Červený Kameň je v havarijnom stave, strhlo z neho strechu

Obrázok k článku

Hrad Červený Kameň v Malých Karpatoch je v havarijnom stave, silný vietor v noci zo 7. na 8. apríla 2011 strhol z hradu plechovú strechu. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ múzea na Červenom Kameni Jaroslav Hájiček. Silný nočný vietor zlikvidoval asi 350 metrov štvorcových strechy. Hájiček sa obáva, že v prípade dažďa a silného vetra sa vyduje a vytlačí plech aj na druhej strane strechy. V prípade pretrvávajúceho silného vetra alebo dažďa budú musieť strechu zafixovať lanami, prípadne prikryť umelohmotnými plachtami. Vedenie už zmobilizovalo vlastných pracovníkov aj odborníkov a snaží sa strechu opraviť. Škodu si Hájiček netrúfa odhadnúť.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice VI

2. TRUHLICE CUDZEJ PROVENIENCIE

Truhlice pochádzajúce z oblastí ležiacich mimo nášho územia sa na Slovensko dostali predovšetkým vďaka zberateľskej vášni niektorých predstaviteľov významných šľachtických rodov. Medzi nimi sú touto záľubou známi najmä Pálffyovci, ktorí svojimi zberateľskými aktivitami obohatili o taliansky renesančný nábytok napríklad hrad Červený Kameň, či Bojnický zámok, alebo Andrássyovci, ktorých zberateľstvu podobne vďačí múzeum vytvorené v priestoroch kaštieľa v Betliari.

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad. Památka, která v uplynulých dvou desetiletích prodělala řadu necitlivých stavebních zásahů, několikrát změnila vlastníka a nakonec jí hrozila téměř záhuba. Doslova v ,,hodině dvanácté” se hrad vrátil do rukou státu, když jej od minulého vlastníka koupilo Statutární město Ostrava.

Renesančné trulice II.

SLOVENSKÉ RENESANČNÉ TRUHLICE

Na Slovensku bola truhlica, podobne ako v iných krajinách, pre svoje univerzálne využitie niekoľko storočí najrozšírenejším typom nábytku. Práve truhlica je zrejme aj najstarším zachovaným slovenským nábytkom. Spočiatku bola vytváraná z jedného kusa vydlabaného pňa bez nôh, s vekom a železným kovaním s držadlami uľahčujúcimi jej uchopenie, keďže tieto truhlice boli prenosné. Najstaršie zachované typy prenosných truhlíc pochádzajú zo 14. storočia.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Odpovede

  1. plechova krytina

    je podla mojho nazoru najnevhodnejsia na velke plochy akychkolvek striech … ludia su nepoucitelni. pokryvanie sice je rychlejsie, krytina je pomerne lahka, ale casto remeselne nedosledne realizovana a je jedno ci je pouzity Cu plech, ci iny. velkoplosna pasovina je najhorsie co poznam nielen z dovodu podfuknutia, ale aj tepelnych a vlhkostnych pomerov pre krovy  :-(  

  2. Škoda na hrade Červený Kameň

    Škoda na hrade Červený Kameň je asi 500-tis. eur

    PEZINOK/BRATISLAVA 9. mája (SITA) – Škody na streche hradu Červený Kameň v Malých Karpatoch odhaduje riaditeľ múzea Jaroslav Hájiček na 500-tis. eur. Silný nočný vietor zlikvidoval začiatkom apríla asi 350 metrov štvorcových strechy. Ako pre agentúru SITA uviedol Hájiček, finančnú pomoc pri oprave strechy ponúkol Bratislavský samosprávny kraj aj ministerstvo kultúry. Akou sumou inštitúcie prispejú budú známe až po presnej kalkulácii škody. Istá návratnosť peňazí sa podľa Hájička dá očakávať aj pri likvidácii medenej krytiny, ktorú chcú predať do zberu. Hájiček zatiaľ nevie povedať, aká suma to bude, určite sa však dá dole zo strechy 13 árov.

Comments are closed.