Novelu o vrátení nezákonne vyvezených pamiatok predloží znovu

BRATISLAVA 30. júna (SITA) – Minister kultúry Rudolf Chmel chce do legislatívneho procesu opäť o šesť mesiacov predložiť novelu zákona o navrátení nezákonne vyvezených pamiatok. Jej návrh dnes stiahol z rokovania parlamentu po tom, čo prešiel pozmeňujúci návrh poslankyne Dany Podrackej (ĽS-HZDS), ktorý bol nad rámec predloženého textu. “Pozmeňovací návrh išiel nad rámec zámeru zákona. Keďže bola tendencia, že by zákon za pomoci koaličných poslancov mohol prejsť, stiahol som ho z rokovania,” uviedol dnes pre agentúru SITA Chmel.

Podhradská podľa Chmela navrhovala, aby sa zmenila doba, od ktorej sa mal zákon uplatňovať. Ministerstvo kultúry navrhovalo, aby sa zákon dotýkal obdobia od 31. decembra 2002. “Podhradská žiadala, aby to bolo aj pred týmto dátumom, takpovediac po Veľkú Moravu,” povedal šéf rezortu kultúry. Podľa neho zákon nemal riešiť historické krivdy, ktoré majú mnohé národy. “Jeho cieľom bolo riešiť problematiku kradnutých umeleckých predmetov,” povedal minister.

(SITA, rp;zd), 0268

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.