Letohrádok Dardanely v Markušovciach opäť sprístupnia verejnosti

Obrázok k článku

Letohrádok Dardanely v obci Markušovce (okres Spišská Nová Ves) po rekonštrukcii opätovne sprístupnia. Aj takýmto spôsobom si Múzeum Spiša pripomenie 65. výročie vzniku. Ako informovala referentka kultúry v múzeu Eva Čarnogurská, letohrádok bude pre verejnosť otvorený v piatok 13. mája, po dvoch rokoch tam následne v sobotu zaznie koncert operného speváka Jaroslava Dvorského a jeho hostí. V budove z 18. storočia, významnej pamiatke rokokovej architektúry, múzeum ponúkne počas roka aj výstavy s názvom Letohrádok Dardanely v čase a Štefan Máriássy a jeho doba.

 

„Výročie Múzea Spiša sa počas roku 2016 nesie v znamení veľkých udalostí, ktoré nielen novou infraštruktúrou, ale aj kvalitou kultúrnych služieb poskytovaných návštevníkom zaradia múzeum na vyššiu úroveň,“ uviedla Čarnogurská. V auguste by mal byť v Spišskej Novej Vsi sprístupnený aj rekonštruovaný objekt Provinčného domu, ktorý je sídlom múzea. Podľa Čarnogurskej ide nielen o jedinečnú architektonickú pamiatku Spiša, ale aj dôstojný kultúrny stánok. Na jeho návštevníkov čakajú moderné priestory, expozície a zaujímavé výstavy.

Aj v tomto roku pripravilo múzeum pre verejnosť množstvo podujatí, medzi najúspešnejšie projekty patria rozhovory so zaujímavými hosťami s názvom Dvorné dialógy, ale aj zážitkové podujatie Rozprávka v múzeu či nezabudnuteľné koncerty vážnej hudby v spomínanom letohrádku. Múzeum tiež zorganizuje v kaštieli v Markušovciach 21. mája nočnú prehliadku, a to pri príležitosti Noci múzeí a galérií. S obľúbenými tradičnými podujatiami Rozprávka v múzeu pre najmenších sa začne tento rok pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v pondelok 30. mája. V Markušovciach ponúknu rozprávku O udatnom rytierovi, v Smižanoch rozprávku Prorok rak.

 

Súčasťou múzea je okrem kaštieľa a letohrádku v Markušovciach aj Národopisné múzeum v Smižanoch. Kaštieľ v Markušovciach ponúka expozíciu historického nábytku doplnenú o výstavu historických klávesových nástrojov. Národopisné múzeum v Smižanoch prezentuje ľudovú kultúru Dolného Spiša a rodný dom kapitána Jána Nálepku.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články