Výbor UNESCO schválil správu o prírodných pamiatkach SR

Obrázok k článku

Členské štáty Výboru svetového dedičstva UNESCO odsúhlasili správu o stave ochrany dvoch slovenských prírodných pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva. Slovenská delegácia počas stredajšieho rokovania predstavila prírodné hodnoty lokality Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka. Odborní pracovníci Štátnej ochrany prírody SR obohatili prezentáciu premietnutím dokumentárnych filmov s odborným výkladom ako aj propagačnými materiálmi o Národnom parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, ktoré sú súčasťou tohto medzinárodného projektu. Envirorezort prezentoval aj ďalšiu lokalitu zo Zoznamu svetového dedičstva UNESCO – Jaskyne Aggtelekského krasu a Slovenského krasu, ktorá tvorí spoločný projekt Slovenska a Maďarska.

 

Zasadnutie výboru svetového dedičstva UNESCO v nemeckom Bonne potrvá do 8. júla a zúčastňujú sa na ňom delegácie 195 členských krajín UNESCO a desiatky mimovládnych organizácii a pozorovateľov. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Ján Ilavský.

 

Lokalita Jaskyne Aggtelekského krasu a Slovenského krasu bola zapísaná do zoznamu v roku 1995 a predstavuje unikátny slovensko-maďarský jaskynný systém. Pri príležitosti 20. výročia zápisu sa v septembri 2015 uskutoční slávnostné podujatie pod záštitou prezidentov oboch krajín. V súčasnosti je na tomto území známych viac než 1500 jaskýň, z čoho vyše 1200 je na území Slovenskej republiky. Na zozname sa nachádza desať jaskýň na maďarskej strane a 12 na slovenskej. Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka boli zapísané do zoznamu v roku 2007 ako slovensko-ukrajinský projekt. V roku 2011 túto lokalitu rozšírili o cenné lesné ekosystémy v Nemecku.

 

Slovensko má na zozname svetového dedičstva UNESCO spolu sedem lokalít. Päť je kultúrnych – Banská Štiavnica, Levoča, Spišský hrad, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, historické jadro mesta Bardejov a drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka. Dve sú prírodné lokality – jaskyne Slovenského krasu a Karpatské bukové pralesy.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Riaditeľ UNESCO na návšteve SR

11. 07. 2002 – Archívny článok na spestrenie. Prečítajte si čo sa dialo v minulosti z tlačových správ Ministerstva Kultúry Slovenskej Republiky.
Aktuálne otázky z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva boli hlavnou témou včerajšieho stretnutia ministra kultúry Milana Kňažka s generálnym riaditeľom UNESCO Koichirom Matsuurom, ktorý pricestoval na štvordňovú návštevu Slovenskej republiky.