Vandali poškodili národnú kultúrnu pamiatku

Fasádu pravoslávneho chrámu na Komenského ulici v Medzilaborciach, ktorý je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou, poškodili vandali. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, vandali úradovali medzi 20. a 25. aprílom. Na fasádu chrámu páchatelia namaľovali rôzne znaky, pričom použili čiernu i červenú farbu. Medzi vyobrazeniami nechýbali ani hanlivé znaky. Škoda doposiaľ nebola vyčíslená. Humenský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovanie cudzej veci. „Páchateľom hrozí v tomto prípade trest odňatia slobody na tri roky až osem rokov,“ uviedla Ligdayová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Odpovede