LEVOČA: Historické pamiatky v noci žiaria

Obrázok k článku

Po tom, ako mesto Levoča zmodernizovalo verejné osvetlenie vo všetkých mestských častiach mimo Námestia Majstra Pavla, sa viac svetla dostane aj k historickým budovám a kultúrnym pamiatkam. „Teraz sú na rade historické skvosty na Námestí Majstra Pavla. Z veľkej časti sme už osvetlili Baziliku sv. Jakuba, Evanjelický kostol, budovu historickej radnice,“ vysvetlil primátor mesta Milan Majerský. Postupne plánuje mesto pristúpiť k osvetleniu ďalších, najmä zrekonštruovaných budov, napríklad Župného či Turzovho domu. Výnimkou by nemalo byť unikátne levočské hradobné opevnenie.

 

Levočské ulice od konca minulého roka osvetľuje zmodernizované verejné osvetlenie, investíciu mesto uhradilo z nenávratného finančného príspevku vo výške takmer 498-tisíc eur, zvyšok z vlastných zdrojov. Na rade sú teraz historické pamiatky vrátane mestských hradieb. „Tie by sme chceli nasvietiť podobne ako Spišský hrad,“ priblížil zámer primátor. Vedenie mesta zároveň uvažuje, ako osvetlenie historických budov technicky a materiálne čo najefektívnejšie zabezpečiť. Priestor by mohli dostať i šikovní študenti, ktorí by dokázali spracovať svetelno-technický projekt, a to napríklad v rámci diplomovej práce. „Potom plánujeme osloviť väčšiu, možno aj nadnárodnú spoločnosť, ktorá by mohla do projektu vstúpiť, podieľať sa na osvetlení našich krásnych pamiatok, zároveň si tak urobiť reklamu,“ prezradil Majerský. Podľa jeho slov ide o prvotné plány, mestu by to však pomohlo ušetriť verejné financie. Dodal tiež, že existuje viacero alternatív, ako projekt zabezpečiť.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Levoča začne v tomto roku s rekonštrukciou námestia

Mesto Levoča chce tento rok začať s rekonštrukciou Námestia Majstra Pavla. Obnova hlavného levočského námestia bude jednou z investičných priorít mesta v tomto roku. “Mali sme začať už v októbri – novembri 2010. Finančné prostriedky z Európskej únie na prvú etapu rekonštrukcie máme, lenže žiaľ, verejné obstarávanie sa zaseklo na Úrade pre verejné obstarávanie,” uviedol pre SITA primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Primátor predpokladá, že s rekonštrukciou prvej časti námestia začnú v tomto roku.