Budmerický kaštieľ budú rekonštruovať za 1,5 milióna eur

Kaštieľ Budmerice (http://hvorecky.sk)

Do rekonštrukcie kaštieľa v Budmericiach ministerstvo kultúry preinvestuje 1,5 milióna eur. “Chcem oznámiť všetkým neprajníkom, ktorí spochybňovali zámery ministerstva kultúry, že kaštieľ v Budmericiach sa po dlhých rokoch, konkrétne od roku 1986, bude rekonštruovať, pretože tá rekonštrukcia je potrebná a následne po jej skončení bude slúžiť ako účelové zariadenie pre slovenských umelcov,” povedal dnes minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Peniaze na rekonštrukciu získal rezort kultúry úpravou tohtoročného rozpočtu po dohode s ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS).

Ministerstvo kultúry získalo peniaze aj na ďalšie projekty. Pol milióna eur pôjde na prípravu expozície Dejiny Slovenska a Slovákov, ktorá bude vystavená na Bratislavskom hrade. “Bude to najvýznamnejšia výstava v niekoľkoročnom horizonte,” podotkol Krajcer. Rovnako pol milióna eur rezort investuje do prvej budovy Matice slovenskej v Martine, kde bude Slovenské literárne centrum. Stotisíc eur poputuje na rekonštrukciu parku v Betliari, ktorý postihla prírodná katastrofa a rezort zabezpečil aj priestory pre štátny komorný orchester v Žiline. Najväčší balík peňazí, sedem miliónov eur, poputuje na výstavbu slovenského múzea moderného umenia, tzv. kunsthalle.

Peniaze na tieto projekty ministerstvo kultúry získalo uznesením vlády z júla 2011. “Na základe tohto úsilia aj mojich kolegov a ďalších partnerov môžeme slovenskému umeniu a slovenskej kultúre odovzdať takéto symbolické vianočné darčeky,” dodal Krajcer. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.