Nočná prehliadka v kaštieli v Markušovciach predstaví rod Máriássy

Obrázok k článku

Kaštieľ v Markušovciach v Spišskonovoveskom okrese ponúkne počas víkendu nevšedný zážitok nočnej prehliadky. „Návštevníci sa budú môcť v sobotu 23. júla dozvedieť viac o šľachtickom rode Máriássy a spoznať tie najvýznamnejšie osobnosti. Prehliadka kaštieľa je pripravená v dvoch vstupoch, a to o 19:00 a 21:00. Spestrí ju šermiarske vystúpenie skupiny JAGO o 20:00,“ informovala Eva Čarnogurská z Múzea Spiša, pod ktoré kaštieľ patrí.

 

„Šľachtický rod Máriássy pôsobil v Markušovciach osem storočí. Za svojho pôsobenia tu postavil viaceré významné objekty. Medzi nimi aj kaštieľ a letohrádok Dardanely. Patrili im rozsiahle pozemky nielen v okolí rodového sídla,“ uviedla ďalej Čarnogurská. Múzeum Spiša vo svojej pobočke v kaštieli v Markušovciach venuje aj v tomto roku sprievodné podujatia práve zaujímavým príbehom i historickým poznatkom o rode Máriássy. V máji bola napríklad slávnostne otvorená výstava s názvom Štefan Máriássy – Fragmenty, ktorá poodhaľuje život tejto významnej osobnosti. Rovnako prezentuje ďalšie zaujímavé zbierkové predmety z obdobia renesancie, dokonca i také, ktoré boli doposiaľ považované za stratené.

 

Výstavba kaštieľa spadá do roku 1643, v renesančnom slohu ho dal podstaviť František Máriássy. Rokoková prestavba je z rokov 1770 až 1775, keď sa jeho majiteľom stal Wolfgang – Farkaš Máriássy. V 50. rokoch 20. storočia bol kaštieľ upravený pre účely múzea. Po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 1983 – 1994 sa v ňom sprístupnila pre verejnosť Expozícia historického nábytku. Jej ťažiskom je nábytkový fond múzea, pochádzajúci z kaštieľa v Hodkovciach, ktorý patril rodine Csáky, a markušovského kaštieľa. Cieľom expozície je poukázať na vývoj a typové zastúpenie nábytkového umenia a interiérových doplnkov, chronologicky usporiadaných od 17. storočia až po začiatok 20. storočia. Historický nábytok je doplnený ukážkami umeleckej histórie, remesiel, predmetov úžitkového umenia. Zaujímavé sú zbierky skla, porcelánu, ukážky dobového odievania, súbor zrkadiel, hodín, historických zbraní, ako aj ucelené zostavy, ako napríklad Csákyovská zasadacia sieň z roku 1884 s rodokmeňom, či poľovnícky salónik z roku 1875, uvádza o kaštieli na svojej internetovej stránke Múzeum Spiša.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kultúrne akcie s prívlastkom ”Trojkráľový”

“TROJKRÁĽOVÁ VEČERNÁ PREHLIADKA” – netradičná prehliadka kaštieľa obohatená o zvyky a tradície vianočného obdobia šľachty ale aj služobníctva s hudobnými ukážkami v letohrádku Dardanely.
Kaštieľ v Markušovciach pripravil ďalšiu, už tradičnú večernú prehliadku, ktorá sa každoročne koná tesne po Novom roku. Aj počas najbližšej netradičnej večernej prehliadky Vás prevedú tajomnými zákutiami kaštieľa a letohrádku Dardanely odetými do šera sviečok a neopakovateľnej vianočnej výzdoby. Zoznámia Vás so zvykmi a tradíciami šľachty a služobníctva, ktoré sa uchovávajú dodnes, aj také, na ktoré sa už dávno zabudlo. Prehliadku tradične ukončí krátky koncert na dobrú noc v koncertnej sále letohrádku Dardanely, počas ktorého zaznejú tie najkrajšie melódie vianočných kolied.