Jedným z najdôležitejších zákonov v kultúre v tomto roku bude ten o umeleckých fondoch, tvrdí rezort

V súvislosti s reformou zákona o umeleckých fondoch Ministerstvo kultúry SR spolu s Inštitútom kultúrnej politiky pripravili dotazník pre verejnosť, ktorý je možné vyplniť do 15. januára.

BRATISLAVA 1. januára (SITA) – Jedným z najdôležitejších zákonov pre Ministerstvo kultúry SR (MK SR) v tomto roku bude zákon o umeleckých fondoch. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor rezortu. Vysvetlil, že v súčasnosti k nemu ministerstvo vedie odbornú diskusiu na úrovni dočasnej pracovnej skupiny. V budúcnosti chce ministerstvo pracovať aj na novom mediálnom zákone či novelách zákonov o verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS). Posledné zmienené majú zabezpečiť stabilné financovanie, rozvoj a lepšie služby RTVS. Na novele s cieľom stabilizovať RTVS v súčasnosti pracuje dočasná pracovná skupina, ktorá vznikla ešte v lete pri Rade vlády SR pre kultúru.

V súvislosti s reformou zákona o umeleckých fondoch MK SR spolu s Inštitútom kultúrnej politiky pripravili dotazník pre verejnosť. „Autori, interpreti a iní profesionáli pôsobiaci v rôznych oblastiach kultúrneho a kreatívneho priemyslu sa môžu vyjadriť k fungovaniu Literárneho fondu, Fondu výtvarných umení či Hudobného fondu,“ priblížil rezort. Doplnil, že získané údaje využijú najmä pri návrhu budúcej reformy umeleckých fondov. Záujemcovia ho môžu vyplniť do 15. januára 2021.

Ministerstvo tvrdí, že v súčasnosti intenzívne pracuje aj na novom mediálnom zákone, ktorý sľubovali aj jeho bývalé vedenia. Cieľom je garancia postavenia a ochrany novinárov pri výkone ich povolania bez ohľadu na typ média, pre ktoré pracujú. Podotklo, že novela má v sebe zahrnúť aj on-line médiá, ktoré v súčasnej legislatíve zahrnuté nie sú. „Urobíme všetko preto, aby Slovensko už nemuselo byť terčom kritiky Reportérov bez hraníc a iných rešpektovaných organizácii, a to za možnosť trestne stíhať novinárov za poškodzovanie mena a ohováranie (tzv. ‚defamation law‘), za čo hrozí až osemročné väzenie,“ objasnilo. Rezort v tejto téme úzko komunikuje s Ministerstvom spravodlivosti SR, keďže ide o trestné činy.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Informácie zo stretnutia ministra kultúry so zástupcami MVO – IV. 2003

Archívny článok na spestrenie. Prečítajte si čo sa dialo v minulosti z tlačových správ Ministerstva Kultúry Slovenskej Republiky.
Dňa 28. 3. 2003 usporiadalo ministerstvo kultúry s predstaviteľmi mimovládnych organizácií (MVO) diskusiu o možnostiach podieľania sa na systéme podpory štátnej i neštátnej kultúry. Podľa ministra Rudolfa Chmela skúsenosti tretieho sektora v získavaní grantov zo zahraničných fondov môžu byť pre ministerstvo veľmi prínosné, preto jeho zástupcov vyzval na podnety návrhov fungovania spolupráce štátu a neziskového sektoru.

Rezort kultúry už nedáva granty, ale dotácie

Ministerstvo kultúry SR už neposkytuje granty, ale dotácie. Dôvodom je zmena zákona. Ministerstvo to pripomína v súvislosti s tým, že na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk zverejnilo výzvy na predkladanie projektov žiadajúcich o podporu. Záujemcovia ich tu nájdu pod titulkom Dotácie 2011. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová, na tento rok vyčlenili 16 891 200 eur na podporu projektov v deviatich základných programoch.

Odpovede