Budmerický kaštieľ budú rekonštruovať za 1,5 milióna eur

Kaštieľ Budmerice (http://hvorecky.sk)

Do rekonštrukcie kaštieľa v Budmericiach ministerstvo kultúry preinvestuje 1,5 milióna eur. “Chcem oznámiť všetkým neprajníkom, ktorí spochybňovali zámery ministerstva kultúry, že kaštieľ v Budmericiach sa po dlhých rokoch, konkrétne od roku 1986, bude rekonštruovať, pretože tá rekonštrukcia je potrebná a následne po jej skončení bude slúžiť ako účelové zariadenie pre slovenských umelcov,” povedal dnes minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Peniaze na rekonštrukciu získal rezort kultúry úpravou tohtoročného rozpočtu po dohode s ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS).

Ministerstvo kultúry získalo peniaze aj na ďalšie projekty. Pol milióna eur pôjde na prípravu expozície Dejiny Slovenska a Slovákov, ktorá bude vystavená na Bratislavskom hrade. “Bude to najvýznamnejšia výstava v niekoľkoročnom horizonte,” podotkol Krajcer. Rovnako pol milióna eur rezort investuje do prvej budovy Matice slovenskej v Martine, kde bude Slovenské literárne centrum. Stotisíc eur poputuje na rekonštrukciu parku v Betliari, ktorý postihla prírodná katastrofa a rezort zabezpečil aj priestory pre štátny komorný orchester v Žiline. Najväčší balík peňazí, sedem miliónov eur, poputuje na výstavbu slovenského múzea moderného umenia, tzv. kunsthalle.

Peniaze na tieto projekty ministerstvo kultúry získalo uznesením vlády z júla 2011. “Na základe tohto úsilia aj mojich kolegov a ďalších partnerov môžeme slovenskému umeniu a slovenskej kultúre odovzdať takéto symbolické vianočné darčeky,” dodal Krajcer. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na účty neodoslali vlani granty vo výške 35,9 milióna

10. februára 2005 (SITA) – Niektorí žiadatelia o granty, ktorých projekty ministerstvo kultúry minulý rok podporilo, peniaze nedostali na účty. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ministerstva Nora Slováková, ide o 35,9 milióna korún, ktoré “prijímateľom budú vyplácané postupne v prvom štvrťroku 2005.”