Leviciam pribudnú podzemné garáže a hotel ‘Na zbúranom múre’

Je to už isté na 100%, každý sa môže o tom presvedčiť. V obrovskej jame staveniska nového Fizz hotela Astrum na Hviezdoslavovej ulici už nezostala ani pamiatka na 400-ročné mestské múry a bastión. Ešte cez Levický jarmok ho mohli zvedavci obdivovať spoza drôtenej ohrady staveniska. Tí čo ho cez cca 2 októbrové týždne na vlastné oči nevideli, už ho nikdy, opakujem nikdy neuvidia. S požehnaním Krajského pamiatkového úradu v Nitre a so súhlasom niekoľkých archeológov bol zbúraný až po základy v priebehu 4 dní – od štvrtku 23. do pondelka 27. októbra 2008. V tú nedeľu sa na stavenisku nepracovalo – po dlhých mesiacoch 7-dňových pracovných týždňov, fungujúcich na tejto stavbe “na radosť” obyvateľov susediaceho bytového domu, v ktorom bývam 34 rokov.

Čo také sa vlastne stalo, veď pre niektorých bol múr a bastión len hŕba kameňov, pre zopár mladých “znalcov” vraj základy akéhosi židovského domu -začula som ich vedľa seba. Väčšina ich obdivovala a frekvencia fotografov , ktorí chceli mať raritnú fotku, bola po tie dni okolo staveniska vysoká. Boli to masívne a veľmi pevne postavené múry boli vysoké cca 3 m, šírka pri základoch cca 220 cm a hore cca 140 cm, šírka bastionu cca 12 m a jeho dĺžka cca 16 m. Údaje mi povedal ich “odkrývateľ” brazílsky archeológ a doktorant bratislavskej katedry archeológie Marcus Cometti. Presne na milimeter bola táto nehnuteľná a nechránená pamiatka históriu Levíc trojrozmerne zameraná špeciálnym digitálnym skenerom. Teda virtuálne sa zachová. Spraví sa rozbor použitého kameň, malty i dendrologická expertíza pozostatkov z nájdených drevených palisád, ktoré sa tiež zachovali pod zemou v 3 radoch ako staršie predchodkyne kamenného mestského múru. Tí čo videli od augusta do konca októbra všetky 3 reportáže Levickej televíznej spoločnosti, venované tomuto objavu európskeho významu – čo sa však nikde neobjavilo – možno uverili slovám investora stavby. Povedal, že sa objavu teší a urobí všetko aby sa uchoval a vo vhodnej forme prezentoval. Nechápal iba, že sa pri stavbe okolitých budov už dávno nezistilo, že sú tu pod zemou takéto múry. Napokon, socializmus všetko zničil.

Nezistilo sa 40 rokov nič, lebo okrem nášho činžiaku a škôlky sa tu vtedy nič nové ani nepostavilo. Pri týchto 2 stavbách nerobili veľkú jamu pre základy, ako teraz pre budúci Fizz hotel. Pri porovnaní miesta uvedených 2 budov a pôdorysu mesta na rytine z r. 1664 vidno, že sa nachádzajú mimo niekdajších mestských múrov. Mnoho ľudí a ani ja nemôžeme pochopiť, prečo sa museli zbúrať k vôli 2-podlažným garážam. Prečo ich nezakomponovali stavitelia do nového hotela a uchovať ich reálne pre ďalšie generácie obyvateľov i návštevníkov Levíc. Je znakom malej invenčnosti architekta, ak nepozná ani necíti atraktívnosť a hodnotu takého historického nálezu, nedokáže ju dodatočne zužitkovať vo svojom projekte, ktorý vytvoril skôr.

Leviciacm zakrátko pribudne možno i luxusný, ale architektonicky tuctový hotel s podzemnými garážami. Na Slovensku nepoznám v tejto dobe postavený hotel so zakomponovanou 400-ročnou hradbou a myslím si, že ani v strednej Európe veľa takých nie je. V dobe protitureckých bojov, z ktorej mestské múry pochádzali, mali Levice strategický európsky význam.

Je teda povinnosťou mesta Levice a pamiatkárov, aby zaistili archeologický prieskum na pozemku ktorý určite skrýva ďalšiu časť mestského múru medzi staveniskom hotela a schátralou synagógou.

PhDr. Katarína Holbová, etnografka, Levičanka

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kde bolo, tam bolo…

Jaroslav Liptay
Kde bolo, tam bolo, kde sa z niektorých pot lial a niektorým to sypalo, bola raz jedna pamiatka. Bola taká chudobná, že ani vlastníka nemala. Rozhodla sa teda, že po desaťročiach strádania a chátrania načim aj na seba myslieť.

Kasíno, či hotel?

Výzvy na verejnú prezentáciu zámeru firmy Delta Company s.r.o. na vybudovanie nového hotela v centre Banskej Štiavnice neostali nevyslyšané. Prezentácia sa uskutočnila 14. októbra 2005 v priestoroch Fondu výtvarných umení za účasti vedenia mesta, poslancov Mestského zastupiteľstva, komisie obchodu, služieb a cestovného ruchu pri mestskom zastupiteľstve a lokálnych médií.

Chránené objekty vo Vysokých Tatrách končia ako ruiny

Nedostatok peňazí, nezáujem o kúpu a v prípade pamiatkovo chránených objektov aj vysoké náklady na rekonštrukciu sú príčinami, že viaceré objekty vo Vysokých Tatrách chátrajú. Vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu vo Vysokých Tatrách Peter Novák potvrdil, že pre niektorých majiteľov pamiatkovo chránených objektov je jednoduchšie nechať budovu rozpadnúť. Po zániku predmetu ochrany je potom pre majiteľa jednoduchšie postaviť na jej mieste repliku, prípadne úplne novú budovu. Mesto v súčasnosti eviduje niekoľko objektov, ktoré vzhľadom alebo stavom ohrozujú okolité objekty alebo ľudí. Patrí medzi ne aj Kúpeľný dom, hotel Lomnica, či hotel Európa.

Odpovede

  1. Leviciam pribudnú podzemné garáže a hotel \

    Opevnenie mesta Levice nezničil socializmus, ale už 18. storočie po tom, ako sa stalo – spolu s hradom – zbytočným a nefunkčným. Pravalcoval ho, presnejšie jeho nadzemné časti, územný rozvoj mesta, najneskôr v 19. storočí.
    Pravda, socialistická výstavba (KBV) v Hviezdoslavovej ulici milosrdne a “predvídavo” (s intuíciou/?/ územných plánovačov) umiestnila panelové domy mimo trasu (zaniknutého) opevnenia. Vtedajší urbanisti boli miestami humánny a kultúrny. V rámci možností.

  2. Re: Leviciam pribudnú podzemné garáže a hotel \
    Milí Levičania, v prvom rade si začnite vážiť pamiatky nad zemou, ktoré na nás doslova “padajú” už niekoľko rokov – ruina Levického hradu a žiaľ schátralá židovská synagóga. V Leviciach sa nič okolo pamiatok neriešilo a teraz keď sa nájde hradba pod zemou sú všetci hotoví a chcú to riešiť. Kde ste boli keď sa stavalo Scorpio? Tam sa hradba nenachádzala? Určite áno, ale v čase socíku sa to tiež “upratalo” bágrom, aby si nikto nevšimol. Nie je problém robiť archeologický výskum, ale za čo?? keď štát neplatil za výskum ani korunu už pár rokov nikomu? Aj ja som za pamiatky a vážim si každý nález, ktorý sa nájde a tiež sa mi páčili hradby, ale smútim, že zo synagógy sa možno stane trapna galéria, do ktorej budú naše deti chodiť z povinnosti pozerať diela, ktoré ich vôbec nezaujímajú a možno ju namaľujú na bielo zvnútra tak ako to “spackali” v Šuranoch. Choďte sa pozrieť…

Comments are closed.