Letohrádok Dardanely v Markušovciach opäť sprístupnia verejnosti

Obrázok k článku

Letohrádok Dardanely v obci Markušovce (okres Spišská Nová Ves) po rekonštrukcii opätovne sprístupnia. Aj takýmto spôsobom si Múzeum Spiša pripomenie 65. výročie vzniku. Ako informovala referentka kultúry v múzeu Eva Čarnogurská, letohrádok bude pre verejnosť otvorený v piatok 13. mája, po dvoch rokoch tam následne v sobotu zaznie koncert operného speváka Jaroslava Dvorského a jeho hostí. V budove z 18. storočia, významnej pamiatke rokokovej architektúry, múzeum ponúkne počas roka aj výstavy s názvom Letohrádok Dardanely v čase a Štefan Máriássy a jeho doba.

 

„Výročie Múzea Spiša sa počas roku 2016 nesie v znamení veľkých udalostí, ktoré nielen novou infraštruktúrou, ale aj kvalitou kultúrnych služieb poskytovaných návštevníkom zaradia múzeum na vyššiu úroveň,“ uviedla Čarnogurská. V auguste by mal byť v Spišskej Novej Vsi sprístupnený aj rekonštruovaný objekt Provinčného domu, ktorý je sídlom múzea. Podľa Čarnogurskej ide nielen o jedinečnú architektonickú pamiatku Spiša, ale aj dôstojný kultúrny stánok. Na jeho návštevníkov čakajú moderné priestory, expozície a zaujímavé výstavy.

Aj v tomto roku pripravilo múzeum pre verejnosť množstvo podujatí, medzi najúspešnejšie projekty patria rozhovory so zaujímavými hosťami s názvom Dvorné dialógy, ale aj zážitkové podujatie Rozprávka v múzeu či nezabudnuteľné koncerty vážnej hudby v spomínanom letohrádku. Múzeum tiež zorganizuje v kaštieli v Markušovciach 21. mája nočnú prehliadku, a to pri príležitosti Noci múzeí a galérií. S obľúbenými tradičnými podujatiami Rozprávka v múzeu pre najmenších sa začne tento rok pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v pondelok 30. mája. V Markušovciach ponúknu rozprávku O udatnom rytierovi, v Smižanoch rozprávku Prorok rak.

 

Súčasťou múzea je okrem kaštieľa a letohrádku v Markušovciach aj Národopisné múzeum v Smižanoch. Kaštieľ v Markušovciach ponúka expozíciu historického nábytku doplnenú o výstavu historických klávesových nástrojov. Národopisné múzeum v Smižanoch prezentuje ľudovú kultúru Dolného Spiša a rodný dom kapitána Jána Nálepku.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.