Júlové prívalové dažde poškodili aj múzeá

Obrázok k článku

Po júlových prívalových dažďoch ráta desaťtisícové škody aj žilinská krajská samospráva. Voda, silný vietor či krúpy poškodili múzeá, školy a domovy pre seniorov. „Alarmujúce správy prichádzali najmä z Oravy, Kysúc a Liptova. Vrtochy počasia poškodili desať budov v pôsobnosti kraja a päť a pol kilometra ciest vrátane mostov,“ uviedla hovorkyňa žilinskej krajskej samosprávy Radka Kulaviaková.

Kysuckému múzeu v Čadci odtrhol vietor časť plechovej strechy a pretekajúca voda zaplavila suterén. Na Oravskom hrade zatiekol obraz Juraja Thurzu v Kaplnke sv. Michala. Voda tam tiekla i po zreštaurovanej renesančnej omietke do Henkelovskej hrobky a zanechala stopy aj na murovaných stenách, drevených obkladoch a niekoľkých zbierkových predmetoch z 18. storočia. Liptovskému múzeu poškodil silný ľadovec dve expozície, v skanzene v liptovskej Pribyline musia dať do poriadku depozitár ľudových truhiel. Škody v kultúre zatiaľ odhadujú na vyše 63 tisíc eur, na Oravskom hrade ich vyčíslia až po zaschnutí natečenej vody.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Kysucké múzeum bohatšie aj o mamutie zuby či storočné husle

Kysucké múzeum v Čadci je bohatšie aj o dva mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841. Ako pre agentúru SITA uviedla komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová, pre zbierkový fond Kysuckého múzea bol rok 2009 jeden z najúspešnejších, keď získal až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov. Odborní pracovníci múzea sa každoročne venujú vyhľadávaniu zaujímavých predmetov a navštevujú potenciálnych predajcov. Tento rok mali na nákup takmer 7 tisíc eur, celú sumu dostali od žilinskej krajskej samosprávy. Získané veci putujú medzi zbierky fondu alebo priamo do expozícií múzea.