Na Oravskom hrade opravia strechu za takmer 33-tisíc eur

Obrázok k článku

Na Oravskom hrade v Oravskom Podzámku vymenia strešnú krytinu na budove za treťou bránou. Tento objekt bol v minulosti administratívnym traktom pre úradníkov Oravského komposesorátu. „Pôvodná krytina z drevených štiepaných šindľov je zo 70. rokov minulého storočia, je fyzicky zastaraná, veľmi opotrebovaná vplyvom poveternostných podmienok, prerastená machom a prehnitá. Zámerom je odstrániť starý prehnitý šindeľ a nahradiť ho novým štiepaným dreveným šindľom, kladeným s 50-percentným prekrytím. Šindeľ bude ošetrený proti drevokazným hubám a škodcom,“ povedala pre agentúru SITA Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktoré hrad spravuje.

 

Výmena strechy by mala stáť takmer 33-tisíc eur. Poslanci Žilinského samosprávneho kraja v pondelok schválili zmenu rozpočtu na túto investíciu vo výške 23 500 eur, pretože múzeum na investíciu nemalo dostatok prostriedkov.

 

Podľa Jagnešákovej plánujú aj ďalšie investičné aktivity na Oravskom hrade. Pôjde o brúsenie podláh v expozícii nábytku, reštaurovanie 1. hradnej galérie na poschodí Turzovho paláca a výskum exteriérových omietok v kaplnke a Turzovom paláci. Na Západnej bašte opravia striešky.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články