Levoča, renesančný skvost, ožíva

K menu starobylej Levoče sa zvyknú pridávať také prívlastky ako slovenskýNorimberg či Rothenburg, umelci ju niekedy nazývajú aj malými slovenskými Benátkami.Tento renesančný skvost ukrytý medzi hradbami je naším ďalším želiezkom pre zápisdo zoznamu svetových kultúrnych pamiatok. UNESCO už k do zoznamu zaradilo Spišskýhrad, Bardejov, dedinu Vlkolínec, historické centrum Banskej Bystrice a komplex 712jaskýň Slovenského krasu a maďarských jaskýň Aggtelek.

Námestie Majstra Pavla 58
054 01 Levoča
tel: 0966/16186
http://www.levoca.sk/
tiklevoc@nextra.sk

Nedá sa povedať, že by mesto nechcelo urobiť pre turistov maximum. Žiaľ, i tu jecítiť nedostatok peňazí. Hotelov i reštaurácií má mesto dosť. V zime viac-menejživoria, no v lete sú vyťažené takmer na maximum. V reštauráciách varia chutne,ibaže málo typických jedál. Nebolo by na škodu oživiť gurmánskeho ducha Spiša.Kedysi to boli pstruhy, dnes by to mohli byť poľovnícke špeciality. Alebo „perky“- slané pirohy plnené bryndzou so zemiakmi poliate smotanou, posypané drobnouslaninkou a ochutené kôprom. Ešte niečo chýba turistom v Levoči – väčšia apestrejšia ponuka suvenírov, obchodíky s umeleckými predmetmi, minigaléria.

Nové tisícročie sa začalo pre mesto priaznivo. Konečne sa vyplatilo z dlhu.Prejavilo sa to aj v oživení investičnej výstavby. Znovu sa pracuje na obnoveexteriérov kostola sv. Jakuba. Aj dlhotrvajúci spor mesta o lesy vo vojenskomvýcvikovom priestore Javorina sa chýli ku koncu – v prospech Levoče. V roku 2001dostalo mesto zo štátneho rozpočtu 10,5 milióna korún. Použije ich na obnovu stavebnýchpamiatok, najmä na rekonštrukciu chrámu sv. Jakuba a opravu havarijných úsekovhradieb. Len rekonštrukcia hromozvodu na kostole sv. Jakuba si vyžiadala 230 000 korún,čo je takmer celý výnos z verejnej zbierky na obnovu exteriérov tohto gotickéhoklenotu.

Levoča potrebuje prilákať turistov. V turistickom informačnom centre majú pre nichpripravený program na plných sedem dní. Zatiaľ však cestovné kancelárie hľadajúubytovanie v oblasti Vysokých Tatier a na Spiš sa pozrú len na „výletoch do okolia“.

Levočou vedie tzv. gotická cesta, ktorá meria 267 km. Uvažuje sa o jej predĺženído Poľska a Maďarska. Tak by sa mohla stať Levoča a Spiš tranzitom pre turistov z týchtodvoch krajín a splnil by sa dávny sen Levočanov – oživiť historickú obchodnúcestu, ktorá viedla popri Levoči a v minulosti jej priniesla bohatstvo a slávu.

IVAN LESÁK

Kostol sv. Jakuba:

1. 11.-30. 4.: Po, Ne – zatvorené, Ut – So – vstupy: 8.30, 9.30, 10.30, 11.30,12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 h

1. 5.-30. 10.: Ut – So – 9.00-17.00 h, Ne – 13.00-17.00 h (júl – august až do17.30 h)

Vstupné: dospelí – 40 Sk

deti, dôchodcovia, študenti – 20 Sk

Spišské múzeum s expozíciami:

Výtvarná kultúra na Spiši, Historická radnica, Dom Majstra Pavla:

november – apríl – 8.00-16.00 h

máj – október – 9.00-17.00 h

Jednotlivé vstupné:

dospelí – 20 Sk

deti, dôchodcovia, študenti – 10 Sk

Odporúčame spoločnú vstupenku

pre všetky tri expozície: dospelí – 50 Sk

deti, dôchodcovia, študenti – 20 Sk

Národná kultúrna pamiatka Spišský hrad:

november – apríl – zatvorené

máj – september – 9.00-18.00 h

október – 9.00-17.00 h

Vstupné:

dospelí – 50 Sk

deti, dôchodcovia, študenti – 30 Sk (r)

Výlety do okolia

Spišský hrad (15 km od Levoče)

Spišská Kapitula (14 km) – cirkevné mestečko ohradené múrom širokým asi 1 m avysokým 4-5 m

Spišské Podhradie – mestská pamiatková rezervácia

Žehra (16 km) – kostol z roku 1270, pôvodne ranogotický s najstaršími konsekračnýmikrížmi, vzácne vnútorné nástenné maľby – fresky

Markušovce (13 km) – kaštieľ

Dreveník (16 km) – travertínová kopa

Slovenský raj (14 km) – Národný park

Nižné Repaše (14 km) – pamiatková zóna ľudovej architektúry (r)Publikované na: www.sme.sk dňa 7. 6. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tizian aristokrat maby, o ktorom hovorili, e bol najv

V ten de zskal dlhoron ritul v Tizianovom dome v Bentkach in rytmus. Obvykl rann lka aju sa podvala o hodinu neskr, no zostala nedopit. Okolo smej sa takmer storon majster ete iiel pozrie do svojho ateliru, kde boli rozmaovan dva portrty. Odhrnul zves na stojane, ale vzpt ho zatiahol. S roztrasenmi rukami odloil tetec, ktor u neudral medzi prstami. Preiel k oknu a pozrel sa na svoje milovan Bentky, ktor v tom roku trpeli pod archou moru. Z mnohch miest sa ril tipav dym, bolo pou kvlenie trpiacich. Tizian sa unavene posadil za stl a snail sa ete osi napsa. Dejiny sa u nedozvedia, o chcel odkza. Slka ho nala lea na zemi s pootvorenmi oami. Poda mnohch zomrel najv maliar vetkch ias. V pondelok uplynulo od tohto okamihu 425 rokov…

Mesto Levoča začne v tomto roku s rekonštrukciou námestia

Mesto Levoča chce tento rok začať s rekonštrukciou Námestia Majstra Pavla. Obnova hlavného levočského námestia bude jednou z investičných priorít mesta v tomto roku. “Mali sme začať už v októbri – novembri 2010. Finančné prostriedky z Európskej únie na prvú etapu rekonštrukcie máme, lenže žiaľ, verejné obstarávanie sa zaseklo na Úrade pre verejné obstarávanie,” uviedol pre SITA primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Primátor predpokladá, že s rekonštrukciou prvej časti námestia začnú v tomto roku.

Reštaurátori pôsobia v Levoči už 20 rokov

LEVOČA 12. júna 2003 (SITA) – Kostol sv. Jakuba v Levoči, kláštorný kostol v Červenom Kláštore a mauzóleum Andrassyovcov v Trebišove sú prioritami, na ktorých v súčasnosti pracuje Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči. Tohto roku by malo byť ukončené južné nárožie s priľahlou balustrádou na kostole sv. Jakuba v hodnote 17 mil. Sk.