanom Kertészom Bagalom, Mariánom a Martinom Geišbergovcami či štýlovou kapelou Fats Jazz Band. Samotné námestie sa premení na zónu plnú zaujímavých stánkov, vinylových platní a dobrej hudby v podaní DJ Yellowboxa. Chýbať nebudú atraktívne umelecké tvorivé detské dielne, či prezentácia projektu Sme do kníh, v ktorom si deti občianskeho združenia Bakomi tvorili vlastné knihy,“ uviedol Marko. V priestoroch Galérie Jozefa Kollára si návštevníci budú môcť pozrieť výstavu Trienále malého objektu a kresby, ale aj zoznámiť sa s umením výroby papiera. Netradičným prvkom v galérii bude divadelné predstavenie Nyuli/Zajko, čo je pohybová inscenácia študentov Vysokej školy múzických umení inšpirovaná denníkovými zápiskami maliara Ladislava Mednyánszkeho. V kine Akademik filmový kritik Peter Konečný predstaví výber z najlepších svetových reklám.

 

Pre podujatie bude v sobotu doprava na Námestí svätej Trojice obmedzená. Prejazdná bude len západná časť námestia a zredukovaný bude počet parkovacích miest.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články