Júlové prívalové dažde poškodili aj múzeá

Obrázok k článku

Po júlových prívalových dažďoch ráta desaťtisícové škody aj žilinská krajská samospráva. Voda, silný vietor či krúpy poškodili múzeá, školy a domovy pre seniorov. „Alarmujúce správy prichádzali najmä z Oravy, Kysúc a Liptova. Vrtochy počasia poškodili desať budov v pôsobnosti kraja a päť a pol kilometra ciest vrátane mostov,“ uviedla hovorkyňa žilinskej krajskej samosprávy Radka Kulaviaková.

Kysuckému múzeu v Čadci odtrhol vietor časť plechovej strechy a pretekajúca voda zaplavila suterén. Na Oravskom hrade zatiekol obraz Juraja Thurzu v Kaplnke sv. Michala. Voda tam tiekla i po zreštaurovanej renesančnej omietke do Henkelovskej hrobky a zanechala stopy aj na murovaných stenách, drevených obkladoch a niekoľkých zbierkových predmetoch z 18. storočia. Liptovskému múzeu poškodil silný ľadovec dve expozície, v skanzene v liptovskej Pribyline musia dať do poriadku depozitár ľudových truhiel. Škody v kultúre zatiaľ odhadujú na vyše 63 tisíc eur, na Oravskom hrade ich vyčíslia až po zaschnutí natečenej vody.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kysucké múzeum bohatšie aj o mamutie zuby či storočné husle

Kysucké múzeum v Čadci je bohatšie aj o dva mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841. Ako pre agentúru SITA uviedla komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová, pre zbierkový fond Kysuckého múzea bol rok 2009 jeden z najúspešnejších, keď získal až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov. Odborní pracovníci múzea sa každoročne venujú vyhľadávaniu zaujímavých predmetov a navštevujú potenciálnych predajcov. Tento rok mali na nákup takmer 7 tisíc eur, celú sumu dostali od žilinskej krajskej samosprávy. Získané veci putujú medzi zbierky fondu alebo priamo do expozícií múzea.